Prematüre Bebek

Prematüre Bebek

Son dakika prematüre bebek haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan prematüre bebek gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan prematüre bebek haber sayfamızda...

Prematüre Bebek

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 472 premature bebek haberi bulunmuştur.
660 gram doğdu Kirpiklerinin çıkışını izledim
660 gram doğdu! 'Kirpiklerinin çıkışını izledim'Antalya'da yaşayan Meryem Matur (41), hamileliğinin 24'üncü haftasında prematüre bebek dünyaya getirdi. 32 santim, 660 gram doğan kızı Asya'nın 106 gün boyunca yoğun bakım mücadelesine şahit olan Matur, "Prematüre, Allah'ın bir mucizesinin yaratılışını dışarıda izlemekmiş. Kızımın kirpiklerinin çıkışını izledim" dedi.
10.01.2021Gündem
520 gram doğan Nisa bebek, 142 günde yaşama tutundu
520 gram doğan Nisa bebek, 142 günde yaşama tutunduKonya'da, 23 haftalıkken 520 gram olarak dünyaya gelen ve doğumundan sonra 410 grama kadar düşen Dilber Nisa bebek, 142 günlük tedavisinin ardından taburcu edildi. 6 ve 4 yaşlarında da kızları olan Emete Varış, "Yaklaşık 5 aydır hastanedeyiz. Şükür, bugünlere geldik" dedi.
8.01.2021Gündem
Prematüre bebekler, Egepol Hastanesi’nde şifa buluyor...
Prematüre bebekler, Egepol Hastanesi’nde şifa buluyor...Dünya Prematüre Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Özel Egepol Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Hese Coşar, tüm prematüre doğanların gününü kutladı.
22.11.2020Ege
Prematüre bebekler ve anneleri Kovid-19dan nasıl etkileniyor
Prematüre bebekler ve anneleri Kovid-19'dan nasıl etkileniyor?Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Esin Koç, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsımında açıklamalarda bulundu. Koç, Türkiye’de her 10 bebekten 1'inin prematüre olarak doğduğunu ve bu bebeklerin zamanında doğan akranlarıyla benzer hayatta kalma ve kaliteli yaşam şansını yakalayabilmeleri için bu alanda eğitim görmüş yenidoğan uzmanlarının önemine dikkat çekti. Prof.Dr. Esin Koç, Kovid-19 salgınının prematüre bebekler ve anneleri nasıl etkilediğini de açıkladı
Prematüre bebeklerde ilk 1 yaş çok önemli
Prematüre bebeklerde ilk 1 yaş çok önemli!Çoklu gebelik, enfeksiyon, obezite, diyabet, yüksek tansiyon, genetik durumlar gibi birçok nedenden dolayı her yıl 15 milyon bebek erken doğuyor. Prematüre olarak nitelendirilen bu bebeklerin bakımı ise hassasiyet gerektiriyor. 5 yaşın altındaki çocuk ölümlerinin önde gelen nedeni olan bu durumun ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini belirten Çocuk Fizyoterapisti Şehnaz Yüce, “İlk 1 yaş çok önemli, bebeğin kuvözdeki ortamına yakın bir yaşam alanının oluşturulması gerekiyor. Risk faktörlerinin yüksek olması nedeniyle oluşabilecek engellerin erken fark edilerek müdahale edilmesi, gözden kaçmaması, vücuda oturmadan etkilerinin en hafife indirgenmesi veya oluşmasının engellenmesini mümkün kılar. Bu yüzden erken rehabilitasyon gelecek için büyük rol oynuyor” ifadelerini kullandı.
Pandemi sürecinde prematüre bebek bakımının 8 önemli kuralı
Pandemi sürecinde prematüre bebek bakımının 8 önemli kuralıPrematüre bebek bakımının zorluklarına bu yıl bir de Covid-19 pandemisinin riskleri eklendiğinde mücadelenin çok daha kritik bir hal aldığını, dolayısıyla prematüre bebeklerin bakımına Covid-19 günlerinde çok daha dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Yenidoğan Yoğun Bakım ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferhat Çekmez, prematüre bakımında ihmal edilmemesi gereken 8 kuralı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
İranda 800 gram ağırlığındaki prematüre bebek corona virüsü yendi
İran'da 800 gram ağırlığındaki prematüre bebek corona virüsü yendiİran'da 40 gün önce korona virüse yakalanan prematüre bebeğin corona virüsü yendiği duyuruldu.
26.04.2020Dünya
Prematüre Gücü projesi büyüyerek devam ediyor
'Prematüre Gücü' projesi büyüyerek devam ediyorPrima, “Prematüre Gücü” projesi kapsamında dünyanın en küçük kahramanları olan prematürelere ve ailelerine desteğini sürdürüyor. Bu kapsamda 500 bini aşkın bebek bezi hastanelere bağışlandı, buna ek olarak prematüre ebeveynler için eğitim seminerleri düzenledi ve Anne Bebek Uyum odası açılması için katkıda bulunuldu. Bu yıl ebeveynlerin desteği ile de prematüre bebek bezi bağışının iki katına çıkarılması hedefleniyor
21.11.2019Yaşam
Sabırsız meleklere bir el de siz uzatın
Sabırsız meleklere bir el de siz uzatınİki çocuğunu kaybettikten sonra Erken Doğan Bebekleri Yaşatma Derneği’ni kuran Canan Göztepe, “Prematüre bebeklere yardım sağlayacak hiçbir sivil toplum kuruluşu yoktu...
18.11.2019Ege
Anne bebeğine mama da verse onu sevgiyle besleyecektir
'Anne bebeğine mama da verse onu sevgiyle besleyecektir'Geçtiğimiz yıl kızı Arya'yı kucağına alan Aslı Tandoğan, ‘Prematüre Farkındalık Ayı’nda takipçilerini bilgilendirdi.
11.11.2019Cadde
6 aylık Almilanın ölümünde ihmal iddiası
6 aylık Almila'nın ölümünde ihmal iddiası!İstanbul Sultangazi'de İlhan- Songül çiftinin üçüz çocuklarından 6 aylık Almila bebek, nefes borusuna mama kaçınca fenalaştı. Babası tarafından hastaneye götürülen bebek, kurtarılamadı. Bebeğin anne ve babası, o anda hastanede bulunmayan nöbetçi doktorun geç müdahale ettiği, hastane personelinin de ihmali bulunduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.
4.11.2019Gündem
Prematüre bebek bakımının püf noktaları
Prematüre bebek bakımının püf noktalarıPrematüre olarak dünyaya gelen bebeklerin özellikle ilk dönemlerdeki bakımı biraz daha fazla hassasiyet gerektiriyor. Erken doğumlardan sonra ebeveynlere büyük görev düştüğünü söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar, prematüre bebeklerin bakımının püf noktalarını açıkladı.
17.09.2019Bebek
Artık kadınların çığlığını duyun
Artık kadınların çığlığını duyun!Özge Atılğan, üç yıllık evliliğini bir yıl önce şiddet nedeniyle bitirdi. Atılğan, defalarca şikâyette bulunup uzaklaştırma kararı aldırsa da eski eşi Mehmet Kurt’un şiddetinden kurtulamıyor...
26.12.2018Gündem
Anlamlı destek
Anlamlı destekAyça Bingöl, Dünya Prematüre Günü için Feriye’de Prima’nın düzenlediği El Bebek Gül Bebek Derneği etkinliğine katıldı.
17.11.2018Cadde
Prematüre bebek bakımının püf noktaları
Prematüre bebek bakımının püf noktalarıÜlkemizde her yıl 150 bin aceleci bebek aramıza katılıyor. Kimi gelişmiş yenidoğan yoğun bakım servisindeki özel tıbbi destekle yaşama tutunuyor, kimi ise anne babasının aşırı özeniyle… Neonatoloji (Yenidoğan Bilimi) Uzmanı Doç. Dr. Ferhat Çekmez, bu hassas ve aceleci bebeklerin bakımında nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi.
16.11.2018Bebek
Prematüre bebek bakımında mutlaka bilinmesi gerekenler
Prematüre bebek bakımında mutlaka bilinmesi gerekenler17 Kasım Dünya Prematüre Günü öncesinde prematüre ebeveynlerinin yaşadıklarına dikkat çeken Prima Uzman Kurulu Üyesi Uzman Psikolog Yeşim Çaylaklı, mutlu annelerin mutlu bebekleri olacağından yola çıkarak prematüre ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulunuyor.
12.11.2018Aile
Erken doğum hakkında doğru bilinen yanlışlar
Erken doğum hakkında doğru bilinen yanlışlarBebek bekleyen annelerin en büyük endişeleri, erken doğum. Gelişiminin tamamlanmadan doğumun başlaması, bebek doğduktan sonra bazı sorunlarla karşılaşılması anlamına da gelebiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Perinatoloji (Riskli Gebelik) Uzmanı Doç. Dr. Hülya Dede, erken doğum ile ilgili toplumda pek çok yanlış bilginin yaygınlığına dikkat çekerek doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.
6.07.2020Doğum
Gebelikte 35. haftada yaşananlar
Gebelikte 35. haftada yaşananlarGebelik bir kadın için öncelikle heyecan, sonra sevinç, bazen de endişe duyguları ile dopdolu bir serüvendir. Bu serüven 40 haftalık bir süreç olup kadınlarda anne olmanın hem fiziksel açıdan hem ruhsal açıdan yaşanılanları kapsar. Gebelik boyunca kadın bin bir soruyla ve sorunla karşı karşıya kalır.
1.05.2018Gündem
Ektopia kordis nedir
Ektopia kordis nedir?Henüz annesinin karnındayken ektopia kordis teşhisi konulan prematüre bebek doktorları bile şaşırttı.
Prematüre doğan beşizler 21 aylık oldu
Prematüre doğan beşizler 21 aylık olduBursa'da “17 Kasım Dünya Prematüre Günü” sebebiyle düzenlenen etkinlikle prematüre olarak dünyaya gelen bebekler ve aileleri bir araya geldi. Etkinliğe beşizleri 21 aylık olan Hatice ve Fatih Yılmaz çifti de katıldı.
17.11.2017Gündem
Prematüre doğan beşizler 21 aylık oldu
Prematüre doğan beşizler 21 aylık olduBursa'da “17 Kasım Dünya Prematüre Günü” sebebiyle düzenlenen etkinlikle prematüre olarak dünyaya gelen bebekler ve aileleri bir araya geldi. Etkinliğe beşizleri 21 aylık olan Hatice ve Fatih Yılmaz çifti de katıldı.
17.11.2017Gündem
Prematürelik önlenebilir mi
Prematürelik önlenebilir mi?Her yıl, 13 milyon bebek prematüre olarak dünyaya geliyor ve bu bebeklerin bir milyonu birinci yaş gününü göremeden, hayatını kaybediyor. Peki prematürelik önlenebilir mi? Yenidoğan Uzmanı Yrd. Doç. Şenol Bozdağ cevapladı:
16.11.2017Bebek
Mucize bebeğin hayali doktorluk
Mucize bebeğin hayali doktorlukVan Erciş’te 6 yıl önce meydana gelen depremde enkaz altından sağ çıkarılan prematüre bebek Azra, şimdi dedesi gibi doktor olmayı düşlüyor
22.10.2017Gündem
Erken doğum nedir Neden görülür
Erken doğum nedir? Neden görülür?Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Evrim Aksoy erken doğumun nedenlerini açıkladı.
6.07.2020Doğum
Doğum sonrası depresyon belirtileri
Doğum sonrası depresyon belirtileriTürkiye Spastik Çocuklar Vakfı (TSÇV) Aile Danışma Merkezi Uzman Psikologu Özgür Duran Yurtsever gebelik ve doğumun getirdiği nöroendokrin ve psikososyal değişikliklerin depresyona neden olduğunu söyledi.
Prematüre bebeklere kuvözde anne şefkati
Prematüre bebeklere kuvözde anne şefkatiPrematüre bebekler, Medical Park İzmir Hastanesi’nde anne karnının taklit edildiği kuvözlerde hayat buluyor. Dr. Güneş, çocukların bu yöntemle normal gelişimlerini tamamladığını söyledi
8.06.2017Ege
Parmak bebek ölüme meydan okudu
Parmak bebek ölüme meydan okudu500 gramın altında dünyaya gelen bebeğe dokunulması bile riskliyken yoğun bakımdayken kalp ameliyatı yapıldı.
Ona doktorlar bile dokunamıyor
Ona doktorlar bile dokunamıyorHenüz ismi bile yok… O kalp ameliyatı geçiren ve hayatta kalmayı başaran en küçük bebeği…
18.05.2017Dünya
Ona doktorlar bile dokunamıyor
Ona doktorlar bile dokunamıyorHenüz ismi bile yok… O kalp ameliyatı geçiren ve hayatta kalmayı başaran en küçük bebeği…
18.05.2017Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan Özgenin babasını aradı ve...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Özge'nin babasını aradı ve...CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'da bir bacağı protez olan kızı 3 yaşındaki Özge'yi fizik tedaviye götüremediği için 150 liraya mal ettiği düzenekle yürümeyi öğretmeye çalışan alüminyum doğrama ustası 39 yaşındaki Ali İhsan Yıldırım'ı telefonla arayarak, geçmiş olsun dileğinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aileye her türlü desteği vereceklerini söyledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan'a telefonda "hukuk istiyorum" diyen babaya iyi haberi belediye başkanı verdi. yanlış tedaviden dolayı Özge'nin bu halde olduğunu öğrendim. Konunun yargıya intikal ettiğini ve netice alınamadığını öğrendim. Özel bir avukatlık bürosu vasıtasıyla konuyu takip ettireceğiz. Yani kendilerine hukuk mücadelesinde en iyi şekilde destek vereceğiz." dedi.
4.05.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan Özgenin babasını aradı ve...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Özge'nin babasını aradı ve...CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'da bir bacağı protez olan kızı 3 yaşındaki Özge'yi fizik tedaviye götüremediği için 150 liraya mal ettiği düzenekle yürümeyi öğretmeye çalışan alüminyum doğrama ustası 39 yaşındaki Ali İhsan Yıldırım'ı telefonla arayarak, geçmiş olsun dileğinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aileye her türlü desteği vereceklerini söyledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan'a telefonda "hukuk istiyorum" diyen babaya iyi haberi belediye başkanı verdi. yanlış tedaviden dolayı Özge'nin bu halde olduğunu öğrendim. Konunun yargıya intikal ettiğini ve netice alınamadığını öğrendim. Özel bir avukatlık bürosu vasıtasıyla konuyu takip ettireceğiz. Yani kendilerine hukuk mücadelesinde en iyi şekilde destek vereceğiz." dedi.
4.05.2017Gündem
Kızının ağlamasına dayanamayınca bu düzeneği yaptı
Kızının ağlamasına dayanamayınca bu düzeneği yaptı!ANTALYA'da alüminyum doğrama ustası 39 yaşındaki Ali İhsan Yıldırım, bir bacağı protez olan kızı 3 yaşındaki Özge'yi fizik tedaviye götüremediği için 150 liraya mal ettiği düzenekle yürümeyi öğretiyor. Evinin tavanına asılı düzenekle adım atan minik Özge'nin en sevdiği hareket ise, tek bacağıyla düzenek sayesinde defalarca dönebilmesi.
3.05.2017Gündem
Kızının ağlamasına dayanamayınca bu düzeneği yaptı
Kızının ağlamasına dayanamayınca bu düzeneği yaptı!ANTALYA'da alüminyum doğrama ustası 39 yaşındaki Ali İhsan Yıldırım, bir bacağı protez olan kızı 3 yaşındaki Özge'yi fizik tedaviye götüremediği için 150 liraya mal ettiği düzenekle yürümeyi öğretiyor. Evinin tavanına asılı düzenekle adım atan minik Özge'nin en sevdiği hareket ise, tek bacağıyla düzenek sayesinde defalarca dönebilmesi.
3.05.2017Gündem
Parmak bebeğin fotoğrafıyla dokunmanın önemine dikkat çekti
Parmak bebeğin fotoğrafıyla dokunmanın önemine dikkat çektiBir hemşirenin yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki prematüre bebekle paylaştığı an herkesin yüreğini eritirken hemşire bu fotoğrafla önemli bir mesaj verdi.
15.03.2017Bebek
23 haftalık bebek tarihe geçti
23 haftalık bebek tarihe geçtiKürtaj sınırı olan 24 haftası dolmadan bir hafta önce dünyaya gelen bebek, karın ameliyatından da sağlıklı bir şekilde çıkarak bir ilki başardı.
2.03.2017Bebek
Ünlü basketçi J.R Smith dua istedi...
Ünlü basketçi J.R Smith dua istedi...Cleveland Cavaliers'ın yıldızı J.R Smith'in prematüre doğan bebeği, yaşam mücadelesi veriyor.
1.07.2020NBA
Prematüre ikizleri balonlu naylona sardılar
Prematüre ikizleri balonlu naylona sardılarİkisinin kiloları toplamı 1 kilo 400 gram olan prematüre bebekler, doğduktan sonra kritik ilk gecelerinde balonlu naylon ve sandviç poşetine sarılarak hayatta kalmayı başardı.
3.01.2017Bebek
Bağırsaklarını poşete koydular
Bağırsaklarını poşete koydularBağırsakları dışarıda doğan prematüre bebek, bağırsakları plastik poşete konularak kurtarıldı. Annesi, hamilelikte ananas aşermesinin bebeğinin hastalığıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor.
6.07.2020Doğum
Sağlık Bakanlığı mora büründü
Sağlık Bakanlığı mora büründü17 Kasım Dünya Prematüre Günü” etkinlikleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’nın Sıhhiye’deki binası, dün akşam prematüre bebekleri temsil eden mor renkle ışıklandırıldı.
18.11.2016Siyaset
Bileği babasının alyansından daha küçük
Bileği babasının alyansından daha küçük25 haftalık dünyaya gelen prematüre bebek o kadar küçüktü ki babası alyansını ayak bileğine takabildi.
4.11.2016Bebek
Prematüre bebek interneti salladı
Prematüre bebek interneti salladıOrtalama kilonun altında doğan prematüre bebeğin herşeye rağmen gülümsediği fotoğrafı internette paylaşma ve beğeni rekorları kırdı.
20.10.2016Bebek
Anne sütü prematüre bebeklerin kalp gelişiminde çok etkili
Anne sütü prematüre bebeklerin kalp gelişiminde çok etkiliYapılan araştırmalarda erken doğan bebeklerin anne sütüyle beslendiğinde kalplerinin daha sağlıklı olduğu gözlemlendi.
Erken doğumu önlemenin yolları
Erken doğumu önlemenin yollarıKadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Aydın Ilgın, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü öncesi erken doğumun nedenleri ve önlemenin yolları hakkında uyarılarda bulundu. İşte erken doğuma karşı alınabilecek önlemler
6.07.2020Doğum
Prematüre bebek bakımı nasıl olmalı
Prematüre bebek bakımı nasıl olmalı?Dr. Gülnihal Şarman ve Dr. Pınar Boncuk Dayanıklı, prematüre bebekler için anne sütünün hayat kurtardığına, prematüre bebek konusunda uzmanlaşmış bir ekip ve iyi bir yenidoğan yoğun bakım süreci ile bebeklerin hayata tutunabildiklerine dikkat çekiyor.
17.11.2015Bebek

Yazar Sonuçları

Nilüfer PazvantoğluMilliyet Yazarı
Genç yazardan annelere tüyolarResim sanatına meraklıydı ama üniversitede iktisat ve işletme eğitimi aldı, finans sektöründe çalıştı...
31.12.2020PN Yaşam
Esra ErtuğrulMilliyet Yazarı
Hamilelikte beslenmeHamile kaldıktan sonra bebeklerimizin sağlıklı doğması ve annenin sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilmesi için sağlıklı beslenmesi önemlidir...
7.07.2020PN Aile
Zeynep İşmanMilliyet Yazarı
“Her 10 bebekten biri hayata erken başlıyor”17 Kasım Dünya Prematüre Günü vesilesiyle, Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof...
18.11.2018PN Aile
Esra ErtuğrulMilliyet Yazarı
Emzirmede Anneden kaynaklı oluşan sorunlarAnne sütü bebekler için verilmiş en güzel hediye...
4.05.2016PN Aile

Benzer Haber Etiketleri

prematüre bebekPrematüreerken doğumbebekantalya

Prematüre Bebek ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.