Julian Assange

Julian Assange

İnternet aktivisti, Wikileaks adlı internet sitesinin editörü ve basın sözcüsüdür. Wikileaks'in editörü olmadan önce fizik ve matematik öğrencisi, bilgisayar programcısıydı. Hacker'lık faaliyetleri nedeniyle Avustralya'da hakim karşısına çıktı ama sembolik bir tazminatla kurtuldu. Julian Assange, 'Yönetişim Olarak Komploculuk' başlıklı makalesinde, bilgi sızdırılması sayesinde, bilgiyi gizli tutmak sayesinde hükmünü sürdüren ve halkını temsil etmeyen yönetimlerin nasıl yıkılabileceğini anlatmıştır. Radikal demokrasi kavramını savunur. Wikileaks 2006 yılında kuruldu. Assange dokuz kişiden oluşan yönetim kurulu üyelerinden olup ayrıca basın sözcüsüdür. Gazeteler onu Wikileaks'in "yöneticisi" veya "kurucusu" olarak tanımlasa da Assange, "Ben kendimi kurucu olarak görmüyorum, sadece editörüm." demiştir. Siteye yüklenecek belgelerde en son söz ve onay Assange'ındır. Diğer bütün site çalışanları gibi Assange da site için ücretsiz ve gönüllü olarak çalışmaktadır.Kurucusu olduğu WikiLeaks, Küba'daki Amerikan üssü Guantanamo'da esirlere yapılan muameleye dair kurallar, Kenya'daki yargısız infazlar, Afganistan ve Irak Savaşı'ndaki sivil ölümlerine dair belgeler yayınladı.ABD diplomatik belge sızıntısı 2010 yılının Kasım ayı sonuna doğru WikiLeaks adlı sitesinde kamuoyuna açıklanan belgeler büyük yankı uyandırmış, Assange'a karşı da bir karalama kampanyası başlatılmıştır.Soruşturmalar Cinsel taciz iddiasıİsveç'teki savcılık 18 Kasım 2010'da cinsel taciz suçlaması nedeniyle Assange için uluslararası yakalama kararı çıkardı. 7 Aralık 2010 günü hakkındaki tecavüz iddialarıyla ilgili gönüllü olarak ifade vermeye gittiği Londra'daki polis merkezinde İsveç tarafından hakkında yakalama emri olduğu gerekçesiyle tutuklandı. 14 Aralık 2010 tarihinde çıkarıldığı duruşmada kefaletle şartlı tahliye edildi.ABD'nin casusluk soruşturmasıABD'de yürütülen bir soruşturmada; Julian Assange'ın ABD ordusuna ait gizli belgeleri sızdıran ve halen tutuklu bulunan er Bradley Manning'i belge sızdırmak için teşvik edip etmediği araştırılıyor. Manning'in belge sızdırma eyleminde Assange'ın rolü olduğu tespit edilirse ABD'nin Assange'a da dava açacağı belirtiliyor.Siyasi sığınmaCinsel taciz kisvesi altında siyasi olarak takibata alındığını iddia eden Assange, 19 Haziran 2012 tarihinden itibaren bulunduğu Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ndeyken 16 Ağustos 2012 tarihi itibarıyla talep ettiği siyasi sığınma hakkı Ekvador hükümeti tarafından onaylanmıştır. Karara itiraz eden İngiltere hükümeti resmî olarak Ekvador hükümetini uyarmış ve Assange'ın ülkeden çıkmasına izin verilmeyeceğini ve gerekirse elçilik binasına girileceğini açıklamıştır. Ekvador konuyu bölgesel örgütlerin gündemine taşımıştır.

Julian Assange haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 437 julian assange haberi bulunmuştur.

Dünyayı sarsan isim tutuklandı
Dünyayı sarsan isim tutuklandıWikileaks kurucusu Assange, Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nden çıkartılarak tutuklandı.Yaklaşık 7 yıldır Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde yaşayan Wikileaks kurucusu Julien Assange, gözaltına alındı. İngiltere polisi, Assange'ın iltica hakkını elinden alan Güney Amerika ülkesinin diplomatik temsilciliğinin, kendilerini davet ettiğini dünyaya duyurdu. Mahkemeye çıkartılan Assange, tutuklandı. Westminster Ceza Mahkemesi, Assange'ın kefaletle serbest bırakılma  şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi.  Assange'ın 12 aya kadar hapis cezası alabileceği bildirildi.Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, Assange’nin uluslararası sözleşmeleri defalarca ihlal etmesi üzerine bu kararı aldıklarını öne sürdü. İngiltere’den “idam cezasının uygulanabileceği bir ülkeye iade etmeme” garantisi aldıklarını söyledi.İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Twitter hesabından, "Julian  Assange bir kahraman değil. Kimse kanunların üstünde de değil. Yıllarca  gerçeklerden kaçtı. Assange'ın adalete hesap vermesinin sağlanmasında  gösterdikleri iş birliği için Ekvador'a ve Başkan Lenin Moreno'ya teşekkür  ederim." paylaşımında bulundu.İngiltere Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve ABD'den Sorumlu Devlet  Bakanı Alan Duncan, Assange'ın İngiltere'de adalete hesap vermesinin haklı  olduğunu belirterek, "Bundan sona ne olacağına mahkemeler karar verecek." dedi. Ana muhalefetteki İşçi Partisi de İçişleri Bakanı Sajid Javid'in bugün  konuyla ilgili parlamentoda açıklama yapacağını duyurdu.Ekvador Dışişleri Bakanlığı, Assange'ın Ekvador vatandaşlığının askıya alındığını duyurdu.Wikileaks ise, Ekvador’un bu hamlesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurguluyor.
11.09.2019Haberler

Yazar Sonuçları