Safran

Safran

Son dakika Safran haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Safran gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Safran haber sayfamızda...

Safran haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 933 safran haberi bulunmuştur.

Safranbolu Gezilecek Yerler (2020) - Safranbolu Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Safranbolu Gezilecek Yerler (2020) - Safranbolu Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiSafranbolu, Karabük ilinin incisi olan bir ilçedir. Karadeniz Bölgesinde yer alması nedeniyle turlarda Safranbolu da bir durak olmuştur. Şehir merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Safranbolu, tarihi yerler ve semtler açısında zengin bir ilçedir. Görülmeye değer onlarca mekânlar ile her sezon insanların akınına uğramaktadır. İlçenin konumundan dolayı uzun yıllar hem idari hem de ticari merkez oluşu insanlar tarafından tanınmasına neden olmuştur. Peki, Safranbolu da gezilmesi gereken yerleri sizler için derledik.Safranbolu adını Latince’ de özellikle bitki biliminde geçen safran bitkisinden almıştır. Farklı kaynaklarda Bizans döneminde şehir adının “Zağfiranbolu” olarak geçtiği de bilinmektedir. Tarihte pek çok olaya şahit olan Safranbolu, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçede birden fazla medeniyetin izlerini taşıyan eserlerin bulunduğu müzeler bulunmaktadır. Merakla gezilen müzelerin her birinde yaşamın değişik dönemlerine kanıtlar bulmak mümkündür. Safranbolu gezi rehberi tartışmasız Safranbolu evlerini ilk sıralara almaktadır.Yapısal özellikleri ve tarihi eser niteliğinde olması nedeniyle geçmişi yansıtan yapılar olmaktadır. Günümüzde ayakta kalmış olması ve yenilenmesi gelecek nesillerin şansı olarak görülmektedir. Safranbolu her sezon yerli ve yabancı turisti ağırlarken insanları geçmişe götürerek değerlerimizi de hatırlatmaktadır. Önem verilen birden fazla akarsuyun Safranbolu’dan geçmesi de ilgi çekmektedir. Doğal güzellikleri ile büyük kanyonlar, mağaralar, dağ yamaçlarında biriken sular ve mağara ağızlarından dökülen küçük sularda bulunmaktadır. Turizm açısından değerli olan iki yaylası ile turistik gezilerin huzur verici olması sağlanmaktadır. Yaylalarda gölet ve yeraltı nehrinin bulunması merak konusudur.
19.05.2020Tatil

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler
Bölümlere göre sonuçlar