Ebabil

Ebabil

Son dakika Ebabil haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Ebabil gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Ebabil haber sayfamızda...

Ebabil haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 96 ebabil haberi bulunmuştur.

Evinin terasında Ebabil Kuşu buldu
Evinin terasında Ebabil Kuşu bulduIsparta’da kaldığı evin terasında takılmış vaziyette Ebabil Kuşu bulan üniversite öğrencisi genç, ev sahibiyle birlikte yorgun ve bitkin vaziyetteki kuşu kurtardıktan sonra gerekli tedavi ve bakımının yapılması için Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 6.Bölge Müdürlüğü ekiplerine teslim etti. Isparta Çünür Mahallesi’nde ikamet eden Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) İnşat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Murat Yıldız, kaldığı evin terasına çıktığında terasta takılmış, yorgun ve bitkin vaziyette uçamayan bir kuş bulunduğunu fark etti. Ev sahipleriyle birlikte kuşu kurtaran Murat Yıldız, daha sonra yaptıkları araştırmada kuşun, Kur’an-ı Kerim’deki Fil Suresi’nin anlattığı ve birçok dini hikayeye konu olan Ebabil kuşu olduğunu öğrendi.Buldukları kuşun nadir görülen bir tür olması sebebiyle durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar 6.Bölge Müdürlüğü ekiplerine bildiren üniversite öğrencisi ve arkadaşı, daha sonra kafeye koyarak getirdikleri Ebabil Kuşu’nu ilgili yerlere sevk edilmesi için Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerine teslim etti. Ebabil kuşu, DKMP ekiplerinin gerekli tedavi ve kontrolleri sonrasında, doğaya salınacak.“Terasta takılmış vaziyette bulduk, ev sahibimiz kurtardı” İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan üniversite öğrencisi Yıldız, “Bunu kaldığımız evin terasında, takılmış vaziyette bulmuştuk. Hemen ev sahibini çağırdık, o da kurtardı sağ olsun. Biz de Orman Genel Müdürlüğü telefonunu aradık ve kuşa yardım etmeleri amacıyla buraya getirdik. Biz pek anlamıyorduk ama bulduğumuzda uçamıyordu. Uçurmayı denemedik, kaçmasın diye. Ama biraz nadir bir kuşmuş, kafese koyduk, yetkililer baksın diye buraya getirdik” dedi.Yıldız ayrıca, başka kişilerin de kendisi gibi bir durumla karşılaştıklarında ise aynı davranışta bulunmalarını tavsiye etti.
11.09.2019Yaşam
Sokakta buldukları Ebabil Kuşunun yaşaması için yardım bekliyorlar
Sokakta buldukları Ebabil Kuşu'nun yaşaması için yardım bekliyorlarYenibosna’da iki kardeş, yolda nadir görülen bir kuş türü olan Ebabil Kuşu buldu. Eve getirilen kuşun verdikleri hiçbir şeyi yemediğini söyleyen aile, kuşun kurtarılması için yetkililerden yardım bekliyor. Bahçelievler Yenibosna Zafer Mahallesi’nde Kur'an kursuna gitmek için evden çıkan 13 yaşındaki Damla ve kardeşi 8 yaşındaki Çağla Güneş, yolda giderken nadir görülen bir kuş türü olan Ebabil Kuşu’na rastladı. İlk başta Ebabil Kuşu olduğunu fark edemeyen Damla ve Çağla, kuşun uçamadığını görünce, yaralı zannedip eve getirdiler. Evde anne Özlem Güneş kuşun farklı bir tür olduğunu fark etti. Daha sonra internetten yaptığı araştırma sonucu kuşun Ebabil Kuşu olduğunu anladı. Kuşun verdikleri hiçbir şeyi yemediğini söyleyen ve kime danışacaklarını bilemeyen Özlem Güneş, kuşun kurtarılması için yetkililerden yardım bekliyor. Kuşu önce yaralı zannettiklerini söyleyen Damla Güneş, “Biz kardeşimle kursa gidiyorduk. Kursa giderken yolun üstünde kuşu bulduk. Orada kanatlarını oynatıyordu. Sonra yaralı zannettik ve eve getirdik kuşu. Sonra biz kursa gittik” dedi. Ebabil Kuşu’nun verdikleri hiçbir şeyi yemediğini dile getiren anne Özlem Güneş, “Evde bıraktım kendi kendine. Çocuklar geldi sonra. Yemek falan verdik. Etobur olduğunu öğrendik. Et falan verdik. Yemedi, içmedi. Hiçbir şey yiyip, içmiyor. Korkuyor galiba. İlk önce çok farklı geldi. Kırlangıç kuşuna benzettim. Daha sonra resimlere baktım. Kuş türlerini inceledim ve Ebabil Kuşu olduğunu öğrendim. Sonra ne yer, ne içer hiçbir şey bilemediğimiz için ölecek diye korkudan biraz araştırma yaptım. Yumurta sarısı, tavuk falan çıkardım verdim Ama hiçbir şey yemedi. Şimdi de ölecek diye korkuyoruz. İlk geldiğinde daha hareketliydi, şimdi iyice hareketsizleşti “ diye konuştu.
11.09.2019Yaşam
Gizemini koruyan Ebabil kuşu Karabük’ü yurt edindi
Gizemini koruyan Ebabil kuşu Karabük’ü yurt edindiDünyanın en nadir rastlanan kuşlarından biri olan Ebabil kuşları Karabük’ü mesken tuttu. Dünya üzerinde kendine has özellikleri ile gizemini koruyan, Kuran-ı Kerim’de de Fil Suresi’nde geçtiği üzere kabe’yi yıkmak için gelen Ebrehen’in filler ordusunu, gagasında taşıdığı taşlarla yenilgiye uğratan Ebabil kuşları Karabük’ten sonra Safranbolu’da da görüldü. Üç hafta önce Karabük Bahçelievler Aile Sağlık Merkezi’nde personeller tarafından bulunan Ebabil kuşu bu sefer de Safranbolu kent ormanında bulundu. Nadir rastlanan türlerden olan Ebabil kuşunun yaptığı araştırmalar sonucunda etçil olduğunu öğrenen kent ormanı işletmecisi Kerem Demir, kuşa haşlanmış yumurta ve kıyma vererek beslemeye çalıştı. Demir tarafından orman girişinde yerde hareketsiz bulunan Ebabil kuşu ilgi görürken, çocuklar dokunarak incelemeye çalıştı. Doğa Koruma ve Parklar Müdürlüğüne teslim edilene kadar koruma altına aldı. İlgi gören kuşu çocuklar dokunarak incelemeye çalıştı. Demir bulduğu kuşun, araştırma yaparak Ebabil kuşu olduğunu öğrendi. “İlk başta kırlangıç yavrusu olabileceğini düşündük” Sabah saatlerinde işletme yerinin kapısına geldiğinde, kapının önünde yerde bir kuş yavrusu bulduğunu söleyen Demir, “Korkudan titrer halde, yaralı gibi duruyordu. Elimize aldık, ilk başlarda bunun kırlangıç yavrusu olabileceğini düşündük. Hatta o şekilde binamıza getirdik. Belirli bir zaman geçtikten sonra piknik için gelen vatandaşlardan bir iki tanesi bu kuşun kırlangıçtan ziyade Ebabil kuşu gibi duruyor dedi. Hakikaten görsellerden baktığımızda bunun ebabil kuşu olduğunu gördük” dedi.
11.09.2019Yaşam
Aşırı sıcaklara Ebabil Kuşu’da dayanamadı
Aşırı sıcaklara 'Ebabil Kuşu’da' dayanamadıKuran-ı Kerim’de de adı geçen ve ömrünün yüzde 95’lik bölümünü uçarak geçiren sadece üreme döneminde yere inen Ebabil Kuşu, Manavgat’ın sıcağına dayanamadı ve bitkin düştü. Aşağı Hisar Mahallesi’nde bir veteriner polikliniği önünde baygın halde bulunan Ebabil Kuşu, şans eseri kedi ve köpek gibi bir hayvanın saldırısına uğramadan koruma altına alındı. Manavgat’ta 50 derecenin üzerinde seyreden aşırı sıcaklar sadece insanları değil hayvanları da olumsuz etkiliyor. İnsanların aşırı sıcaklardan etkilenmemek için sokağa çıkmamaya özen gösterdiği Manavgat’ta sıcaktan etkilenen Ebabil Kuşu, şans eseri bir Veteriner Polikliniğinin önünde baygın düştü. Poliklinikte görevli Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Mehmet Yılmaz Örs tarafından tesadüf eseri herhangi bir hayvanın saldırısına uğramadan fark edilen Ebabil Kuşu, dinlendirilerek beslenmesi ve uçma yetisinin yeniden kazandırılmasının ardından doğaya bırakıldı.Ebabil Kuşu’nun ömrünün büyük bölümünü havada uçarak geçiren bir kuş olduğunu, sadece üreme dönemlerinde yere inip kayalıklardaki ve yüksek binaların çatılarındaki yuvalarında uyuduklarını belirten Örs “Kur’an-ı Kerim’de adından söz edilen ender kuşlardan bir tanesi olan Ebabil kuşu kendine has kanat yapısı uçarken aynı zamanda uyumalarını sağlıyor. Genellikle kırlangıçla karıştırılan bir kuş türüdür. Kırlangıçlara göre kanatları daha uzun ve kavislidir. Gece-gündüz havada kalır, uçarken uyur, uçarken sinek ve benzeri böceklerle beslenir. Geceleri daha iyi gören bir türdür” dedi.Örs, Göçmen bir kuş olan Ebabil Kuşlarının Türkiye'de baharın müjdecisi olarak ilkbaharda görülmeye başladığını, sonbaharda ise güneye göç ettiklerini sözlerine ekledi.
11.09.2019Yaşam

Yazar Sonuçları