meteroloji

meteroloji

Son dakika meteroloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan meteroloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan meteroloji haber sayfamızda...

meteroloji haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 201 meteroloji haberi bulunmuştur.

İstanbulda sağanak yağmur
İstanbul'da sağanak yağmurMeteoroloji uyarmıştı, İstanbullu gök gürültüleri ve bir anda kararan havanın şaşkınlığını yaşıyordu ve az önce sağanak yağış başladı. Gökgürültülü sağanak yağışın saat 18:00'da sona ereceği bildiriliyor.Meteoroloji Genel Müdürlüğü günlerdir uyarıyordu ve beklenen sağanak yağış İstanbul'da başladı. Meteoroloji, ani sel ve su baskınlarına karşı da uyarılarda bulundu. İSTANBUL'DA GÜNDÜZ GECE OLDU İstanbul'da öğlen saatlerinde bir anda hava karardı. Gök gürültüsü ve bulutlar sağanak yağışın habercisi olarak harekete geçti. İstanbul'da meteorolojinin dikkat çektiği yağışlar az önce başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü gökgürültülü sağanak yağışın 18:00'a kadar süreceğini bildirdi. İZMİR İÇİN SEL UYARISI Meteroloji'nin yayınladığı son dakika uyarısına göre, bugün İzmir çevrelerinde beklenen gök gürültülü sağanak yağışların öğle saatlerinde yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin edildiğinden, meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım ve dolu riski ile yağış anında kuvvetli rüzgara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bildirildi. YEREL KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI Yağışların; öğle saatlerinden sonra İzmir'in iç kesimleri, Manisa, Kütahya, Balıkesir, Bilecik, Çankırı çevreleri, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Bursa'nın güney ve doğusu, Sakarya'nın güney kesimleri, Eskişehir'in kuzeyi ve Ankara'nın kuzey ve batı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2.) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, yıldırım, dolu riski ve yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.
11.09.2019Yaşam
Mardinde çöl fırtınası
Mardin'de çöl fırtınasıSURİYE ve Irak üzerinden, saatte 20 kilometre hızla gelen çöl fırtınası ile aşınan toz bulutu, Mardin'i ve ilçelerini etkisi altına alırken, havada güvenlik önlemi alan jandarmaya ait helikopter zorunlu iniş yaptı. Mardin'i kaplayan toz fırtınası nedeniyle görüş mesafesinin yer yer 100 metrenin altına düştüğü gözlenirken, jandarmaya ait havada güvenlik önlemi alan helikopter, zorunlu iniş yapmak zorunda kaldı. Vatandaşlar, toz bulutları yüzünden evlerine kapanırken meteoroloji yetkilileri, toz bulutunun bir gün daha etkisini göstermeye devam edeceğini bildirdi. Bu yıl sık sık toz fırtınası etkisi altında kalan Mardin'de esnaf ve vatandaşlar da, oluşan tozlardan olumsuz etkilendi. Toz bulutunun Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tamamı ile Doğu Anadolu'nun doğusunda gün boyunca etkili olmasının beklendiğini ifade eden meteroloji yetkilileri, 7 bin fitin altında yoğunlaşan toz bulutunun görüş mesafesini de düşürdüğünü belirtti. Araçların üstünün tozla kaplandığı kentte, görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kavşak ve ana arterlerde aydınlatma lambalarının yanması dikkat çekti. Bazı vatandaşlar üstü tozla kaplanan araçlarını yıkarken, bazıları ise araçlarını yıkamak için tozun dinmesini bekledi. Tozdan en çok yaşlılar, çocuk ve solunum sorunu olan hastaların olumsuz etkileneceğini belirten yetkililer, dışarıya çıkmak zorunda kalan bu grupların maske takmalarının yararlı olacağını söyledi. Mardinli vatandaşlardan Bahattin Sığva, "Ağırlıklı olarak güneyden esen rüzgarlarla gelen bu tozlar hepimizi etkiliyor. Tarım açısından hiçbir faydası olmayan bu tozlar sağlık dışında önemli oranda açık gıdalara zarar vermekte, açık pencerelerden evlere girmekte ve solunun yolu ile vücut dolaşım sistemine karışmaktadır. Tozun atmosferde olduğu günlerde açık gıdaların üstü kapatılmalı, mümkün olduğunca açık havada dolaşmamalıdır" dedi.
11.09.2019Haberler
Bakan Veysel Eroğlu: Türkiye’de suya erişim yüzde yüzdür
Bakan Veysel Eroğlu: Türkiye’de suya erişim yüzde yüzdürOrman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Türkiye yarı kurak bir iklim bölgesinde olmasına rağmen, su açısından zengin bir ülke değiliz ve bu sene 44 yılın kuraklığını yaşıyoruz. Buna rağmen su sıkıntısı çektirmedik” dedi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kartal’da bulunan DSİ 14. Bölge Dragos Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen 5. Uluslararası Kum ve Toz Fırtınaları Çalıştayı’na katıldı. Çalıştay’a Bakan Eroğlu’nun yanı sıra Meteroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, kamu ve özel kurumların temsilcileri ile 27’si yabancı 84 bilim insanı katıldı. Burada bir konuşma yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, çalıştayın önemine değinerek, Türkiye’nin bölgesinde yaptığı çalışmaları anlattı. Bölgede’ki bir çok fakir ülkeye farklı konularda destek olduklarını ifade eden Eroğlu, “Ülke olarak biz bu bölgelere çok büyük bir destek veriyoruz. Türkiye özellikle fakir ülkelere her açıdan büyük destek veriyor. Özellikle gayri safi milli hasıla başına Türkiye şuanda dünyada en çok destek veren bir ülke konumunda. Esasen biliyorsunuz Suriye’den gelen 3 buçuk milyon ve Irak’tan ölüm korkusu ile Türkiye’ye sığınan ve hiçbir ayrım yapmadan, yani ne onun etnik milliyetine ne de dinine bakmadan, biz bunları kurtarmak için kucağımızı açtık ülkemize kabul ettik. Şuana kadar da 50-60 milyar dolar ihtiyaçları için büyük bir destek verdik” şeklinde konuştu.
11.09.2019Haberler

Yazar Sonuçları