Nanoteknoloji

Nanoteknoloji

Son dakika nanoteknoloji haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan nanoteknoloji gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan nanoteknoloji haber sayfamızda...

Nanoteknoloji

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 455 nanoteknoloji haberi bulunmuştur.
Hollanda, 2 Rus diplomatı casusluk nedeniyle sınır dışı ediyor
Hollanda, 2 Rus diplomatı "casusluk" nedeniyle sınır dışı ediyorHollanda, "casusluk" yaptıkları gerekçesiyle 2 Rus diplomatı "istenmeyen adam" ilan etti.
10.12.2020Dünya
Bakan Varanktan yabancı araştırmacı ve iş insanlarına çağrı
Bakan Varank'tan yabancı araştırmacı ve iş insanlarına çağrı!Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ile katma değerli üretimi ve ihracatı artırmayı hedeflediklerini belirterek, "Kapılarımız dünyanın her yerinden araştırmacılara ve iş insanlarına her zaman açık." dedi.
1.12.2020Ekonomi
Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir, Dersleri Nelerdir Mezunu Ne İş Yapar
Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümü Nedir, Dersleri Nelerdir? Mezunu Ne İş Yapar?Üniversite sınavlarına hazırlanan pek çok öğrenci üniversite bölümlerini araştırmaya başlamıştır. Son yıllarda en çok araştırılan ve en çok merak edilen bölümlerden birisi de Nanoteknoloji Mühendisliği bölümüdür. Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü çok sık duyulmasa da oldukça önemli bir bölümdür. Peki Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü nedir, dersleri nelerdir? Mezunu ne iş yapar? Sizlere Nanoteknoloji Mühendisliği bölümü hakkında merak edilenleri detaylıca derledik.
12.11.2020Kariyer
20 bin tonluk toryum rezervi Türkiyenin 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılar...
20 bin tonluk 'toryum' rezervi! Türkiye'nin 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılar...Türkiye'de ilk olarak, Isparta'daki uçak kazasında hayatını kaybeden Prof. Dr. Engin Arık'ın gündeme getirdiği toryum rezervleri ve yeşil nükleer enerji projesiyle ilgili, eşi Prof. Dr. Metin Arık'ın da aralarında bulunduğu fizik profesörleri 'Yeşil Nükleer Enerji' başlıklı çalışma hazırladı. Bilim insanları, sadece Isparta Aksu'daki 20 bin tonluk toryum rezervinin, Türkiye'nin 100 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacağını vurguladı.
21.10.2020Ekonomi
Kansere karşı akıllı nano ilaç
Kansere karşı akıllı nano ilaçTürk bilim insanları, güdümlü ve patentli nanoteknolojik kanser ilacı üretti. ‘İzildemiR’, kanserin metabolizmasını bozuyor
21.10.2020Gündem
YÖK duyurdu Üniversitelerde yeni dönem
YÖK duyurdu! Üniversitelerde yeni dönemYükseköğretim Kurulunca (YÖK), geleceğin bilim insanlarının yetiştirilmesi amacıyla başlatılan "YÖK-Gelecek Projesi" ile ilk kez öncelikli alanlarda akademisyen alımı yapılacak.
9.09.2020Gündem
Yıldız Teknopark, akademisyen girişimcilerden ilgi görüyor
Yıldız Teknopark, akademisyen girişimcilerden ilgi görüyorYerli ve milli markalar doğmasına öncülük edecek ilham verici bir ekosistem kurmayı ve ulusal rekabet gücüne katkıda bulunmayı misyon edinen Yıldız Teknopark, akademisyen girişimcilerden ilgi görüyor.
2.09.2020Teknoloji
Evlerin aşısı onlardan gelecek
Evlerin aşısı onlardan gelecekYetenekleri ve vizyonlarıyla geleceği tasarlayan mimarlar ve tasarımcılar hayalden önde giden hayatı yakalamaya, içine hapsolduğumuz evlerin adeta aşısını bulmaya çalışıyor
30.08.2020Pazar
Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Oruç Reis açıklaması: Saldırırsanız bedelini ödersiniz dedik
Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Oruç Reis açıklaması: Saldırırsanız bedelini ödersiniz dedikGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 19. Kuruluş Yıl Dönümü kutlamasında yaptığı açıklamada, "Oruç Reis'imize sakın saldırmayın, saldıracak olursanız bunun bedelini ağır ödersiniz dedik ve bugün ilk cevabı aldılar." ifadelerini kullandı. Erdoğan AK Parti'nin kuruluşundan bahsederken, "AK Parti sadece milletimize yaslanan bir partidir. Bu yüzden bütün çabalarımızın semeresi, bütün başarılarımızın bereketi ülkemize ve milletimize aittir." şeklinde konuştu. Kadına yönelik şiddette 'sıfır tolerans' vurgusu yapan Erdoğan, "Kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarımızı çok yönlü, bütüncül yaklaşımla, 'sıfır tolerans' ilkesiyle sürdürüyoruz." dedi. Yerli otomobilin 2022 yılı sonunda banttan ineceğini açıklayan Erdoğan "Ülkemiz elektrikli araçlar konusunda dünyada lider ülkelerden biri haline gelecek" İfadelerini kullandı.
13.08.2020Siyaset
Covid-19 aşısı müjdesi Ankaradan İlk kez insanlarda denenmeye başlayacak
Covid-19 aşısı müjdesi Ankara'dan! İlk kez insanlarda denenmeye başlayacakTürkiye'de ilk kez bir Kovid-19 aşı adayı, insanlarda denenmeye başlanacak. 10 yıl önce, başka bir proje için geliştirilen yapay akciğer modeli ile azot tankında dondurularak bekletilen akciğere özel bağışıklık hücrelerinin 'uyandırılarak', Kovid aşısı araştırmasında kullanılması, projede hızla yol kat edilmesini sağladı. Böylece, hem ilk sonuçları, hem de etkinliği açısından dünya devlerinin Kovid-19 aşısında elde ettiği başarıya Ankara'da da ulaşıldı. Her şey yolunda giderse yıl sonunda hazır olması hedeflenen yerli Kovid aşısı, burundan uygulanacak ve dünyada ilk kez bir aşının ek içeriğinin belirli bir süreliğine de olsa tedaviyi destekleyici özelliği de olacak.
30.07.2020Haberler
Son dakika Kovid 19da aşı müjdesi Ankaradan geldi
Son dakika! Kovid 19'da aşı müjdesi Ankara'dan geldiTürkiye'de ilk kez bir Kovid-19 aşı adayı, insanlarda denenmeye başlanacak. 10 yıl önce, başka bir proje için geliştirilen yapay akciğer modeli ile azot tankında dondurularak bekletilen akciğere özel bağışıklık hücrelerinin 'uyandırılarak', Kovid aşısı araştırmasında kullanılması, projede hızla yol kat edilmesini sağladı. Böylece, hem ilk sonuçları, hem de etkinliği açısından dünya devlerinin Kovid-19 aşısında elde ettiği başarıya Ankara'da da ulaşıldı. Her şey yolunda giderse yıl sonunda hazır olması hedeflenen yerli Kovid aşısı, burundan uygulanacak ve dünyada ilk kez bir aşının ek içeriğinin belirli bir süreliğine de olsa tedaviyi destekleyici özelliği de olacak.
30.07.2020Gündem
Dezenfektanın nano hali
Dezenfektanın nano haliSabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Menceloğlu, Nanoteknoloji Laboratuvarı’nda geliştirdikleri, 3 aya kadar koruma sağlayan yüzey dezenfektanı Antimic’i anlattı
26.07.2020Pazar
“Üniversite kurmak  ‘Ben bilirim’ diyerek  yapılacak iş değil”
“Üniversite kurmak ‘Ben bilirim’ diyerek yapılacak iş değil”Güler Sabancı’yla 20 yılı geride bırakan Sabancı Üniversitesi’nin varoluş hikayesini anlattığı “Bir üniversite var ederken...” kitabı üzerine konuştuk
12.07.2020Pazar
81 ilin  atık suyunda korona virüs incelemesi İstanbulu geçti...
81 ilin atık suyunda korona virüs incelemesi! İstanbul'u geçti...Türkiye'de koronavirüsün atık sulardaki varlığının araştırılması için devam eden çalışmalarda ilk sonuçlar alındı. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Alpaslan Kocamemi, "Analizlere bakıldığında atık suda SARS-CoV2'yi en yoğun olarak biz bugüne kadar, Konya ilinde gözlemledik. Konya ilini takip eden İstanbul'du. İstanbul ve Konya açık ara diyelim, onları takiben ise Bursa, İzmit, İzmir ve Antalya'nın bazı bölgelerinde virüs konsantrasyonlarına gözlemlenebilir mertebede rastladık" dedi.
10.07.2020Haberler
Türkiye’nin ilk yerli endüstriyel enzim fabrikası açıldı
Türkiye’nin ilk yerli endüstriyel enzim fabrikası açıldıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılışı gerçekleştirilen LIVZYM Biyoteknoloji fabrikasına ilişkin, "Bu fabrika sayesinde, yüzde 100 dışa bağımlı olduğumuz enzim ithalatını engelleyebileceğiz. Çok farklı enzimlerin ithalatına yılda 150 milyon dolar harcıyoruz. 5 senelik bir dönemde, kapasite artışıyla birlikte bu tutarın yüzde 90’ını ülkemizden karşılayabiliriz." dedi.
26.06.2020Ekonomi
AB Komisyonundan 11 Türk kuruluşuna hibe
AB Komisyonundan 11 Türk kuruluşuna hibeAvrupa Birliği (AB) Komisyonu, "nanoteknoloji, ileri malzemeler, biyoteknoloji, ileri imalat ve işleme teknolojileri" alanında proje üreten 11 Türk kuruluşuna 4,4 milyon avroluk hibe desteği verecek.
26.06.2020Ekonomi
Son dakika... Aşı ve ilaçla ilgili yeni gelişme Bugünden itibaren hayvan deneyleri başlıyor
Son dakika... Aşı ve ilaçla ilgili yeni gelişme! Bugünden itibaren hayvan deneyleri başlıyorGelen bir son dakika haberine göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu koordinasyonunda yürütülen yeni tip corona virüsün (Kovid-19) enfeksiyon etkisini durdurucu veya azaltıcı ilaç geliştirme projesi kapsamında Ankara Üniversitesi'ndeki laboratuvarlarda devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Bakan Varank, söz konusu ilaç projesi kapsamında bugün itibarıyla hayvan deneyleri aşamasına geçildiğini açıkladı.
16.06.2020Gündem
‘Bilgi, ürüne dönüşüyor’
‘Bilgi, ürüne dönüşüyor’Ege Üniversitesi, Türkiye Patent Haritası’nda, 6 alanda ilk 5’e girdi...
11.06.2020Ege
Türk bilim insanlarından Kovid-19 araştırmalarına katkı verecek yeni keşif
Türk bilim insanlarından Kovid-19 araştırmalarına katkı verecek yeni keşifBilkent Üniversitesi araştırmacıları, bilim dünyası için "sır" olan, atomdan insan hücresine bir dizi malzemenin fizik ve matematik kanunları çerçevesinde nasıl bir araya geldiğini ortaya çıkardı.
11.05.2020Populer Bilim
ABD’deki Türk ekipten dünyada bir ilk: Covid-19’a çare bulacaklar
ABD’deki Türk ekipten dünyada bir ilk: Covid-19’a çare bulacaklarDünyanın en önemli kanser merkezlerinden Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nde çalışan Prof. Dr. Bülent Özpolat ve ekibi, dünyada ilk kez, gen susturma yöntemi ile Covid-19’a karşı ilaç geliştirecek. Prof. Dr. Özpolat, hem akciğer kanserinde hem Covid-19'da çığır açacak bu araştırmanın detaylarını ilk kez Demirören Haber Ajansı’na (DHA) anlattı.
11.05.2020Gündem
Son dakika | 3 üniversite corona aşısı testlerine başladı Bakan canlı yayında duyurdu
Son dakika | 3 üniversite corona aşısı testlerine başladı! Bakan canlı yayında duyurduSon dakika haberlere göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CNN TÜRK ekranlarında Dicle Canova'nın sorularını yanıtladı. Bakan Varank aşı müjdesini "Aşı konusunda 17 farklı firmayla temas halindeyiz. 3 üniversite hayvanlar üzerinde aşı testlerine başladı." sözleriyle duyurdu.
8.05.2020Ekonomi
Bakan Varank canlı yayında 3 üniversitenin koronavirüs testlerine başladığını duyurdu
Bakan Varank canlı yayında 3 üniversitenin koronavirüs testlerine başladığını duyurduSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, CNN TÜRK ekranlarında Dicle Canova'nın konuğu oldu. Merak edilen konular hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Varank aşı müjdesini "Aşı konusunda 17 farklı firmayla temas halindeyiz. 3 üniversite hayvanlar üzerinde aşı testlerine başladı." sözleriyle duyurdu.
8.05.2020Haberler
‘Salgın tüm dünyaya kendine yetebilmenin önemini gösterdi’
‘Salgın tüm dünyaya kendine yetebilmenin önemini gösterdi’Selçuk Bayraktar: “Salgın sürecinde insanların kapitalist sisteme güvenini kaybettiğini gördük. Adalet ve merhamet değerlerimizi bu noktada dünya ile buluşturmalıyız. Bu süreç tüm dünyaya kendine yetebilmenin önemini gösterdi. Kendimize yetebildiğimiz gibi tüm mazlum coğrafyalara da umut olmaya devam etmeliyiz”
3.05.2020Pazar
Lyocell Kumaş Nedir Lyocell Kumaş Özellikleri Nelerdir
Lyocell Kumaş Nedir? Lyocell Kumaş Özellikleri Nelerdir?Lyocell adı ilk etapta yabancı gelse de aslında hepimizin bildiği elyafın bir alt türüdür. Hazır giyim sektöründe son zamanlarda oldukça popüler olan bu kumaş hakkında lyocell kumaş nedir ve lyocell kumaş özellikleri nedir gibi soruların cevaplarını sizler için hazırladık.
22.04.2020Moda
Fütürist Tarhan: Genetik ve Nanoteknoloji alanlarında seferberlik ilan edilecek
Fütürist Tarhan: Genetik ve Nanoteknoloji alanlarında seferberlik ilan edilecek"Koronavirüsün küresel bir salgın halini almasıyla, insanlık bilim kurgu filmlerini andıran bir yaşamla karşı karşıya kaldı. Koronavirüsün ardından bilim ve teknoloji alanlarındaki çalışmaların ağırlık kazanacağını vurgulayan Fütürist Ufuk Tarhan, "Genetik ve Nano teknoloji alanlarında tüm ülkeler seferberlik ilan edecek. Yüzde 100 dijital transformasyon, 5G, Blokchain, endüstri 5.0 ve yenilenebilir enerji öncelikli stratejik konular olacak. Farklı gezegende yaşama yönelik çalışmaların hız kazanacağından hiç şüphe yok. Tarih bu seferki büyük değişimin günah keçisini koronavirüs olarak yazacak" dedi.
12.04.2020Gündem
Maske fırsatçıları durmuyor
Maske fırsatçıları durmuyor!Maske satışının yasaklanmasıyla fırsatçılar arkadan dolaşmaya başladı. Devlet maske dağıtımını yaparken uyanıklar da ellerinde kalanları hijyenik ürün seti adı altında satıyor.
8.04.2020Gündem
Charles Lieber kimdir ABDli bilim adamı corona virüsü Çinliler için mi üretti
Charles Lieber kimdir? ABD'li bilim adamı corona virüsü Çinliler için mi üretti?Charles Lieber kimdir sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüs dünyayı kasıp kavurmaya devam ederken corona virüsün yapay ortamda üretildiği iddiaları da her geçen gün konuşulmaya devam ediyor. ABD'de tutuklanan kimyager Charles Lieber'in Çin ile ABD'den habersiz anlaşma yapmak suçundan gözaltına aldığı duyuruldu. Peki Charles Lieber kimdir?
7.04.2020Gündem
Corona virüse karşı yerli ve milli dezenfektan kabini
Corona virüse karşı yerli ve milli dezenfektan kabiniAnkara'da, corona virüs salgınının yayılımına karşı dezenfektan moleküllerinin kıyafetler ve cansız yüzeylerde 70 saniyeye kadar kalmasını sağlayan dezenfektan kabini üretildi. Üretici firmanın yönetim kurulu başkanı Metin Sarıkaya, seri üretimine geçtikleri dezenfektan kabini için 18 ülkeden sipariş aldıklarını söyledi.
4.04.2020Gündem
Corona virüs ile mücadelede umut veren teknolojiler
Corona virüs ile mücadelede umut veren teknolojiler!Bütün dünya Corona virüs ile mücadele ediyor. Bu mücadelenin en büyük yardımcısı ise kuşkusuz ki teknoloji oluyor. Teknoloji nin de yardımı ile teşhis ve tedavi yöntemleri bulunmaya çalışılıyor. Peki Corona virus ile mücadelede teknolojinin de yardımı ile hangi yenilikler yapıldı? Hangi ilerlemeler kaydedildi? Detaylar haberimizde…
3.04.2020Teknoloji
Eğitim dünyası koronayla savaşta
Eğitim dünyası koronayla savaştaKoronavirüsle savaş için eğitim dünyası da harekete geçti. Üniversiteler ilaç ve aşı çalışmalarına başlarken, öğrenci ve öğretmenler de dezenfektan, maske, koruyucu siper gibi malzemeler üreterek, sağlık alanında çalışmalara destek oluyorlar.
1.04.2020Eğitim
Türk bilim adamları yerli corona ilacı için tarih verdi
Türk bilim adamları yerli corona ilacı için tarih verdiBilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeker, yeni tip corona virüsün insan hücrelerine tutunmasını sağlayan proteini bloke etmeye yönelik protein geliştirmek amacıyla proje yürüttüklerini belirtti.
31.03.2020Gündem
Sabancı Holdingden 10 ton dezenfektan bağışı
Sabancı Holding'den 10 ton dezenfektan bağışıSabancı Holding, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mücadelesi kapsamında 10 ton yeni nesil dezenfektanı Sağlık Bakanlığı'na bağışladı.
30.03.2020Ekonomi
Yer: İstanbul Her şeyi ortaya koyuyoruz
Yer: İstanbul! 'Her şeyi ortaya koyuyoruz'İstanbul Büyükşehir Belediyesi, virüs kaynaklı salgın hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla metro araçlarında ve istasyonlarında dezenfeksiyon çalışması başlattı.
3.03.2020Haberler
İstanbul metrolarında virüs önlemi
İstanbul metrolarında "virüs" önlemiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, virüs kaynaklı salgın hastalıkların yayılmasını önlemek amacıyla metro araçlarında ve istasyonlarında dezenfeksiyon çalışması başlattı.
3.03.2020Gündem
Son dakika haberleri: Profesör açıkladı: Isparta uçağı yüzde 99 düşürüldü
Son dakika haberleri: Profesör açıkladı: 'Isparta uçağı yüzde 99 düşürüldü'TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nden (ETÜ) Prof. Dr. Saleh Sultansoy, Isparta'da, 30 Kasım 2007'de, Prof. Dr. Engin Arık ve beraberindeki akademisyenlerle birlikte toplamda 57 kişinin hayatını kaybettiği uçağın, yüzde 99 oranla düşürüldüğünü iddia etti. Prof. Dr. Sultansoy, "O uçak düşürülmeseydi, Türkiye bugün CERN'de asil üye olurdu. Türkiye toryum yarışında dünyada liderler arasında olurdu. Türk Hızlandırıcı Kompleksi ve Türk Bilim Kenti kurulurdu" dedi.
15.02.2020Gündem
Kadınları coşturdu
Kadınları coşturduJOPHIELLE Kozmetik’in İzmir Nevizade’de düzenlediği kadınlar matinesinde Selin Ciğerci sahneye çıktı.
10.01.2020Ege
2019a damga vuran bilimsel buluşlar
2019'a damga vuran bilimsel buluşlar2019'un fark yaratan 10 bilimsel buluşu belli oldu. Yılın en iyi 10 teknolojik buluşu, tıp, elektronik, uzay, mühendislik ve nanoteknoloji alanlarında gerçekleştirildi. ABD'de geliştirilen ve vücuttaki küçük kanser tümörlerinin bulunmasını sağlayan yakın-kızılötesi floresan optik görüntüleme sistemi, tıp biliminde yeni kapıları araladı.
29.12.2019Populer Bilim
“Gümüş Karıncalar” ve “Okyanus Macerası” okurlarını bekliyor
“Gümüş Karıncalar” ve “Okyanus Macerası” okurlarını bekliyor"Kaşifin Maceraları"na ortak olmaya hazır mısınız? Eğitimci, Elçin Kuzucu’nun kaleminden yepyeni iki eser: “Gümüş Karıncalar” ve “Okyanus Macerası” okurlarını bekliyor!
10.12.2019Kültür Sanat
‘Kız çocuklarımızın özgüven  geliştirmeleri çok önemli’
‘Kız çocuklarımızın özgüven geliştirmeleri çok önemli’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, annesi Hayriye Gülbaran’ın isminin verildiği Deneyap Atölyesi’nin açılışına katıldı.
30.11.2019Siyaset
Güneş hücrelerinin verimliliğini artıran nano malzeme geliştirdiler
Güneş hücrelerinin verimliliğini artıran nano malzeme geliştirdilerNiğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde yerli imkanlarla güneş panellerindeki hücrelerin verimliliğinde yaklaşık yüzde 20 oranında artış sağlayan nano boyutta grafen film geliştirildi.
Yapı Kredi Kültür Sanatta bu hafta
Yapı Kredi Kültür Sanat'ta bu haftaYKKSY’nin etkinlik programında 19 Kasım Salı günü Çağdaş Türk Sanatı ve Paris Tecrübeleri söyleşisi ve 20 Kasım Çarşamba günü Bilim Akademisi Konferansları var. 21 Kasım Perşembe günü Nursel Duruel, Oda’da kitaplarını imzalarken, 23 Kasım Cumartesi günü ise Loca, SO Duo’yu sahnesinde ağırlayacak.
18.11.2019Kültür Sanat
Geleceğin mimarlarına YÖK desteği
Geleceğin mimarlarına YÖK desteğiYÖK, 100/2000 Doktora Burs Programı’nın 6. çağrı dönemi sonucunda bursiyer sayısı 4 bin 250’ye ulaştı. Yüzde 65’ini kız öğrencilerin oluşturduğu programın Türkiye’nin prestij projesi olduğunu belirten YÖK Başkanı Yekta Saraç, sayıyı 5 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi
22.10.2019Gündem
Türk bilim insanından ultra ince buluş
Türk bilim insanından "ultra ince" buluşİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Şahin öncülüğünde, aralarında Nobel ödüllü bilim adamı Andre Geim'in de bulunduğu ekip, nano teknolojide kullanılmak üzere elmas, altın ve alüminyum gibi tabakalı olmayan maddelerden ultra ince malzeme üretmenin formülünü buldu.
10.10.2019Populer Bilim
Ekonomideki beklentiler her geçen gün daha iyiye gidiyor
'Ekonomideki beklentiler her geçen gün daha iyiye gidiyor'Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Dün eylül ayı sektörel güven endeksleri açıklandı. Hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinde güven göstergeleri yukarı yönlü hareket ediyor. Yani ekonomideki beklentiler her geçen gün daha iyiye gidiyor. Biz bu iyileşmeyi kalıcı hale getirme gayretindeyiz." dedi.
25.09.2019Ekonomi
TEKNOFEST İstanbulu 1 milyon 750 bin kişi gezdi
TEKNOFEST İstanbul'u 1 milyon 750 bin kişi gezdiTürkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ni (TEKNOFEST İstanbul), milli teknoloji hamlesine tanık olmak isteyen yüzbinlerce kişi ziyaret etti.
23.09.2019Gündem
Ülkeme yararlı olmak baştan beri amacımdı
'Ülkeme yararlı olmak baştan beri amacımdı'Türkiye’ye dönen bilim insanlarından biri de Prof. Dr. Aziz Sancar’ın University of North Carolina’daki laboratuvarında iki sene boyunca çalışmalarına katılan Ogün Adebali. Dönüşüne Prof. Sancar’ın da sevindiğini söyleyen Adebali, “Türkiye’de dünya koşullarında bilim yapmak haz verici bir şey” diye konuştu...
23.09.2019Gündem
TEKNOFEST İstanbul 5. gününde ziyaretçilerini bekliyor
TEKNOFEST İstanbul 5. gününde ziyaretçilerini bekliyorTürkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul'a, beşinci gününde yoğun bir katılım olması bekleniyor.
21.09.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Dr. Demet ErciyesMilliyet Yazarı
Yerli ve milli teşebbüslerimizdeki başarılarımızSağlık alanında elde ettiğimiz başarımız dünyaya örnek teşkil edecek bir başarı...
22.06.2020Pazar
Gürkan AkgüneşMilliyet Yazarı
Manyok ve tepary fasulyesine hazır olun!Önümüzdeki yıllarda tarımsal üretimde temel kriter kuraklık olacak...
29.12.2019Pazar

Benzer Haber Etiketleri

corona virüscoronakoronavirüskoronasağlık

Nanoteknoloji ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.