Kültür Sanat

Kültür Sanat

Son dakika kültür sanat haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan kültür sanat gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan kültür sanat haber sayfamızda...

Kültür Sanat

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 22.907 kultur sanat haberi bulunmuştur.
Baksı Kültür Sanat Vakfından iki önemli eser
Baksı Kültür Sanat Vakfı'ndan iki önemli eserBaksı Kültür Sanat Vakfı bu kez “müzik arkeolojisi”ne girişiyor ve “Bayburt Halk Müziği” projesini hayata geçiriyor. Bayburt şehrinin kaybolmakta olan müzik kültürünü bütüncül bir yaklaşımla ele almayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlayan projenin ilk iki ürünü, birbirini tamamlayan bir kitap ve bir CD...
22.01.2021Kültür Sanat
‘Müzede Selfie Günü’
‘Müzede Selfie Günü’İngiliz blog yazarı Mar Dixon’un sekiz yıl önce başlattığı ve sosyal medyada bir akım hâline gelen Müzede Selfie Günü, pandemi sebebiyle yapılan kısıtlamalara rağmen dün kutlandı.
22.01.2021Kültür Sanat
Filiz Ova Zorlu PSMnin yeni genel müdürü oldu
Filiz Ova Zorlu PSM'nin yeni genel müdürü olduZorlu Performans Sanatları Merkezi (PSM) yeni dönemde çalışmalarına, Filiz Ova yönetiminde devam edecek. Filiz Ova’nın liderliğinde Zorlu PSM, yenilikçi ve kapsayıcı bir bakış açısıyla farklı sanat dallarında, kaliteli, ilham veren çalışmalara imza atmaya devam edecek.
21.01.2021Kültür Sanat
Pekinellere Alman nişanı
Pekinellere Alman nişanıDünyanın sayılı ikili virtüözlerinden Güher ve Süher Pekinel, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin en yüksek dereceli nişanı olan Liyakat Nişanı ile onurlandırıldı. Güher Pekinel “Bu ödül hayatımızın geri kalanında her zaman bizi motive edecek” dedi...
21.01.2021Kültür Sanat
Faithfull’dan yeni albüm
Faithfull’dan yeni albümÜnlü İngiliz müzisyen Marianne Faithfull, geçirdiği ağır Kovit-19’un ardından yeni albümünü tamamladı ve 30 Nisan’da yayınlayacak.
21.01.2021Dünya
‘Türkçemiz katliama maruz kaldı’
‘Türkçemiz katliama maruz kaldı’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni’ne katıldı.
21.01.2021Siyaset
Bakan Ersoy: Kültür ve sanatın bıraktığı izi, yıllarca uğraşsanız oluşturamazsınız
Bakan Ersoy: Kültür ve sanatın bıraktığı izi, yıllarca uğraşsanız oluşturamazsınızKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Kültür ve sanatın bazen kısacık bir etkileşim anında bıraktığı izi, başka yollarla yıllarca uğraşsanız oluşturamazsınız. Böylesi önemli ve değerli bir sonucun elde edilmesinde emeği olan insanlarımızı, işte bu bilinç ve farkındalıkla onore etmeyi, kendilerine şükranlarımızı sunmayı bir görev addediyoruz." dedi.
20.01.2021Siyaset
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğandan dil mesajı: Sahip çıkmayan milletler devrilmeye mahkumdur
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'dil' mesajı: Sahip çıkmayan milletler devrilmeye mahkumdurGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kültürle ilgili tartışmalarda maalesef o kültürün taşıyıcısı olan dili ihmal ediyoruz." diyerek "Diline sahip çıkmayan, dilini zenginleştiremeyen milletler, kökleri kuruyan ağaçlar gibi esen rüzgarlar karşısında devrilmeye mahkumdur." ifadelerini kullandı.
20.01.2021Siyaset
Kültür ve sanat alternatif ekonomi için giriş kapısı
'Kültür ve sanat alternatif ekonomi için giriş kapısı'İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "Kültürel hafızası olanların ve ancak kitapla, sanatla iç içe olanların iktisadi kalkınma için gerekli vasfı oluşturduklarını görebiliyoruz. Gerçekten kültür ve sanat, sürdürülebilir ve alternatif bir ekonomi için giriş kapısı." dedi.
20.01.2021Ekonomi
İKSV etkinlikleri biletleri PASSO platformunda
İKSV etkinlikleri biletleri PASSO platformundaİstanbul Film, Müzik, Caz, Tiyatro Festivalleri, İstanbul Bienali, İstanbul Tasarım Bienali, Filmekimi ve Salon İKSV konserleriyle her sene İstanbul’un kültür–sanat yaşamını zenginleştiren İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)’nın biletleri artık PASSO platformunda yer alacak.
20.01.2021Kültür Sanat
‘Otel kullanımına uygun’ satılık kilise
‘Otel kullanımına uygun’ satılık kilise!Bursa’da iki, Mardin’de bir tarihi kilise satılığa çıkarıldı. Bir internet sitesinde “Bursa’da Kültür Sanat Merkezi/Müze/Otel Olabilecek Tarihi Kilise” başlığıyla verilen ilanda, kilise için 6 milyon 300 bin lira talep edildi.
19.01.2021Gündem
“Av”a İngiltere’den ödül
“Av”a İngiltere’den ödül Reykjavik, Nightstream USA ve Fright Fest UK gibi tür festivallerine katılan Emre Akay imzalı “Av” Birmingham Cine-Excess’te En İyi Film Ödülü’nü kazandı.
18.01.2021Kültür Sanat
Şehir dedektiflerine İstanbul haritası
Şehir dedektiflerine İstanbul haritasıÇocuklara kentleri sevdirmek için hazırlanan Şehir Dedektifi haritaları, 23 Avrupa ülkesinden 27 mimarlık ve sanat platformunun oluşturduğu Future Architecture programında yer alan tasarım pratiklerinden biri oldu.
17.01.2021Kültür Sanat
‘Cumhuriyet’in gür sesine veda
‘Cumhuriyet’in gür sesine vedaAnadolu’ya özgü ezgi ve ritimlerden yararlanarak bestelediği çoksesli eserler, yazdığı kitaplar ve kurduğu yüzlerce koroyla Türkiye’de klasik müziğin en önemli mihenk taşlarından biri olan Muammer Sun yaşamını yitirdi. 88 yaşında aramızdan ayrılan Sun Kurtuluş ve Cumhuriyet filmlerinin de müziğini yaptı...
17.01.2021Kültür Sanat
Sokak sanatçıları yalnız bırakılmıyor
Sokak sanatçıları yalnız bırakılmıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, pandemi nedeniyle zor günler geçiren kültür sanat üreticilerini desteklemeyi sürdürüyor.
16.01.2021Ege
İstanbul Tiyatro Festivali yeni proje başvurularını bekliyor
İstanbul Tiyatro Festivali yeni proje başvurularını bekliyorKasım ayında gerçekleştirilecek 25. İstanbul Tiyatro Festivali’ne yerli proje başvuru süreci başladı. Türkiye’den profesyonel topluluk ve sanatçıların festivalde prömiyer yapacak projeleri için son başvuru tarihi 15 Mart.
15.01.2021Kültür Sanat
Son dakika... Aşının yan etkisi oldu mu Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı
Son dakika... Aşının yan etkisi oldu mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladıGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamalar sonrası Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi'nde Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Resim Heykel Müzesi Restorasyon Sonrası Açılış Programında konuştu. Dün Sinovac aşısı yaptıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'aşının yan etkisi oldu mu?' sorusuna yanıt verdi.
15.01.2021Siyaset
‘Akın’ı yakından takip ediyoruz’
‘Akın’ı yakından takip ediyoruz’Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun’u ağırladı. Akın, Torun ve beraberindekildu. belediyedeki ziyaretin ardından Atatürk Kültür, Sanat ve Gençlik Merkezi ile Turgutlu Belediyesi Eğitim Merkezi’ni (TURBEM) ziyaret etti.
15.01.2021Ege
Cem İleri İlksatır Yayınevinin Genel Yayın Yönetmeni oldu
Cem İleri İlksatır Yayınevi'nin Genel Yayın Yönetmeni olduİlksatır Yayınevi’nin Genel Yayın Yönetmeni, sektörün tecrübeli ismi Cem İleri oldu. İleri, “Burada güzel ve iddialı işler yapacağımıza yürekten inanıyorum” açıklamasını yaptı.
14.01.2021Kültür Sanat
İKSV Alt Kat Yarıyıl Çevrimiçi Etkinlik Programı
İKSV Alt Kat Yarıyıl Çevrimiçi Etkinlik Programı İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) bünyesinde kültür-sanat etkinliklerine erişim ve katılım imkânlarını artırmayı amaçlayan İKSV Alt Kat, 25 Ocak - 5 Şubat tarihleri arasında Paribu’nun desteğiyle 6-15 yaş grubu için yarıyıl tatiline özel çevrimiçi etkinlikler gerçekleştiriyor.
14.01.2021Kültür Sanat
Fırsat Türkiye’nin kapısında
Fırsat Türkiye’nin kapısındaPandemiyle yeniden şekillenmeye başlayan küresel tedarik zincirinde Türkiye için yeni fırsatlar doğabilir. Ülkenin öteden beri gelen avantajlarına özellikle son yıllarda lojistik alanında yapılan atılımlar eklendiğinde fırsatlara erişmek mümkün.
14.01.2021Ekonomi
Datça’da türkülerle mandalina dağıtımı
Datça’da türkülerle mandalina dağıtımıMUĞLA Datça’da yaşayan turizmci Tuna Özalp’in bahçesindeki 2 ton mandalina; Datça Kültür Sanat Dayanışması’nın girişimi ve Datça Arama Kurtarma Gönüllüleri ile Datça Engelim Olmayın Derneği’nin işbirliğiyle ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.
13.01.2021Ege
YKKSYde bu hafta
YKKSY'de bu haftaYapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu kış da sanatseverleri sanat ve edebiyatla sanal dünyada buluşturmaya devam ediyor. Ocak’ın ikinci haftasında internet üzerinden canlı yayınlanacak etkinliklerde 13 Ocak Çarşamba günü Tiyatro sanatçısı ve yayıncı Hagop Ayvaz, 15 Ocak Cuma günü Amerikalı yazar William Stoner konuşulacak.16 Ocak Cumartesi günü de Tiyatro Hemhâl, yazar Selçuk Baran’ın öyküsü Türkân Hanım’ın Ölümü’nün teatral bir öykü okumasını yapacak.
13.01.2021Kültür Sanat
İstanbul Tasarım Bienali her Perşembe bir filmi dijital erişime açıyor
İstanbul Tasarım Bienali her Perşembe bir filmi dijital erişime açıyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, VitrA sponsorluğunda ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen, Borsa İstanbul’un Yüksek Katkıda Bulunan Kuruluş olarak destek verdiği 5. İstanbul Tasarım Bienali’nin empati kavramına farklı açılardan yaklaşan filmleri bir araya getirdiği Empati Seansları seçkisinden her hafta bir film, ücretsiz olarak erişime açılıyor.
12.01.2021Kültür Sanat
Pandemiden etkilenenlere AvivaSA yardım elini uzattı
Pandemiden etkilenenlere AvivaSA yardım elini uzattıAvivaSA, Türkiye’nin yaşlanmaya hazırlığına rehberlik etmek ve toplumun yaşlılık algısının pozitife dönüşmesine katkıda bulunmak hedefiyle başlattığı “Her Yaşta” projesi çerçevesinde İstanbul Büyükşehir İlçe Belediyeleri ile işbirliği yaparak “Pandemi Yardım Projesi Planı”nı hayata geçirdi.
12.01.2021Sigorta
Türk Edebiyatının sesli öyküleri milyonlara ulaşıyor
Türk Edebiyatının sesli öyküleri milyonlara ulaşıyorDenizBank’ın kültür ve sanat alanındaki faaliyetlerini yürüten iştiraki DenizKültür, hikaye anlatıcılığının Türkiye'deki gelişimini belgeleyen, 42 CD’den oluşan sesli edebiyat eserlerini dijital kanallarına taşıyarak ücretsiz erişime açtı.
12.01.2021Kültür Sanat
40. İstanbul Film Festivali için başvurular başladı
40. İstanbul Film Festivali için başvurular başladıİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, 2021’de 40. yaşını kutlamanın heyecanını yaşıyor.
11.01.2021Kültür Sanat
2021 Cannes’ı ertelenebilir
2021 Cannes’ı ertelenebilir!Bu yıl, 11-21 Mayıs 2021 tarihleri arasında düzenleneceği açıklanan Cannes Film Festivali, koronavirüsün etkisinin o tarihlerde geçmesinin beklenmemesi nedeniyle ertelenebilir.
11.01.2021Kültür Sanat
Talât Sait Halman Çeviri Ödülü Kurtuldu’ya
Talât Sait Halman Çeviri Ödülü Kurtuldu’yaİstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) altıncısını düzenlediği 2020 Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’nün kazananı, Yan Lianke’nin Çince aslından çevirdiği “Günler Aylar Yıllar” romanıyla Erdem Kurtuldu olarak açıklandı.
Çanakkale’nin online ‘takımyıldız’ları
Çanakkale’nin online ‘takımyıldız’ları“Takımyıldız” başlıklı 7. Çanakkale Bienali, ana serginin ardından çevrimiçi sergiler ve projelerle devam ediyor. Bu ay “Anımsama Sergileri”, “Kanatlı Sözler/Katmanlar - Troya Kazıları Sanat Ekibi Sergisi” ve “Kent Ekolojisi Turları” www.canakkalebienali.com’dan çevrimiçi olarak deneyimlenebiliyor
Kadın üreticiden 365 gün açık pazar
Kadın üreticiden 365 gün açık pazar“Açık Pazar Hareketi”nden kadın emeğine tam destek: Kadinureticiden.com hayalleri gerçekleştiriyor. Kâr koymuyor, komisyon almıyor, kargoyu ödüyor
9.01.2021Cumartesi
40. İstanbul Film Festivali başvuruları başladı
40. İstanbul Film Festivali başvuruları başladıİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, 2021’de 40. yaşını kutlamanın heyecanını yaşıyor. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen İstanbul Film Festivali 40. yılında yeni festival formatıyla 2 Nisan'da çevrimiçi olarak başlayacak, haziran ayında da festivalin yarışmalı bölümleriyle sinemalarda, açık hava mekânlarında ve yine çevrimiçi olarak izleyicisi ile buluşacak. Ulusal yarışmalar, 18-29 Haziran'da yapılacak.
Talât Sait Halman Çeviri Ödülünün sahibi belli oldu
Talât Sait Halman Çeviri Ödülü'nün sahibi belli olduİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), bu yıl altıncısını sunacağı Talât Sait Halman Çeviri Ödülü ile güncel kültür-sanat üretimini teşvik etmeye devam ediyor. Altı yıl önce aramızdan ayrılan Talât Sait Halman anısına, nitelikli edebiyat çevirilerini desteklemek amacıyla başlatılan Talât Sait Halman Çeviri Ödülü 2020 yılı değerlendirmeleri sonucunda, 20 bin TL tutarındaki para ödülünün, Yan Lianke’nin Çince aslından çevirdiği 1997 tarihli romanı ‘Günler Aylar Yıllar’ı Türkçeleştirmekteki özeni, mahareti ve yetkinliği sebebiyle Erdem Kurtuldu’ya verilmesine karar verildi.
‘Çocukluğumuzdan bugüne ne kaldı’
‘Çocukluğumuzdan bugüne ne kaldı?’Peter Pan’in Yapı Kredi Yayınları Doğan Kardeş dizinden geçen aylarda yayımlanması vesilesiyle 9 Ocak Cumartesi günü saat 18.00’de yapılacak olan Peter Pan’ın Sorduğu “Çocukluğumuzdan Bugüne Ne Kaldı?” etkinliği Yapı Kredi Kültür Sanat’ın YouTube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlanacak. -
Grammy Ödülleri ertelendi
Grammy Ödülleri ertelendiBu yıl 63. kez düzenlenecek ve müzik dünyasının heyecanla beklediği Grammy Ödülleri’nin tarihi 14 Mart’a ertelendi.
‘Kaçak bina  durumuna düşer’
‘Kaçak bina durumuna düşer’Karabağlar Belediye Meclisi’nin 2021 yılı ilk toplantısı, ana hizmet binasındaki meclis salonunda gerçekleştirildi.
6.01.2021Ege
Akbank Sanattın Evin Caz Hali serisi devam ediyor
Akbank Sanat'tın Evin Caz Hali serisi devam ediyorAkbank Sanat Ocak ayında da kültür sanat etkinliklerini sosyal medya kanallarından sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.
Ufuk Beydemirden John Lennon performansı
Ufuk Beydemir'den John Lennon performansıSesi, şarkıları ve duruşuyla son dönemin en başarılı genç sanatçılarından Ufuk Beydemir, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın, ölümünün 40. yıldönümü dolayısıyla John Lennon anısına düzenlediği etkinlikte gerçekleştirdiği performans ile büyük beğeni topladı.
Hammer filmlerinin yıldızı Shelley hayatını kaybetti
Hammer filmlerinin yıldızı Shelley hayatını kaybettiKorku filmlerinde rol alan ve Hammer şirketinin korkularının aranan yüzlerinden birine dönüşen Barbara Shelley, 88 yaşında koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.
Son dakika... AK Partili Mahir Ünaldan darbe iması tartışmalarına net yanıt
Son dakika... AK Partili Mahir Ünal'dan darbe iması tartışmalarına net yanıtGelen son dakika haberine göre; AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'ya gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. AK Partili Ünal, "Darbenin çözüm olduğuna dair inançları sağlam olanlar bu tartışmaları ısrarla gündemde tutuyorlar." dedi
5.01.2021Siyaset
Yunus Emre Enstitüsünden Umudun Adı: Azez belgeseli
Yunus Emre Enstitüsü'nden Umudun Adı: Azez belgeseliYunus Emre Enstitüsü, Suriye’deki savaş sonrası yaşanmışlıkları konu alan bir belgesel hazırladı.
Wham’in Noel şarkısı 36 yıl sonra rekor kırdı
Wham!’in Noel şarkısı 36 yıl sonra rekor kırdıİngiliz ünlü şarkıcı George Michael’ın grubu Wham!’in ikonik şarkısı ‘Last Christmas’ yayınlandıktan 36 yıl sonra İngiltere’de top 10 listelerinde bir numaraya ulaşarak rekor kırdı.
2021’de sanat dünyasını neler bekliyor
2021’de sanat dünyasını neler bekliyor?Pandemi nedeniyle bu yıl Türkiye ve dünyadaki pek çok sanat kurumu, sınırlı ziyaretçi kabul ederek etkinliklerini gerçekleştirmeye devam ediyor...
Festtogether evlere konuk oluyor
Festtogether evlere konuk oluyorTürkiye’nin ilk sürdürülebilir müzik festivali olarak mayıs ayında evlerimize konuk olan Festtogether, bugün ve yarın pandemide en çok zarar gören sektörlerden biri olan kültür sanat alanına destek olmak için etkinlikler hazırladı.
2.01.2021Cumartesi

Yazar Sonuçları

Çağdaş ErtunaMilliyet Yazarı
Heatherwick’in eseri neden kapatıldı?Frize New York’un yeni yeri Shed, Hudson Yards adlı bir gayrimenkul projesinde yer alan bağımsız bir kültür-sanat mekânı...
19.01.2021Cadde
Dr. Emin YeğinboyMilliyet Yazarı
İKSV seçkilerine bir bakışİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), uzun bir süredir seyirciye online olarak ulaşıyor...
16.01.2021Ege
Gözde Yener BirmanMilliyet Yazarı
İzmir, sanatın yıldızı olacakİzmir Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği’ne aday olan Rüçhan Gürel, “Kentimizin kültür-sanat hayatını yakından tanıyan isimlerle burayı sanat dünyasının yıldız kenti yapmak istiyoruz” dediBirçok değerli oyuncunun İzmir’den çıktığını belki duymuş, gözlemlemişsinizdir...
16.01.2021Ege
Dr. Hakan TartanMilliyet Yazarı
FIRSAT TÜRKİYE’NİN KAPISINDAPandemiyle yeniden şekillenmeye başlayan küresel tedarik zincirinde Türkiye için yeni fırsatlar doğabilir...
14.01.2021
Atilay KandemirMilliyet Yazarı
PANDEMİDE SANATCemiyet hayatının tanınmış isimleri, Projehane’nin desteğiyle gerçekleşen jean ceket boyama etkinliğinde buluştuAçıldığı günden bu yana sosyal sorumluluk projeleri başta olmak üzere kültür-sanat, etkinlik ve gezi alanında fark yaratan pek çok işe imza atan Projehane ekibi, pandemi döneminde de boş durmuyor...
14.01.2021Cadde
Atilay Kandemir Milliyet Yazarı
SANAT BULUŞMALARIKoronavirüs günlerinde devam eden kültür-sanat etkinlikleri, sanatseverlerin buluşma noktası oluyorİstanbul’da pandemiye rağmen kültür ve sanat etkinlikleri devam ediyor...
8.01.2021Cadde

Benzer Haber Etiketleri

gazeteİKSVegekültür sanatizmir

Kültür Sanat ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.