nedim şener

nedim şener

Türk gazeteci ve yazar. Yaşamı1990 yılında İstanbul Üniversitesi'nde, "Uluslararası Ticaret ve Türkiye'nin Dünya Ekonomisine Eklemlenmesi" başlıklı teziyle, iktisat dalında yüksek lisansını tamamladı. Gazeteciliğe 1992 yılında Dünya gazetesinde başladı. 1994 yılında çalışmaya başladığı Milliyet gazetesindeki işine Mayıs 2011'de son verildi. Ocak 2010'dan Mart 2011'e kadar Posta gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Yolsuzluk, terör finansmanlığı, Susurluk olayı, Hrant Dink suikastı, cemaat ve istihbarat konularında kitapları yayımlanmıştır. 3 Mart 2011'de Oda TV'ye yönelik Ergenekon soruşturması kapsamında gazeteci Ahmet Şık ile birlikte gözaltına alınan Şener, tutuklandıktan sonra Silivri Cezaevi'ne konuldu. Ergenekon terör örgütüne yardım ettiği gerekçesiyle yedi yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmaktadır. 12 Mart 2012'de tahliye edilmistir. Tahliyesinin ardindan yaptığı araştırmaların bedelini ödetmeye çalıştıklarını ifade ederken, “Hrant için adalet için diyerek cezaevine girdim aynı sözler ile çıkıyorum. Hrant Dink için adalet sağlanmadıkça ne özgürlükten ne güvenlikten bahsedebiliriz. Bundan sonra bütün amacımız Hrant Dink’in kanını yerde bırakmamak olacak. İlk haberim Hrantla ilgili olacak. Gerçek hapsedilemez” dedi. KitaplarıBaba Seni Neden Oraya Koydular? (2012) (Silivri Cezaevi Süreci)Kırmızı Cuma (2011) (Hrant Dink suikastı)İşte Hayatım (2010) (Uğur Dündar biyografisi)Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları (2009)Türkiye'de Farklı Olmak (2009) (Binnaz Toprak, İrfan Bozan ve Tan Morgül ile birlikte)Ergenekon Belgelerinde Fethullah Gülen ve Cemaat (2009)Hayırsever Terrorist (2006) (Şeyh Yasin El Kadı dosyası)Fırsatlar Ülkesinde Bir Kemal Abi (2005) (Kemal Unakıtan dosyası)Kod Adı: Atilla (2004) (Susurluk olayı)Naylon Holding (2002)Tepeden Tırnağa Yolsuzluk (2001)Uzanlar: Bir Korku İmparatorluğunun Çöküşü (2000)Altın: İstanbul Altın Borsası ve Dünya'daki Örnekleri (1994)Ödülleri1998, 1999, 2000 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yılın Ekonomi Muhabiri Ödülü1998 Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü2002 Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü2007 Çağdaş Gazeteciler Derneği Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü2009 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü Ödülü2010 Abdi İpekçi Yılın Gazetecilik Ödülü2010 Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülleri En İyi Yazar Ödülü2010 Türkiye Yayıncılar Birliği Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü2010 Uluslararası Basın Enstitüsü (International Press Institute) Basın Özgürlüğü Kahramanı2010 PEN İfade Özgürlüğü Ödülü2012 Kutlu Adalı Onur Ödülü2013 Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Uluslararası Basın Özgürlüğü Ödülü

nedim şener haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.469 nedim sener haberi bulunmuştur.

Nedim Şenerin muhalif tavrı yumuşadı mı
Nedim Şener'in muhalif tavrı yumuşadı mı?Gazeteci Nedim Şener, CNN TÜRK'te Buket Aydın'ın sunduğu 40 programına konuk oldu. Şener kendisine yönelik "Muhalif tavrı yumuşadı" eleştirilerine yanıt verdi.Buket Aydın, Nedim Şener'e yönelik eleştirilerle ilgili soru sordu, "Cezaevinden çıktıktan sonra muhalif tavrınız yumuşadı mı?" dedi. Şener ise kendini hiçbir zaman muhalif olarak tanımlamadığını ifade ederek şöyle konuştu: "Ben kendimi hiçbir zaman muhalif olarak konumlandırmadım, gazeteci olarak konumlandırdım. Ben siyasi bir figür değilim. Böyle gazetecilik de vardır ama benim yapmak istediğim gazetecilik olgusal gazetecilik. Ben gerçek kimin işine yarar diye bakmayan bir insanım. Gerçek AK Parti'li de olsun CHP'li de olsun HDP'li de olsun hiç fark etmez. O gerçek kendini savunacak konumda güçlü olacak ve insanlar sadece o gerçeği görecekler. Benim derdim soruşturmacı gazetecilik, insanların reddedemeyeceği gerçekleri ortaya koymak. Ben bugüne kadar hiçbir siyasi partinin toplantısına katılmadım, hiçbir siyasi örgütün içinde bulunmadım. Legal illegal hiçbir grubun içinde olmadım. Beni tanıyanlar bir siyasi figür olmadığımı sadece salt bir gazeteci onun da altında sadece muhabir olduğumu bilirler. Böyle bir tavır değişikliği bende yok. İlgilendiğim konulara bakıyorlarsa eğer, ben 2007'den beri Hrant Dink cinayeti ve bunun arkasındaki FETÖ'nün kötülüklerini anlatmaya çalıştım. 17- 25 Aralık, MİT Müsteşarı'nın tutuklanma girişimi ardından 15 Temmuz kanlı darbe girişimine kadar hep bunun uyarısını yapmaya çalıştım. Bugün de köşe yazılarımda bunları anlatmaya çalışıyorum."
11.09.2019Televizyon

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler