Hikmet Sami Türk

Hikmet Sami Türk

Hukuk profesörü, 20, 21'inci dönem Trabzon milletvekili, eski baka'da, orta öğrenimini Bafra'da yaptı. 1954 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesi'nden mezun oldu. 1958 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.1964 yılında Almanya'da Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde "Hukuk Doktoru" unvanını kazandı. Yurda dönüşünde askerlik hizmetini tamamladı. 1967 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Almanca okutmanlığına, 1968 yılında aynı fakültenin Ticaret Hukuku Kürsüsü asistanlığına atandı. 1977 yılında "Üniversite Doçenti" unvanını kazandı. 1988 yılında profesör oldu. 1995 yılı Ekim sonuna kadar aynı fakültede Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olarak çalıştı. 1995 ve 1999 Genel Seçimlerinde DSP'den Trabzon Milletvekili seçildi.30 Haziran 1997'de kurulan III. Yılmaz Koalisyon Hükümeti'nde DSP'den İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı, 11 Ocak 1999'da kurulan IV. Ecevit Hükümetinde Milli Savunma Bakanı ve 28 Mayıs 1999'da kurulan V. Ecevit Hükümeti'nde de Adalet Bakanı olarak görev yaptı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde partisinin seçim barajını aşamaması nedeniyle TBMM dışında kaldı. DSP Genel Başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Hikmet Sami Türk

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.741 hikmet sami turk haberi bulunmuştur.
‘Coşkulu kutlama hepimizi sevindirir’
‘Coşkulu kutlama hepimizi sevindirir’Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği genelgeye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.
29.10.2020Siyaset
AYM kararları mercek altında
AYM kararları mercek altındaHak ihlallerini gidermek ve AİHM’deki dava sayısını azaltmak amacıyla başlayan AYM’ye bireysel başvurularda bugüne kadar 10 binden fazla hak ihlali kararı çıktı. İhlal kararlarının yüzde 54’ünü adil yargılanma hakkı oluşturuyor.
15.10.2020Siyaset
Edebiyatımızın çınarı Adalet Ağaoğlu’na veda Sonsuzluğa uğurlandı
Edebiyatımızın çınarı Adalet Ağaoğlu’na veda! Sonsuzluğa uğurlandıTürk edebiyatının önemli isimlerinden yazar Adalet Ağaoğlu Ankara’da düzenlenen törenle, son yolculuğuna uğurlandı. Törene yazarın ailesi ve dostlarının yanı sıra CHP lideri Kılıçdaroğlu da katıldı. Usta yazardan geriye ölümsüz eserleri ve zihinlere yerleşen cümleleri kaldı...
16.07.2020Kültür Sanat
Yazar Adalet Ağaoğlu son yolculuğuna uğurlandı
Yazar Adalet Ağaoğlu son yolculuğuna uğurlandıSon dakika haberine göre; Türk edebiyatının önemli isimleri arasında yer alan ve dün hayatını kaybeden yazar Ağaoğlu için Ankara Kocatepe Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.
15.07.2020Gündem
‘Demokratik rejim centilmen rejimidir’
‘Demokratik rejim centilmen rejimidir’Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, “Milletvekilleri Meclis’te kavga etmek için değil, ülkemizin iç ve dış sorunlarına çözüm bulmak için seçilmişlerdir. Siyasî ortamı gerginleştirici davranışlar, halkı kutuplaştırmaktan, iç çatışmalara yol açmaktan başka bir işe yaramaz” değerlendirmesinde bulundu.
7.03.2020Gündem
Mücadeleyle dolu bir yaşam öyküsü
Mücadeleyle dolu bir yaşam öyküsü“Rahşan Ecevit’in ebediyete uğurlanırken geride bıraktığı, sevgili eşi Bülent Ecevit’le birlikte çok zorlu dönemlerden geçen, Türkiye’de Atatürk ilkeleri doğrultusunda hakça bir düzen kurulması yolunda verilen mücadelelerle dolu bir yaşam öyküsüdür. Anısı ve örnek kişiliği kalplerimizde canlı kalacaktır.”
20.01.2020Siyaset
Ecevit’ler kavuştu
Ecevit’ler kavuştuTürk siyasetine damga vuran kadınların başında gelen Rahşan Ecevit, vasiyeti üzerine, 14 yıl önce kaybettiği eşi Bülent Ecevit’in Devlet Mezarlığı’ndaki kabrine defnedildi
20.01.2020Siyaset
Rahşan Ecevit son yolculuğuna uğurlandı
Rahşan Ecevit son yolculuğuna uğurlandıGelen son dakika haberine göre; DSP Kurucu Genel Başkanı, eski Başbakan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit için cenaze namazı Kocatepe Camisi'nde kılındı. Rahşan Ecevit, öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından vasiyeti üzere Devlet Mezarlığı'nda eşi merhum Başbakan Bülent Ecevit'in yanına defnedilecek.
19.01.2020Haberler
Yücel Seçkiner için TBMMde tören
Yücel Seçkiner için TBMM'de törenVefat eden eski Devlet Bakanlarından Yücel Seçkiner (83) için TBMM'de tören düzenlendi.
1.07.2020Diğer
TBMM, İşgüzar’ı uğurladı
TBMM, İşgüzar’ı uğurladıÖnceki gün vefat eden eski Sosyal Güvenlik Bakanı Hilmi İşgüzar için TBMM’de cenaze töreni düzenlendi.
4.06.2019Siyaset
‘Şimdi sıra KKTC’nin tanınmasına geldi’
‘Şimdi sıra KKTC’nin tanınmasına geldi’Eski Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, “KKTC’nin Türkiye dışında başka devletlerce de tanınması zamanı çoktan gelmiştir. Bu açıdan şimdiye değin Ada’da tek devlet olarak Rumların elinde kalan Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımayı sürdüren İİT ülkelerinin KKTC’yi tanımaları büyük önem taşımaktadır. KKTC ile asıl dayanışma böyle olur” dedi.
3.06.2019Dünya
Eski bakanlarla ‘Adalet’ zirvesi
Eski bakanlarla ‘Adalet’ zirvesiAdalet Bakanı Abdulhamit Gül, eski Adalet bakanlarıyla dün bir araya geldi...
5.12.2018Siyaset
Karaoğlan anıldı
Karaoğlan anıldıTürk siyasetinin ‘Karaoğlan’ı eski başbakanlardan Bülent Ecevit, vefatının 12. yılında kabri başında düzenlenen törenle anıldı.
5.11.2018Siyaset
Hukukçular da ikiye bölündü
Hukukçular da ikiye bölündüMHP’nin Meclis’e sunduğu kanun teklifinin ‘af’ sayılıp sayılmayacağı ve teklifin kabulü için nitelikli çoğunluğun gerekip gerekmediği tartışmaları hukukçular arasında da farklı yorumlara yol açtı
26.09.2018Gündem
DSPde Türkün yerine Karakülçe getirildi
DSP'de Türk'ün yerine Karakülçe getirildiDemokratik Sol Partide (DSP), Hikmet Sami Türk'ten boşalan Başkanlık Kurulu üyeliğine Selçuk Karakülçe getirildi.
5.03.2018Siyaset
DSP’li Türk’ten ittifak istifası
DSP’li Türk’ten ittifak istifasıDSP Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Sami Türk, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın, “hangi ittifak daha çok milletvekilliği teklif ederse o ittifakın içinde olabilecekleri” açıklamaları nedeniyle görevinden istifa etti.
1.03.2018Siyaset
DSP Genel Başkan Yardımcısı Türk görevinden istifa etti
DSP Genel Başkan Yardımcısı Türk görevinden istifa ettiDSP Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Sami Türk, görevinden  istifa etti.
1.03.2018Siyaset
Bakanlar Kurulu isimleri kaldıramaz
Bakanlar Kurulu isimleri kaldıramazDSP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’nin adlarındaki “Türk” ve “Türkiye” ifadelerinin çıkarılmak istenmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
9.02.2018Siyaset
‘En önemli görevimiz milletin egemenliği’
‘En önemli görevimiz milletin egemenliği’DSP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, son günlerde “millet” terimi üzerinden gerçekleşen tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu Türk, özetle şunları kaydetti:
2.02.2018Gündem
‘KHK’lar yasama yetkisini gasbediyor’
‘KHK’lar yasama yetkisini gasbediyor’DSP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, son çıkan KHK’larla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
26.12.2017Siyaset
‘İİT kararı  KKTC için  örnek olabilir’
‘İİT kararı KKTC için örnek olabilir’DSP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İslam İşbirliği Teşkilâtı’nın (İİT) Filistin’i ve başkent olarak da Doğu Kudüs’ü tanımasının isabetli bir karar olduğunu belirtti.
16.12.2017Siyaset
Ortadoğu barışı dinamitlendi
Ortadoğu barışı dinamitlendiDemokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, ABD’nin Kudüs kararıyla ilgili yaptığı açıklamada “Filistin devletini tanımayan ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımak suretiyle statükoyu değiştirecek bir uygulama yapması, son derece karmaşık Filistin sorununu bir sokacaktır” ifadelerini kullandı.
10.12.2017Siyaset
Hakan Atilla’nın kanıtları mahkemeye sunulmalı
Hakan Atilla’nın kanıtları mahkemeye sunulmalıDSP Genel Başkan Yardımcısı ve eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, Halk Bankası eski Genel Müdür Tardımcısı Hakan Atilla’nın ABD’de yargılanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.
4.12.2017Siyaset
‘Kardeş parti’ye ziyaret
‘Kardeş parti’ye ziyaretCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Genel Başkan yardımcıları Bülent Tezcan ve Lale Karabıyık ile kuruluşunun 32. yıl dönümü dolayısıyla DSP’yi ziyaret etti.
15.11.2017Siyaset
‘Baraj yüzde 3’e çekilmeli’
‘Baraj yüzde 3’e çekilmeli’MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘yüzde 10’luk seçim barajı düşürülmeli’ açıklamasının ardından, baraj tartışmaları yeniden siyasetin gündemine girdi.
11.11.2017Siyaset
Ecevit anıldı
Ecevit anıldıTürk siyasi tarihinde derin izler bırakan eski başbakanlardan Bülent Ecevit, ölüm yıldönümünde mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.
5.11.2017Siyaset
Eski Başbakanlardan Ecevit, vefatının 11inci yılında mezarı başında anıldı
Eski Başbakanlardan Ecevit, vefatının 11'inci yılında mezarı başında anıldıEski başbakanlardan Bülent Ecevit, vefatının 11'inci  yılında mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.
5.11.2017Siyaset
TÜRK: Cumhurbaşkanı  eksik bilgilendirilmiş
TÜRK: Cumhurbaşkanı eksik bilgilendirilmişDSP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tek parti döneminin bu ülkeye en büyük kötülüğü, tarihimizi 1919’dan başlatmış olmasıdır” sözleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.
31.10.2017Siyaset
‘Kürtçülük ve Türkçülük aynı kategoride değil’
‘Kürtçülük ve Türkçülük aynı kategoride değil’DSP Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Sami Türk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürt’üm demek en tabii hakkınız ama Kürtçülük yapmak değil. Türküm demek en tabii hakkındır ama Türkçülük yapmak hakkın değildir” sözleri ile ilgili değerlendirmede bulundu.
22.10.2017Siyaset
Saygısızlığı hak etmeyecek izler bıraktı
Saygısızlığı hak etmeyecek izler bıraktıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski ABD Başkanı Clinton ve Bülent Ecevit’in bir fotoğrafını anımsatarak yaptığı açıklamalarıyla başlayan Bülent Ecevit tartışmasına eşi Rahşan Ecevit’ten yanıt geldi.
14.10.2017Siyaset
DSP’li Türk’ten  iç tüzük uyarısı
DSP’li Türk’ten iç tüzük uyarısıDSP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, iç tüzük değişikliğine ilişkin uyum yasaları konusunda uyarıda bulundu.
16.09.2017Siyaset
Türkan Akyol son yolculuğuna uğurlandı
Türkan Akyol son yolculuğuna uğurlandıTedavi gördüğü hastanede 89 yaşında hayatını kaybeden Türkiye’nin ilk kadın bakanı ve Ankara Üniversitesi’nin seçilmiş ilk kadın rektörü Prof. Dr. Türkan Akyol, son yolculuğuna uğurlandı.
8.09.2017Gündem
Ankarada aşiret düğünü
Ankara'da aşiret düğünü!Hakkari’nin Çukurca İlçesi'ndeki Pinyanişi aşireti lideri eski Milletvekili Macit Pirozbeyoğlu'nun Maliye Bakanlığı'nda gelir uzmanı oğlu, 31 yaşındaki Ahmet Pirozbeyoğlu ile Pınar Çallı, Ankara'da yapılan düğünle dünya evine girdi. Çifte yaklaşık 400 bin TL değerinde para ve altın takıldı.
22.08.2017Gündem
Ankarada aşiret düğünü
Ankara'da aşiret düğünü!Hakkari’nin Çukurca İlçesi'ndeki Pinyanişi aşireti lideri eski Milletvekili Macit Pirozbeyoğlu'nun Maliye Bakanlığı'nda gelir uzmanı oğlu, 31 yaşındaki Ahmet Pirozbeyoğlu ile Pınar Çallı, Ankara'da yapılan düğünle dünya evine girdi. Çifte yaklaşık 400 bin TL değerinde para ve altın takıldı.
22.08.2017Gündem
Ecevit 10’uncu ölüm  yıldönümünde anıldı
Ecevit 10’uncu ölüm yıldönümünde anıldıEski başbakanlardan Bülent Ecevit 10. ölüm yıldönümünde mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.
5.11.2016Siyaset
Bugün Bülent Ecevitin ölüm yıl dönümü
Bugün Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümüEski başbakanlardan Bülent Ecevit, vefatının 10'uncu yılında mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.Törene Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit de katıldı.
5.11.2016Siyaset
Bugün Bülent Ecevitin ölüm yıl dönümü
Bugün Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümüEski başbakanlardan Bülent Ecevit, vefatının 10'uncu yılında mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.Törene Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit de katıldı.
5.11.2016Siyaset

Yazar Sonuçları

DÜŞÜNENLERİN DÜŞÜNCESİMilliyet Yazarı
65 YAŞ VE ÜZERİ İLE 20 YAŞ ALTI VATANDAŞLARA KARŞI AYRIMCILIK"Tüm dünya ülkeleri gibi Türkiye’de de insan sağlığını tehdit eden en büyük tehlike hâline gelen koronavirüs salgınına karşı tıbbın gerektirdiği bireysel ve toplumsal önlemlerin alınması kesin bir zorunluluktur...
7.12.2020Gündem
DÜŞÜNENLERİN DÜŞÜNCESİMilliyet Yazarı
Taçlı virüs salgını böyle geçer mi?“Latince’den gelen ‘virus’ ile taç anlamındaki ‘corona’ sözcüklerinin bir araya gelmesinden oluşan ‘coronavirus’e (koronavirüs) Türkçe karşılığı olarak ‘taçlı virüs’ demek aslına uygun bir çeviri olacaktır...
8.08.2020Gündem
Melih AşıkMilliyet Yazarı
Savaşa şey!Malumunuz, İstanbul Valiliği, “Savaşa Hayır” içerikli her türlü etkinliği yasakladığını açıkladı...
7.03.2020Gündem
DÜŞÜNENLERİN DÜŞÜNCESİMilliyet Yazarı
Yunanistan’daki ‘Müslüman azınlık’ ve Ege adaları sorunuLozan Barış Antlaşması’nın ‘Azınlıkların Korunması’ başlığı altında yer alan 37-45...
22.02.2020Gündem
DÜŞÜNENLERİN DÜŞÜNCESİMilliyet Yazarı
Golan Tepeleri’nde barışı dinamitlemekABD Başkanı Donald Trump’ın 1967 yılındaki Arap-İsrail Savaşından beri İsrail işgali altında bulunan Suriye’ye ait Golan Tepeleri üzerindeki İsrail egemenliğini tanıyan kararnameyi (25 Mart 2019) imzalaması üzerine Demokratik Sol Parti (DSP) Parti Meclisi Üyesi, eski Adalet Bakanı Prof...
31.03.2019Gündem
Abbas GüçlüMilliyet Yazarı
HALKIN AVUKATI ŞEREF DEDEEskiden derdini dile getirecek makam bulamayınca ya da çözsün, çözemesin, herkesin sorunlarını sabırla dinleyen biri arandığında akla ilk gelen Marko Paşa’ymış...
8.02.2019Gündem
Melih AşıkMilliyet Yazarı
İnönü ve bayrak!İsmet İnönü kimdi? Bayrağa saygı konusunda tavrı neydi?İşte size bir İsmet İnönü ve bayrak hikâyesi...
12.10.2018Gündem
Melih AşıkMilliyet Yazarı
Yeni dönem...Yeni dönemde Türkiye büyük ölçüde Cumhurbaşkanlığı kararnameleri CBK ile yönetilecek...
10.07.2018Gündem
Melih AşıkMilliyet Yazarı
Koruma altında...İstiklal Marşı tartışmalarında Anayasa’nın emri galiba unutuluyor...
16.03.2018Gündem
Melih AşıkMilliyet Yazarı
Matematik lazım!“Cumhur ittifakı” adı altında birleşen AKP ve MHP’nin getirmek istediği yeni seçim sistemi nasıl bir sistem? Kazanılan sandalyeler neye göre ve nasıl hesap edilecek?Soruyu “Seçim yasaları ve seçim sistemleri” denildiğinde ilk akla gelen isimlerden Prof...
26.02.2018Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Hikmet Sami Türkdspankararahşan ecevitSon dakika

Hikmet Sami Türk ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.