defineci

defineci

Son dakika defineci haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan defineci gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan defineci haber sayfamızda...

defineci haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 99 defineci haberi bulunmuştur.

Bizans dönemine ait yapıların bulunduğu cami talan ediliyor
Bizans dönemine ait yapıların bulunduğu cami talan ediliyorBursa'da Bizans döneminde kilise olan ve 1700'lü yıllarda camiye dönüştürülen Cuma Camisi, günümüzde defineciler tarafından talan ediliyor. Caminin, kilise dönemlerinde taşlarının ve duvarlarının içerisine bir şeyler sakladıklarını düşünen defineciler, köylüleri isyan ettirdi. Bursa'nın Harmancık ilçesi Nalbant mahallesinde Bizans döneminde kilise olarak kullanılan ve 1700'lü yıllarda ise camiye dönüştürülen Cuma Camisi, o dönemden günümüze 12 köyün cuma ve bayram namazlarının kılındığı, bölge halkı için önem arz eden bir ibadethane haline geldi. Caminin içerisinde Bizans dönemine ait mermer sütunlar, tarihi çeşmeler ve kilise binasının kalıntıları olması sebebiyle cami definecilerin uğrak yeri oldu. Onlarca defineci camide tarihi eser ararken camiyi talan etti. 'TARİHİ ESERLER BETONLA KAPATILDI' Camiyi definecilerden korumak isteyen Nalbant Köyü sakinleri ise caminin içinde ve çevresinde bulunan tarihi sütun, mermer ve duvarları definecilerin fark etmemesi için betonla üstlerini kapatmaya çalıştı. Bu durum tarihi eserlerin tahrip olmasına sebep oldu.'ÖNLEM ALINMASINI İSTİYORUZ' Köy halkının bu duruma isyan ettiğini belirten Mehmet Pehlivan, Bu cami tarihi bir cami. Köylüler yüzlerce yıldır cuma ve bayram namazları için burada toplanır. Tarihi bir cami olması sebebiyle hazineciler burayı sık sık talan etmektedir. Biz köylüler olarak buraya bir önlem alınmasını istiyoruz dedi.
11.09.2019Haberler
Define avcıları suç üstü yakalandı
Define avcıları suç üstü yakalandıKayseri'de, polis ekipleri define arandığını belirlediği müstakil bir eve düzenlediği operasyonda 2 kişiyi gözaltına aldı.Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri saat 18.00 sularında Melikgazi ilçesine bağlı Gültepe Mahallesi Ak Sokak'ta 2 aydır takip ettikleri müstakil bir eve baskın düzenledi. Döşeme imalathanesi görüntüsü verilen eve yapılan baskında yatak odası içine 15 metre derinlikte, 2 metre de genişlikte kuyu açan defineciler polis ekipleri tarafından suçüstü yapılarak, gözaltına alındı. Operasyonda yakalanan definecilerden T.A (35) ve suç ortağı E.Y. (39) ilk ifadelerinde, müstakil evin yanında bulunan Eratna Devleti kurucusu Alaaddin Eretna tarafından 1339 yılında yaptırılan ve içinde Eratna sultanları Mehmet, Alaaddin Ali ve Alaaddin Eratna'nın eşi Doğa Hatun'un mezarlarının bulunduğu Köşk Medresesi altına ulaşarak içinde bulunan mezarları açmaya çalışacaklarını ve burada define arayacaklarını söyledikleri öğrenildi. Define avcılarının 2 yıl önce müstakil evi kiraladıkları ve çevrede dikkat çekmemek için evi döşeme imalathanesi görüntüsü vererek dikkat çekmemeye çalıştıkları belirtilirken, gözaltına alınan T.A ve E.Y. sorguları yapılmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Öte yandan yarın, Müzeler Müdürlüğü?nden gelecek yetkililerin ev ve medrese içinde inceleme yapacakları öğrenildi. Geçen yıl 10 Mart'ta da 3 defineci olayın yaşandığı eve yakın bir müstakil evde define aramış ve lahit mezar bulmuştu. Mezar içerisinden ise gözyaşı şişesi ve bilezik çıkmıştı. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.
11.09.2019Haberler
Defineciler tarihi mezarları kazdı
Defineciler tarihi mezarları kazdıTRABZON'un Maçka ilçesinde 947 yılına ait bir mezar, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kazıldı. Defineciler bir buçuk metre çukur kazdıkları mezarın yanında bir battaniye ve kova bırakıp kayıplara karıştı. İhbar üzerine jandarma ekipleri inceleme başlattı.Maçka ilçesi Hamsiköy Mahallesi'nde önceki gün 947 yılına ait tarihi bir mezar, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kazıldı. Mezardaki çukuru gören vatandaşlar, durumu jandarma ekiplerine bildirdi. İncelemede bir buçuk metre çukur kazılan mezarın yanında bir battaniye ve kova bulundu. Mezarı definecilerin kazdığını öne süren vatandaşlar, olayın aydınlatılmasını istedi. Mezarın bulunduğu arsa sahibi Cemre Yılmaz, kendi arazilerinde eski tarihlere ait mezarlar bulunduğunu belirterek Burada bizim arazimiz var. Dedemin mezarı da burada. Tanımadığımız mezarlar da var. Bizim haberimiz olmadan tanımadığımız mezarlardan birini kazmışlar. Muhtemelen definecilerin yaptığını ve buradan bir şey alındığını düşünüyoruz. Çünkü buradan kemik çıkmamış. Jandarmada araştırma yapıyor ama henüz hiçbir bilgimiz yok. Olaydan da yeni haberimiz oldu. Bizim mezarlarımızı koruyabilmemiz için mezarlarımızın başında mı durmamız lazım dedi.Mithat Pervanlar da Burada eskiden bir karakol vardı. Halk dilinde bu karakolun etrafında para olduğu söyleniyordu. Bu söylenti definecilerin kulağına gitmişse gelip burayı kazıdılar. Teknolojiden yararlanıp makineyle geldiklerini duyduk. Buradan havalarını almışlardır. Bu defineciler böyle bir şey duyunca hemen başına konar. Defineci budur. Dağlarda taş başlıklı mezarlar vardır. Bunların hepsini kazdılarö ifadelerini kullandı.
11.09.2019Haberler

Yazar Sonuçları