fırat

fırat

Son dakika fırat haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan fırat gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan fırat haber sayfamızda...

fırat haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 23.999 firat haberi bulunmuştur.

Mardin Gezilecek Yerler (2020) - Mardin Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Mardin Gezilecek Yerler (2020) - Mardin Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiMardin şehri Fırat ve Dicle nehirlerinin arasında bulunan ve Türkiye’nin Güney Anadolu Bölgesinde en fazla merak edilip ziyaretçi alan şehirlerden biridir. Şehrin kendine ait olan bambaşka bir mimariye sahip olması ile çok ilgi çeken bir şehirdir. Farklı dinlerin iç içer yaşadığı bir şehirdir. Türkiye’de en kalabalık olan şehirler sıralamasında 26. sırada bulunur. Türkiye’nin tarihi olarak en güzel yapılarının bulunduğu Mardin şehrinde gezilecek yerler nerelerdir? İşte Mardin’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerin listesini derledik. Mardin Şehri Suriye ile sınırı bulunan bir şehirdir. İl merkezi dahi olmak üzere 10 adet ilçeye sahiptir. Tarihteki en önemli ticaret yollarından biri olan İpek Yolu’nun üzerinde Mardin şehrinde bulunmaktaydı. Bu sebep ile neredeyse 3000 sene önceki tarihlere kadar geçmişi uzanan bir şehirdir. Mezopotamya şehirlerinden en eski olanlarından biridir. Paleolitik Çağ, Cilalı Taş Devri, Kalkolitik Çağ, Tun ve Demir Çağlarına ait çok sayıda eşya yapılan kazılarda bulunmuştur. Mardin şehri M.Ö. 4. Asırda Anadolu ve İran’ı ele geçirmiş olan İskender bu bölgede hakimiyet kurmuştur. İskender’in ölümünün ardından ise Pers ve Sasaniler bölgeye hakim olmuşlardır. En sonunda Bizans egemenliği altına girmiştir. Hazreti Ali (r.a.) halifelik yapmış olduğu 640 yılında Mardin şehri İslam ordusu ile fethedilmiş ve İslam topraklarının olmuştur. 1071 yılında yapılan Malazgirt Savaşı ile kazanılmış zafer ile Mardin Türklerin olmuştur. Ardından tam olarak 300 yıl kadar Artukluların yönetiminde kalmıştır. Ardından Eyyubiler, Selçuklu, İlhanlı, Karakoyunlu ve Akkoyunlu’lar hüküm sürmüştür. 1517 yılında da Osmanlı Devletinin topraklarına katılmıştır.
14.05.2020Tatil

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler
Bölümlere göre sonuçlar