Kızıl Geyik

Kızıl Geyik

Son dakika Kızıl geyik haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Kızıl geyik gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Kızıl geyik haber sayfamızda...

Kızıl Geyik

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 114 kizil geyik haberi bulunmuştur.
Kaçak kızıl geyik avlayan 2 kişi suçüstü yakalandı
Kaçak kızıl geyik avlayan 2 kişi suçüstü yakalandıKastamonu'nun Tosya ilçesinde kaçak olarak kızıl geyik avlayan 2 kişi, jandarma ekipleri tarafından suçüstü yakalandı.
16.01.2021Gündem
Kızıl geyik avlayan eski başkan: Yasal olmayan hiçbir şey yapmadım
Kızıl geyik avlayan eski başkan: Yasal olmayan hiçbir şey yapmadımAntalya'nın Alanya ilçesinde, kapatılan beldenin eski belediye başkanı MHP'li Mehmet Kula'nın Kütahya'da avladığı kızıl geyiğin fotoğrafını sosyal medyada paylaşması, tartışmaya neden oldu. Mehmet Kula, "Ben yasal olmayan hiçbir şey yapmadım. Devletin izin verdiği miktarda ücretini ödemek koşuluyla yasal bir avlanma yaptık. Zaten avlandığımız hayvan yaşlı, devletin izin verdiği hayvanlar da onlar" dedi.
16.11.2020Gündem
Antalya ve Ispartadaki 47 yaban hayvanı av ihalesi davalık oldu
Antalya ve Isparta'daki 47 yaban hayvanı av ihalesi davalık olduDoğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 6'ncı Bölge Müdürlüğü'nün Antalya ve Isparta'da 13 parti halinde 47 yaban keçisinin avlanmasına ilişkin ihalesinin iptali için Isparta İdare Mahkemesi'ne dava açıldı.
26.10.2020Gündem
Yabani hayvanları sağlığına kavuşturuyorlar
Yabani hayvanları sağlığına kavuşturuyorlarAFYON Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (AKÜREM) 3 yıldır, doğada yaralı ve bitkin halde bulunan hayvanların tedavisi yapılıyor.
19.10.2020Haberler
Eskişehir’de kızıl geyik av ihalesi iptal edildi
Eskişehir’de kızıl geyik av ihalesi iptal edildiEskişehir’de 18 kızıl geyiğin avlanmasına ilişkin ihale mahkeme kararıyla iptal edildi.
29.09.2020Gündem
Yaban keçileri için umut veren karar
Yaban keçileri için umut veren kararSalda için Türkiye Grubu ve A Platformu’nun Antalya ve Isparta’daki av ihalesine karşı açtığı yürütmeyi durdurma davasında ara karar çıktı.
21.09.2020Gündem
Maral Ne Demek Tdkya Göre Maral Olmak Kelimesinin Anlamı Nedir
Maral Ne Demek? Tdk'ya Göre Maral Olmak Kelimesinin Anlamı Nedir?Dilimizde günlük hayatta bazı kelimeler çok sık kullanılsa da bazıları seyrek kullanılmaktadır. Bu sebeple anlamları bilinmemektedir. Maral kelimesi de seyrek kullanılan kelimelerden birisidir. Çok sık kullanılmaması sebebiyle anlamı merak edilmektedir. Sizde kelimenin anlamını TDK sözlüklerinden öğrenebilirsiniz. Peki Maral ne demek? TDK'ya göre maral olmak kelimesinin anlamı nedir? Sizlere maral kelimesi anlamını detayları ile derledik.
30.04.2020Eğitim
Nesli tükenen vaşak ve Kızıl Geyik fotokapanla görüntülendi
Nesli tükenen vaşak ve Kızıl Geyik fotokapanla görüntülendiDoğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, ormanlarda devam eden yaban hayatın görüntülerini paylaştı. Fotokapanlarla çekilen görüntülerde nesli tükenmekte olan vaşak ve Kızıl Geyik görüntülendi.
1.04.2020Haberler
Nesli tükenen vaşak ve Kızıl Geyik foto kapanla görüntülendi
Nesli tükenen vaşak ve Kızıl Geyik foto kapanla görüntülendiDoğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, ormanlarda devam eden yaban hayatın görüntülerini paylaştı. Foto kapanlarla çekilen görüntülerde nesli tükenmekte olan vaşak ve Kızıl Geyik görüntülendi.
1.04.2020Gündem
İhaleyle vuruldular
İhaleyle vuruldularAdıyaman’da bir ABD’li çiftin iki dağ keçisini avlaması Türkiye’de ihaleyle yapılan avcılık faaliyetlerini yeniden tartışmaya açtı. 2019 Adıyaman ihalesinde bir yaban keçisinin canına 8 bin 100 TL bedel biçildi...
27.02.2020Gündem
Defineciler, madenci gibi çalışıp 10 metrelik çukur açmış
Defineciler, madenci gibi çalışıp 10 metrelik çukur açmışKütahya'da patlayıcı madde kullanarak define arayan 8 kişi suçüstü yakalandı. Şüphelilerin büyük bir kayanın altını 10 metre kazdığı, çökme yaşanmaması için de madenciler gibi önlem aldığı belirlendi.
18.12.2019Haberler
Hayvana şiddete 3 milyon TL ceza
Hayvana şiddete 3 milyon TL cezaTarım ve Orman Bakanlığı 2019’da hayvan hakları ihlali nedeniyle 3 milyon 67 bin 400 lira idari para cezası verildiğini açıkladı. 2009’dan beri sokak hayvanları için 31.8 milyon TL harcandı
20.11.2019Gündem
Geyikten 60a yakın saçma çıkartıldı
Geyikten 60'a yakın saçma çıkartıldı!Bilecik'te avcılar tarafından silahla vurularak yaralanan ve daha sonra köpekler tarafından saldırıya uğrayan geyik, Bilecik Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından tedavi edildi.
18.11.2019Gündem
Karabükte Bitki ve Hayvan Müzesi
Karabük'te Bitki ve Hayvan MüzesiKarabük'ün Yenice ilçesinde, tahnit işlemiyle ölümsüzleştirilen bozayı, kızıl geyik, kızıl tilki, çakal, kurt, yeşilbaş ördek ve sülün, müzede ziyaretçilerini bekliyor.
18.11.2019Tatil
Nadir görülen kızıl geyikleri fotoğraf sanatçısı görüntüledi
Nadir görülen kızıl geyikleri fotoğraf sanatçısı görüntülediKızıl geyikler Bursa'da fotoğraf sanatçısı Ali Şenel tarafından görüntülendi. Daha önce Ankara, Bolu ve Eskişehir de pek çok kez geyikleri fotoğraflayan yaban hayat fotoğrafçısı Ali Şenel, bu defa Bursa, Bilecik ve Kütahya ormanlarında kızıl geyikleri görüntülemek için geziyor. Kütahya ve Bilecik’ten sonra Bursa’da da geyikler objektifine poz verdi. Ancak bu defa geyikler fotoğrafçıyı buldu.
13.11.2019Haberler
Vahşi hayvan kalıntıları bulundu
Vahşi hayvan kalıntıları bulunduZonguldak'ın Ereğli ilçesindeki İnönü Mağarası'nda yürütülen kazı çalışmalarında vahşi hayvan kalıntıları bulundu.
20.08.2019Gündem
Bitkin halde bulunan kızıl geyik yavrusu tedavi altına alındı
Bitkin halde bulunan kızıl geyik yavrusu tedavi altına alındıEskişehir kırsalında vatandaşlar tarafından bitkin halde bulunan kızıl geyik yavrusu Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (AKÜREM) tedavi altına alındı. Geçtiğimiz günlerde Eskişehir kırsalında vatandaşlar tarafından yavru kızıl geyik bulundu. Hayvanın bitkin halde olduğunu gören vatandaşlar, tedavi edilmesi için Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ekiplerine haber verdi. Tahmini 3 haftalık olduğunu düşünülen kızıl geyiği teslim alan ekipler, tedavisi için geyiği Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne getirdi. Burada tedavi süreci başlayan yavru, sağlığına kavuştuğu zaman tekrar doğal ortamına bırakılacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AKÜREM Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kandır, yavru kızıl geyiğin tedavisinin devam ettiğini belirtti. İnsani faaliyetler nedeniyle annesinden ayrı düştüğünü tahmin ettiklerini kaydeden Kandır; “Kızıl geyik yavrusu Eskişehir kırsalında bulundu. Duyarlı vatandaşlar yalnız başına bir geyik yavrusu gördüklerini Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü‘ne bildirmişler. Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ekipleri de geyik yavrusunu alandan alıp tarafımıza ilettiler. Yavru annesinden ayrılalı epeyi bir zaman olmuş. Çok zayıf. Hatta ot yemeye bile başlamış yalnızlıktan. Şuanda tedavisi devam ediyor. Umarım tekrar sağlığına kavuşturulup uygun bir ortamda hayatına devam etmesini sağlayacağız. Çok kestirmek mümkün değil anca muhtemelen insani faaliyetler doğrultusunda anne ve yavrusu bir şekilde ayrılmış. Annenin başına da olumsuz bir olay gelmiş olabilir. Bundan emin olamıyoruz ama yavru korunmuş bir şekilde. Çok zarar görmemiş sadece aç kaldığı için zayıflamış. 2 haftalık gibi duruyor yavru şu anda. Biraz zayıf olduğu için tam kestiremiyoruz belki 3 haftalık da olabilir ama baya bir küçük görünüyor şu an. Kemikleri sayılır vaziyette. Hızlı bir beslenme programıyla tekrar toparlanmasını sağlay
11.09.2019Yaşam
Av katliamı
Av katliamı!Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), avcılık ve av turizmi nedeniyle yaşam hakları ellerinden alınan veya zarar gören hayvanların yaşadığı vahşeti ortaya koyan bir rapor yayınlandı.
11.04.2019Gündem
Şimdiki zamanın hikayesi
Şimdiki zamanın hikayesiBahar dansı - Rıdvan MenekşeAntalya’da baharın kendini hissettirmesiyle doğa yavaş yavaş canlanıyor...
31.03.2019Pazar
Yaban hayvanları fotokapanlara takıldı
Yaban hayvanları fotokapanlara takıldıTarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tabiata yerleştirdiği bin 924 adet fotokapan ve drone ile yaban hayatını kayıt altına almaya devam ediyor. Objektiflere takılan hayvanlar ise izleyenleri etkiliyor. Fotokapanlar ile ülkede yaşadığı bilinen ancak görüntülenmesi son derece zor olan nadir yaban hayvanları doğal ortamlarında gözlemleniyor ve yaşam alanları hakkında kesin veriler elde ediliyor. Yaban hayatını takip maksadıyla kurulan fotokapanlar ayrıca, bölgelerin zengin yaban hayatı varlığı ile tabii yaşamdan ilginç anların kaydedilmesini de sağlıyor. Yapılan izleme çalışmaları neticesinde bozayı, çakal, tilki, kurt, yaban domuzu, karaca, kızıl geyik, çengelboynuzlu dağ keçisi, yaban keçisi, yaban tavşanı, kınalı keklik gibi türlerle beraber Anadolu parsı, karakulak, karakurt, çizgili sırtlan, su samuru, sakallı akbaba, vaşak gibi Türkiye’de nadir rastlanan pek çok yaban hayvanı objektiflere takılıyor.
11.09.2019Yaşam
34 yılda 106 geyik
34 yılda 106 geyikSamsun Vezirköprü’deki Kunduz Ormanları’nda 1984’te bir erkek ve bir dişi kızıl geyik ile ‘geyik üretme istasyonu’ kuruldu. İstasyonda 34 yılda 106 geyik üretildi, 75’i doğaya salındı.
14.10.2018Gündem
İki geyikle kuruldu çok sayıda kızıl geyiği doğaya kazandırdı
İki geyikle kuruldu çok sayıda kızıl geyiği doğaya kazandırdıAtatürk Orman Çiftliğinden 1984 yılında  getirilen bir erkek ve bir dişi kızıl geyik ile kurulan Samsun Vezirköprü Geyik Üretme İstasyonu'nda üretilen kızıl geyikler doğaya salınıyor.
14.10.2018Gündem
İki geyikle kuruldu çok sayıda kızıl geyiği doğaya kazandırdı
İki geyikle kuruldu çok sayıda kızıl geyiği doğaya kazandırdıAtatürk Orman Çiftliğinden 1984 yılında  getirilen bir erkek ve bir dişi kızıl geyik ile kurulan Samsun Vezirköprü Geyik Üretme İstasyonu'nda üretilen kızıl geyikler doğaya salınıyor.
14.10.2018Gündem
Kızıl geyiklerin birbirlerine yaptıkları kurlar böyle görüntülendi
Kızıl geyiklerin birbirlerine yaptıkları kurlar böyle görüntülendiDoğa Fotoğrafçısı Ali Şenel, "Kaybolmadan Keşfet" başlığı altında Türkiye’deki türlerin fotoğraflanmasına yönelik yürüttüğü çalışmalarda Türkiye’nin nadir yaban hayatını an be an kaydediyor.Şenel son olarak çiftleşme dönemindeki kızıl geyiklerin ormanda birbirlerine olan kur davranışlarını yakaladı. Ormanların en ıssız yerlerinde yaşayan geyiklerin bu şekilde fotoğraflarının az olması ise Şenel’in çektiği fotoğrafları ve görüntüleri daha değerli kılıyor.Türkiye’nin dört yanına dolaşıp 2 yıldır sürdürdüğü çalışma sayesinde bir çok türün farklı anlarını kaydeden Ali Şenel, şimdi de Eskişehir ve Beypazarı ormanlarında kızıl geyiklerin kur davranışlarını görüntüledi.Türkiye’de 3 geyik türü bulunduğunu, kızıl geyiklerin Ankara, Bolu, Kastamonu, Eskişehir, Kütahya, Bursa ve Kahramanmaraş’ın yüksek ormanlarında yaşadığını hatırlatan Ali Şenel, "Kaçak avcılık, başıboş köpekler gibi çeşitli insan etkenli sorunlar nedeniyle sayıları azalan bu geyikler ciddi tehdit altındalar" dedi.
11.09.2019Yaşam
Boluda geyik kurtarma operasyonu
Bolu'da geyik kurtarma operasyonuBolu'nun Seben ilçesinde, hidroelektrik santralinin  yükleme havuzuna düşen yaklaşık 350 kilogram ağırlığındaki kızıl geyik, ekipler  tarafından kurtarılarak tedavi edildikten sonra doğaya bırakıldı.
10.10.2018Gündem
Boluda geyik kurtarma operasyonu
Bolu'da geyik kurtarma operasyonuBolu'nun Seben ilçesinde, hidroelektrik santralinin  yükleme havuzuna düşen yaklaşık 350 kilogram ağırlığındaki kızıl geyik, ekipler  tarafından kurtarılarak tedavi edildikten sonra doğaya bırakıldı.
10.10.2018Gündem
Fotoğraflar Türkiyeden... İlk kez görüntülendi
Fotoğraflar Türkiye'den... İlk kez görüntülendiDoğa fotoğrafçısı Ali Şenel, Eskişehir ve Beypazarı ormanlarında kızılgeyiklerin çiftleşme öncesi kur davranışlarını fotoğraflamayı başardı.
10.10.2018Gündem
Fotoğraflar Türkiyeden... İlk kez görüntülendi
Fotoğraflar Türkiye'den... İlk kez görüntülendiDoğa fotoğrafçısı Ali Şenel, Eskişehir ve Beypazarı ormanlarında kızılgeyiklerin çiftleşme öncesi kur davranışlarını fotoğraflamayı başardı.
10.10.2018Gündem
Buz adam Ötzinin en son yediği yemekler ortaya çıktı
Buz adam Ötzi'nin en son yediği yemekler ortaya çıktıBilim insanları 1991 yılında İtalya - Avusturya sınırındaki Ötztal Alpleri'nde keşfedilen Ötzi hakkında yeni bilgiler elde etmeye devam ediyor. 5300 yıl önce yaşamış olan Buz Adam Ötzi'nin son yemeğinde keçi yağı, yabani geyiği, buğday ve eğreltiotu yediği ortaya çıktı.
13.07.2018Populer Bilim
Kızıl geyikler bu çiftlikte yetiştiriliyor
Kızıl geyikler bu çiftlikte yetiştiriliyor Türkiye'nin ilk yaban hayatı üretim merkezi olarak kurulan ve bugüne kadar 300'ün üzerinde geyik üretilen Bahçeköy Yaban Hayatı Üretim İstasyonu havadan görüntülendi. Geyiklerin beslenmesi ve başka illere nakledilmesi de kameralarca kaydedild. Türkiye'de aşırı avlanma sonucu sayıları giderek azalan ve çoğu eski beslenme alanını yitiren kızıl geyiklerin nesli, Türkiye'nin ilk üretim çiftliği olan İstanbul Belgrad ormanlarındaki Bahçeköy Yaban Hayatı Üretim İstasyonu'nda yeniden çoğaltılıyor. Adeta İstanbul'un göbeğinde 100 hektarın üzerinde bir alanda yaban hayat şartlarına uygun şekilde üretilen geyikler belirli aralıklarla, doğal yaşamlarını sürdürmesi için kendilerine uygun illere gönderiliyor. 1959 yılında 9 kızıl geyikle üretime başladı 1959 yılında Türkiye'nin ilk yaban hayatı üretim merkezi olarak kurulan Bahçeköy Yaban Hayatı Üretim İstasyonu havadan da görüntülendi. İstasyon hakkında bilgiler veren Doğa Koruma Milli Parklar 1. Bölge Müdürü Resul Doğan, istasyonun 1959 yılında 9 kızıl geyikle üretime başladığını söyledi. İstasyonun amacının yaban hayatı desteklemek olduğunu belirten Resul Doğan şöyle konuştu; "Bu üretim istasyonunun temel amacı, doğada azalan yaban hayatı populasyonlarını desteklemek, geçmişte var olup günümüzde yaşam alanlarında kaybolan türlerin tekrar alanlara dönmesini sağlamak. Geçmiş kayıtlarımıza baktığımızda buradan aşağı yukarı 300'ün üzerinde hayvan nakledilmiş. Kocaeli, Bolu, Sakarya, Bursa, Eskişehir, 2014 yılında Gümüşhane ve Giresun'a ve bu yıl Kahramanmaraş'a hayvan naklettik. Bugün fiili olarak sayımlarımızda 49 hayvanımız var. 61 tane vardı 12 erkeği naklettik. 49 kızıl geyiğin 15'i erkek 34 tanesi de dişi."
11.09.2019Yaşam
Kriminal inceleme kaçak avı ele verdi
Kriminal inceleme kaçak avı ele verdiAnkara’daki denetimlerde el konulan bıçak ve baltadaki kan lekelerine yönelik kriminal incelemelerde kaçak avcıların kızıl geyik avladıkları tespit edildi.
12.05.2018Gündem
Sayıları giderek azalıyor Özel olarak çoğaltılıp…
Sayıları giderek azalıyor! Özel olarak çoğaltılıp…Giresun’da yeryüzü üzerinde yaşayan en büyük geyik türlerinden ve Türkiye’nin en büyük kara memelisinden biri olan Kızıl Geyikler tabiatla buluşturuldu.
17.04.2018Gündem
Sayıları giderek azalıyor Özel olarak çoğaltılıp…
Sayıları giderek azalıyor! Özel olarak çoğaltılıp…Giresun’da yeryüzü üzerinde yaşayan en büyük geyik türlerinden ve Türkiye’nin en büyük kara memelisinden biri olan Kızıl Geyikler tabiatla buluşturuldu.
17.04.2018Gündem
Kaçak avcılara 10 milyon ceza
Kaçak avcılara 10 milyon cezaOrman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2017’de yasalara aykırı olarak avlandığı tespit edilen 6 bin 912 kişiye toplamda 10 milyon 345 bin lira para cezası uygulandığını bildirdi.
17.02.2018Gündem
Kızıl geyik avcılarına 31 bin lira ceza
Kızıl geyik avcılarına 31 bin lira cezaKarabük'te koruma altındaki kızıl geyikleri kaçak  avladıkları ileri sürülen 7 kişiye 31 bin 532 lira para cezası verildi.
8.12.2017Gündem
Şoke eden olay Aç kalan köpekler Üniversitedeki geyikleri yedi...
Şoke eden olay! Aç kalan köpekler Üniversitedeki geyikleri yedi...Bursa'da Uludağ Üniversitesi (UÜ) yerleşkesindeki Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na tahsis edilen 100 hektarlık geyik yetiştirme alanına köpekler dadandı. Aç kalan başıboş köpekler, geyiklere saldırdı. Köpeklerin parçaladıkları geyikleri yeme görüntüleri vatandaşlar tarafından kaydedildi. Son bir haftada 3 kızıl geyiğin köpekler tarafından parçalandığı ortaya çıktı.
2.10.2017Gündem
Şoke eden olay Aç kalan köpekler Üniversitedeki geyikleri yedi...
Şoke eden olay! Aç kalan köpekler Üniversitedeki geyikleri yedi...Bursa'da Uludağ Üniversitesi (UÜ) yerleşkesindeki Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na tahsis edilen 100 hektarlık geyik yetiştirme alanına köpekler dadandı. Aç kalan başıboş köpekler, geyiklere saldırdı. Köpeklerin parçaladıkları geyikleri yeme görüntüleri vatandaşlar tarafından kaydedildi. Son bir haftada 3 kızıl geyiğin köpekler tarafından parçalandığı ortaya çıktı.
2.10.2017Gündem
Geyik yavrusuna katarakt ameliyatı yapıldı
Geyik yavrusuna katarakt ameliyatı yapıldıAfyonkarahisar’da gözleri doğuştan kataraktlı olan 2 aylık Umay ismindeki kızıl geyiğin bir gözüne başarılı bir operasyon uygulanırken, diğer gözünün ise yaklaşık 1 ay sonra yapılacak ameliyatın ardından geyiğin sağlığına kavuşacağı belirtildi. Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde dağda otlayan koyun sürüsünün peşine takıldıktan sonra çoban tarafından fark edilen kızıl geyik yavrusunun çobanın ihbarı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri tarafından teslim alındığı belirtildi. Umay ismi verilen kızıl geyik ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi, Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (Hastanesi) götürülerek burada sağlık kontrolünden geçirildi. Geyiğin burada yapılan muayenesinde gözlerinin ikisinde de doğuştan katarakt olduğu ve sadece ışığı algıladığı ancak göremediği tespit edildi. Bunun üzerine geyiğin sağlığına kavuşması için ameliyat kararı alındı. Ancak yeni doğduğu için ameliyatı kaldıramayacağı düşünülen sevimli hayvanlar yaklaşık 2 ay bekleyerek dün Umay’ı ameliyata aldılar. Ameliyatı AKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kamuran Pamuk öncülüğündeki bir ekip üstlendi. “Türkiye’de, geyiklerde bildiğim kadarıyla ilk defa bir katarak ameliyatı yapacağız” Anestezinin ardından ameliyata alınan Umay’ın ilk operasyonu başarılı geçerken ameliyatın ardından Doç. Dr. Kamuran Pamuk yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Geyiklerde Türkiye’de bildiğim kadarıyla ilk defa bir katarak ameliyatı yapacağız. Görülmesi oldukça nadir olan bir hastalık, kedi köpeklerde rutin olarak yapılmakta ama yaban hayatında vahşi hayvanlarda ilk defa karşılaştığımız bir vaka. Her iki gözde de var. Her iki gözde de kataraktımız var. Öncelikle tek gözünü daha sonra da diğer gözünü yapacağız. İki farklı yöntemle yapılıyor. Halk arasında bilinen lazer yöntemi ve veteriner cerrahide sıklıkla kullandığımız ‘ekke’ diye iki yöntemimiz var bunlardan birini kullanacağız." dedi
11.09.2019Yaşam
Gözleri görmeyen geyik yavrusuna, katarakt ameliyatı
Gözleri görmeyen geyik yavrusuna, katarakt ameliyatıAfyonkarahisar'da gözleri görmediği için doğumdan sonra annesinden ayrı kalan ve vatandaşlar tarafından bulunan 2 aylık kızıl geyik yavrusu, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez'inde ameliyat edildi.
21.09.2017Gündem
Gözleri görmeyen geyik yavrusuna, katarakt ameliyatı
Gözleri görmeyen geyik yavrusuna, katarakt ameliyatıAfyonkarahisar'da gözleri görmediği için doğumdan sonra annesinden ayrı kalan ve vatandaşlar tarafından bulunan 2 aylık kızıl geyik yavrusu, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez'inde ameliyat edildi.
21.09.2017Gündem
Ceylan üretim istasyonu ilgi görüyor
Ceylan üretim istasyonu ilgi görüyorMalatya’da 2005 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan Ceylan Üretim İstasyonu, özellikle öğrencilerin ilgi odağı haline geldi. İstasyonda ayrıca doğada bulunan bir çok yabani hayvan da rehabilitasyondan geçerek yeniden doğaya salınıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Malatya Şube Müdürlüğüne bağlı Ceylan Üretim İstasyonu 2005 yılından itibaren hizmet vermeye devam ediyor. Malatya-Sivas Karayolunda bulunan ve 60 hektar alan üzerine kurulu istasyonda şuanda 36 adet ceylan bulunuyor. İstasyonunda yeterli üretim popülasyonuna ulaşılması ile birlikte ceylanlar değişik bölgelerde doğal yaşama bırakılacak.Yabani hayvanlar tedavi ediliyor Ceylan üretiminim yanı sıra doğada yaralı olarak bulunan yabani hayvanlarda istasyonda rehabilitasyona giriyor. Çeşitli bölgelerde doğada yaralı olarak bulunan 5 adet karaca, 4 adet yaban keçisi, 1 adet yaban koyunu ve 1 adet de kızıl geyik istasyona getirilerek tedavi altına alındı. Burada bir süre doğal ortamda rehabilitasyonu yılan yabani hayvanlar yeniden doğaya salınıyor.Tedavi edilen türler yeniden doğaya salınıyor Milli Parklar Şefi Erol Hurman, üretim istasyonunda ceylan haricinde yabani türlerinde olduğunu ifade ederek “Doğada yaralı olarak bulunan ve buraya getirip tedavi ettiğimiz türler de var. Bu türleri buraya getirmemizdeki amaç, rehabilitasyonlarını yapıyoruz ve doğal uyumu gerçekleştirdikten sonra tekrar doğaya salıyoruz” dedi.2005 yılında hizmete giren Ceylan Üretim İstasyonunda bir adet gözetleme kulesinin de olduğunu dile getiren Hurman, gelen ziyaretçilerin burada bulunan teleskop ve dürbünler ile üretim alanındaki ceylanları yakından görme imkanı bulduğunu söyledi.Ziyaretçi sayısında her geçen gün artış yaşanıyor Özellikle son dönemlerde ziyaretçi sayılarında artış yaşandığını da belirten Hurman, başta öğrenciler olmak üzere çevre illerden de gelen vatandaşların burada yabani hayvanları ve ceylanları daha yakından tanım
11.09.2019Yaşam
Kızıl geyikler artıyor
Kızıl geyikler artıyorYeryüzü üzerinde yaşayan en büyük geyik türlerinden ve Türkiye’nin en büyük kara memelisinden biri olan kızıl geyikler (Cervuselaphus) Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından üreme merkezlerinde sayıları artırılıyor. Bu çerçevede Uludağ Üniversitesi ve DKMP Genel Müdürlüğü arasında 2004 yılında imzalanan protokole istinaden Uludağ Üniversitesi yerleşkesi içerisinde oluşturulan merkezde 3 erkek 7 dişi ile başlanan kızıl geyik yetiştirme çalışmaları neticesinde günümüz itibariyle 90 bireye ulaşıldı. Türkiye’de aşırı avlanma sonucu sayıları giderek azalan ve çoğu eski yayılış alanını yitiren kızıl geyikler, bölgesel olarak yaşıyorlar. Günümüzde kızıl geyiklerin yaşam alanı olarak Türkiye’nin Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerinde bulunduğu gözleniyor. Bu maksatla Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun da talimatlarıylaDKMP, sayıları azalan kızıl geyiklerin türünü artırmak için oluşturduğu üretme sahalarında çalışmalarına devam ediyor. Sayıları artan Kızıl Geyikler ise ‘soy karışımı’ için Türkiye’nin belirli bölgelerine gönderiliyor. 13 Yılda 90 Bireye Ulaşıldı Bu çerçevede tesis edilen yetiştirme merkezlerinden birisi de Uludağ Üniversitesi yerleşkesi içerisinde oluşturulan 72 hektarlık alanda bulunuyor. Bu merkezde 2004 yılında 3 erkek ve 7 dişi birey ile başlanan kızıl geyik yetiştirme çalışmaları günümüz itibariyle 90 bireye ulaştı. 13 yıl içerisinde sayıları 90’a ulaşan kızıl geyikler, tabiatta mevcut yoğunluğunun artırılması, yaban hayatının desteklenmesi maksadıyla uygun görülen ormanlık alanlara salınacak. Bu maksatla Uludağ Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Geyik Yetiştirme Merkezi’nde 200 metrekarelik alanda tamamen ahşap malzemeden tabiatla uyumlu olarak geyik yakalama kapanı da tesis edildi.
11.09.2019Yaşam
Kızıl geyikte artış: Sayıları 10dan 90a çıktı
Kızıl geyikte artış: Sayıları 10'dan 90'a çıktıOrman ve Su İşleri Bakanlığı ile Uludağ Üniversitesinin 2004'te başlattığı çalışmayla Bursa'da 10 olan kızıl geyik sayısı 90'a ulaştı.
5.09.2017Gündem
Kızıl geyikte artış: Sayıları 10dan 90a çıktı
Kızıl geyikte artış: Sayıları 10'dan 90'a çıktıOrman ve Su İşleri Bakanlığı ile Uludağ Üniversitesinin 2004'te başlattığı çalışmayla Bursa'da 10 olan kızıl geyik sayısı 90'a ulaştı.
5.09.2017Gündem
Koruma altındaki  geyikler katledildi
Koruma altındaki geyikler katledildiDenizli’nin Çivril ilçesindeki Akdağ Dağı Tokalı Kanyonu bölgesine gidenler av tüfeğiyle vurulmuş, başları kesilerek götürülmüş 4 kızıl geyik bulunca durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Denizli Şube Müdürlüğü yetkililerine bildirdi.
20.07.2017Gündem
Boynuzu için koruma altındaki geyik katliamı
Boynuzu için koruma altındaki geyik katliamıDENİZLİ'nin Çivril İlçesi'ndeki Akdağ Tokalı kanyonda yaşayan ve koruma altında olan 4 kızıl geyiğin, avcılar tarafından tüfekle vurulduğu ve başlarının kesilerek götürüldüğü iddia edildi. Uzun boynuzlu olan kızıl geyiklerin başlarının, doldurulması için öldürülüp kesildiği sanılıyor. Geçtiğimiz Pazar günü Çivril İlçesi'ndeki Akdağ Dağı Tokalı Kanyonu bölgesine giden vatandaşlar, iddiaya göre bölgede av tüfeğiyle vurulmuş, başları kesilerek götürülmüş 4 kızıl geyik buldu. Vatandaşlar durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Denizli Şube Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. Kanyon girişinde yetişkin, başı olmayan 1, kanyonun derinlerinde de yine av tüfeğiyle vurulup, başı kesilmiş 3 kızıl geyik bulundu. Koruma altında olan ve avlanılması halinde 12 bin lira cezası olan kızıl geyiklerin kaçak avcılar tarafından vurulmuş olma ihtimali olduğunu belirten vatandaşlar, geyiklerin hepsinin başının kesik olmasının ve çevrede mermi fişekleri bulunmasının kaçak av iddiasını güçlendirdiğini söyledi. Konuyla ilgili olarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Denizli Şube Müdürlüğü yetkilileri, bölgede inceleme başlattı. Uzun boynuzlu olan kızıl geyiklerin avcılar tarafından vurulup, başlarının doldurulmak için kesildiği sanılıyor.
11.09.2019Yaşam
Boynuzu için koruma altındaki kızıl geyik katliamı
Boynuzu için koruma altındaki kızıl geyik katliamıDenizli'nin Çivril İlçesi'ndeki Akdağ Tokalı kanyonda yaşayan ve koruma altındaki 4 kızıl geyiğin, avcılar tarafından tüfekle vurulduğu ve başlarının kesilerek götürüldüğü iddia edildi. Uzun boynuzlu kızıl geyiklerin başlarının, doldurulması için öldürülüp kesildiği sanılıyor.
20.07.2017Gündem
Boynuzu için koruma altındaki kızıl geyik katliamı
Boynuzu için koruma altındaki kızıl geyik katliamıDenizli'nin Çivril İlçesi'ndeki Akdağ Tokalı kanyonda yaşayan ve koruma altındaki 4 kızıl geyiğin, avcılar tarafından tüfekle vurulduğu ve başlarının kesilerek götürüldüğü iddia edildi. Uzun boynuzlu kızıl geyiklerin başlarının, doldurulması için öldürülüp kesildiği sanılıyor.
20.07.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Özay ŞendirMilliyet Yazarı
ABD’nin yeni bakanları ve TürkiyeABD’nin göreve gelecek Başkan’ı Joe Biden bakanlarını açıklamaya başladı...
25.11.2020Gündem
Gürkan AkgüneşMilliyet Yazarı
Yaşlı geyiğe yasal mermi!Kütahya’da öldürülen kızıl geyiğin “yasal av” sayılmasının ardında, sürüdeki yaşlı erkek kızıl geyiklerin popülasyondan çıkarılma hedefi yatıyor...
22.11.2020Pazar

Benzer Haber Etiketleri

geyikKızıl geyikbursaHaberlerav

Kızıl Geyik ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.