Silahsızlanma

Silahsızlanma

Son dakika silahsızlanma haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan silahsızlanma gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan silahsızlanma haber sayfamızda...

Silahsızlanma

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 969 silahsizlanma haberi bulunmuştur.
ABD Açık Semalar Anlaşmasından ayrıldı, Rusya ve Çin tepkili
ABD Açık Semalar Anlaşması'ndan ayrıldı, Rusya ve Çin tepkiliABD yönetimi, Rusya ile silah kontrolünü düzenleyen Açık Semalar Anlaşması'ndan pazar günü itibariyle çekildiğini açıkladı. Anlaşmaya taraf olmayan Çin tepki gösterdi.
23.11.2020Dünya
NATO’dan ‘nükleer Çin’ uyarısı
NATO’dan ‘nükleer Çin’ uyarısıNATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, video konferans yoluyla düzenlenen 16. NATO Yıllık Kitle İmha Silahları, Silahların Kontrolü, Silahsızlanma ve Silahların Yayılmasını Önleme Konferansı’nın açılışında konuşma yaptı.
11.11.2020Dünya
Ülkeyi Ekonomi temsil edecek
Ülkeyi Ekonomi temsil edecekİZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Avrupa Birliği’nin dünya genelinde silahsızlanmayla ilgili yapılan çalışmalara yön vermek amacıyla, 27 ülkeden 97 kuruluşun katılımıyla oluşturduğu konsorsiyuma, Türkiye’den dahil edilen ilk kurum oldu.
24.10.2020Ege
ABDden yeni nükleer hamle
ABD'den yeni nükleer hamleWashington yönetimi, Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması'nı imzalayan ülkelere anlaşmaya desteklerini çekmeleri çağrısı yaptı.
22.10.2020Dünya
Son dakika... Resmi açıklama geldi Türkiyenin teklifine yeşil ışık...
Son dakika... Resmi açıklama geldi! Türkiye'nin teklifine yeşil ışık...Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Doğu Akdeniz konusunda BM ile birlikte çok taraflı bir konferans önerisi yaptığını, bölgedeki aktörlerin çoğunun olumlu cevap verdiğini bildirdi.
25.09.2020Dünya
Son dakika... Trump talimat vermişti ABDden İran için resmi adım...
Son dakika... Trump talimat vermişti! ABD'den İran için 'resmi' adım... ABD, İran'a yönelik yaptırımlarını geri getirebilecek mekanizmayı (snapback) kullanacağı konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) resmi bildirimde bulundu. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de ABD'nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekildiği için İran'a yaptırımları geri getirebilecek bir ülke olarak görülemeyeceğini belirtti. Öte yandan İngiltere, Almanya ve Fransa, ABD'nin İran'a yönelik uluslararası yaptırımları eski haline getirme girişimini desteklemediklerini duyurdu.
21.08.2020Dünya
AB: ABD, İrana yaptırımları geri getirebilecek bir ülke değil
AB: ABD, İran'a yaptırımları geri getirebilecek bir ülke değilAvrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ABD'nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekildiği için İran'a yaptırımları geri getirebilecek bir ülke olarak görülemeyeceğini belirtti.
20.08.2020Dünya
Hiroşima’da saldırının 75. yıl dönümünde kurbanlar anıldı
Hiroşima’da saldırının 75. yıl dönümünde kurbanlar anıldıJaponya'ya karşı yapılan dünyanın ilk atom bombası saldırısının kurbanları saldırının 75. yılında Hiroşima’da düzenlenen törenle anıldı.
6.08.2020Dünya
Almanya’nın yeni büyükelçisi Ankara’da
Almanya’nın yeni büyükelçisi Ankara’daMartin Erdman’ın yerine atanan Almanya’nın yeni Büyükelçisi Jürgen Schulz, önceki gün Ankara’ya gelerek büyükelçilik çalışanlarıyla tanıştı.
23.07.2020Dünya
ABD Kuzey Koreye zeytin dalı uzattı ancak yanıt ret
ABD Kuzey Kore'ye zeytin dalı uzattı ancak yanıt retWashington yönetiminin temsilcisi Biegun, Pyongyang'la bir kez daha nükleer müzakere masasına oturmaya hazır olduklarını söyledi. Kuzey Kore tarafı ise ABD'den gelen teklifi kabul etmedi.
8.07.2020Dünya
NATO, Rusya tehdidine karşı kabiliyetlerini geliştirme kararı aldı
NATO, Rusya tehdidine karşı kabiliyetlerini geliştirme kararı aldıNATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,"NATO Savunma Bakanları Rusya'dan kaynaklanan sınamalara karşı siyasi ve askeri unsurlar içeren dengeli bir paket üzerinde anlaştı. Bu çerçevede hava ve füze savunmamızı, geleneksel kabiliyetlerimizi geliştirmeye, istihbarat ve tatbikatlarımızı uyarlamaya karar verdik." dedi.
17.06.2020Dünya
Orta Afrika Cumhuriyetinde isyancı gruptan silah bırakma kararı
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde isyancı gruptan silah bırakma kararıOrta Afrika Cumhuriyeti'nde Yeniden Doğuş Halk Cephesi isyancı grubunun silah bırakma kararı aldığı bildirildi.
14.06.2020Dünya
Son dakika... Palme suikastında 20 yıl sonra dosya kapandı
Son dakika... Palme suikastında 20 yıl sonra dosya kapandı!İsveç Başsavcılığı, baş şüphelinin 2000 yılında öldüğü gerekçesiyle 34 yıllık soruşturmanın bittiğini resmen duyurdu. İsveç Başbakanı, 28 Şubat 1986'da Stig Engstrom tarafından sinema dönüşünde evine yürürken öldürülmüştü.
10.06.2020Dünya
ABDden Rusyaya Silahsızlanma müzakerelerine Çin de katılsın teklifi
ABD'den Rusya'ya 'Silahsızlanma müzakerelerine Çin de katılsın' teklifiABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un telefonda görüşmesi yaparak ABD ve Rusya arasındaki silahsızlanma müzakerelerini ele aldıkları belirtildi.
17.04.2020Dünya
Rusya: ABD, silah kontrolü anlaşmalarının habis ihlalcisidir
Rusya: ABD, silah kontrolü anlaşmalarının habis ihlalcisidirRusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin silah kontrolü anlaşmalarını ihlal ettiğini söyledi.
16.04.2020Dünya
Silahların üçte biri Ortadoğu’ya
Silahların üçte biri Ortadoğu’ya!SIPRI’nın yeni yayınlanan raporuna göre, küresel silah ithalatının yüzde 35’i Ortadoğu ülkeleri tarafından yapılıyor. Türkiye ise, 2015-2019’daki ithalatını, silah endüstrisindeki gelişmelerin de etkisiyle önceki 5 yıllık döneme göre yüzde 48 azalttı.
10.03.2020Dünya
Kıyamet Günü Saati ileri alındı
Kıyamet Günü Saati ileri alındı!Bilim insanları, insanlığın nükleer savaş nedeniyle topyekun yıkımına işaret eden sembolik "Kıyamet Günü Saati"ni 20 saniye ileri aldı.
24.01.2020Dünya
Son dakika... İran Trumpın başına ödül koydu: Öldürene 3 milyon dolar
Son dakika... İran Trump'ın başına ödül koydu: Öldürene 3 milyon dolarISNA haber ajansı, İranlı milletvekili Hamza'nın ABD liderini öldüren kişiye üç milyon dolar ödül vereceğini duyurdu.
21.01.2020Dünya
Kuzey Koreden korkutan yeni yıl mesajı
Kuzey Kore'den korkutan yeni yıl mesajıABD'ye 2019'un sonuna kadar süre veren Kim Jong-un, yeni yılda askeri ve diplomatik karşı adımlar atacağını ilan etti.
31.12.2019Dünya
Dünyanın gözü Kuzey Korede
Dünyanın gözü Kuzey Kore'deÜst düzey siyasi konferans düzenleyen ülkenin, ABD ile müzakerelerden vazgeçtiğini ve füze denemelerine yeniden başlayacağını açıklamasından endişe ediliyor.
29.12.2019Dünya
Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri - süresi | Ne zaman bitecek
Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri - süresi | Ne zaman bitecek?Gündemde çok konuşulan Kanal İstanbul projesi ile adından söz ettiren Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddelerini merak eden vatandaşlar, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ne zaman bitecek araştırıyor. Kanal İstanbul arayışında olup, sık sık Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile karşılaşanlar, Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkında bilgi almak istiyor. Peki Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi maddeleri nelerdir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi süresi ne kadar? Ne zaman bitecek?
26.12.2019Gündem
Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı: Trump ciddi değil
Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı: Trump ciddi değilJohn Bolton, ABD liderinin Kuzey Kore'nin nükleer programını durdurmak için verdiği sözlerin ciddi olmadığını söyledi. Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Kuzey Kore için Libya modelini önerince Beyaz Saray'dan kovulmuştu.
23.12.2019Dünya
Son dakika... Sürekli görüşüyoruz deyip dünyaya ilan etti: Türkiyeden gelecekler
Son dakika... 'Sürekli görüşüyoruz' deyip dünyaya ilan etti: 'Türkiye'den gelecekler!'Rusya lideri Vladimir Putin, yıllık basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Rus lider Libya konusunda da açıklamalarda bulundu ve "Libya konusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sürekli konuşuyoruz. Önümüzdeki günlerde Türkiye'den delegasyon gelecek" diye konuştu.
19.12.2019Dünya
Çin ve Rusya, BMGKye Kuzey Koreye yönelik bazı yaptırımların kaldırılmasını teklif etti
Çin ve Rusya, BMGK'ye Kuzey Kore'ye yönelik bazı yaptırımların kaldırılmasını teklif ettiÇin ve Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) Kuzey Kore'ye yönelik bazı yaptırımların kaldırılmasını istedi.
16.12.2019Dünya
Kuzey Kore kritik testi gerçekleştirdiğini duyurdu
Kuzey Kore 'kritik testi' gerçekleştirdiğini duyurduKuzey Kore, Sohae Uydu Fırlatma Sahası'nda yeni bir deneme yaptığını duyurdu.
14.12.2019Dünya
ABDden Kuzey Koreye mesaj: Hazırız
ABD'den Kuzey Kore'ye mesaj: HazırızABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Kuzey Kore ile müzakereleri sürdürmek istediklerini belirterek, ''somut adımlar atmaya ve esneklik göstermeye'' hazır olduklarını söyledi.
12.12.2019Dünya
ABDden ünlü bombardıman uçağıyla gözdağı
ABD'den ünlü bombardıman uçağıyla gözdağıB-52 stratejik bombardıman uçağnın yanı sıra bir insansız hava aracı, Kore ve Japonya semalarında uçtu.
11.12.2019Dünya
AB üyesi 6 ülkeden Kuzey Koreye balistik füze denemesi kınaması
AB üyesi 6 ülkeden Kuzey Kore'ye balistik füze denemesi kınamasıAvrupa Birliği (AB) üyesi 6 ülke, Kuzey Kore'nin devam eden balistik füze denemelerinin endişe verici olduğunu belirterek, Pyongyang yönetiminin ''provakatif eylemlerini'' kınadı.
4.12.2019Dünya
Kuzey Kore, çoklu roket fırlatıcılarını test ettiğini duyurdu
Kuzey Kore, çoklu roket fırlatıcılarını test ettiğini duyurduKuzey Kore, süper büyük-çoklu fırlatma roket sisteminin test edildiğini duyurdu.
29.11.2019Dünya
Yıllar sonra bir ilk... Görüştüler
Yıllar sonra bir ilk... Görüştüler!Papa Francis, Japonya İmparatoru Naruhito ile Tokyo'da bulunan İmparatorluk Sarayı'nda bir araya geldi.
25.11.2019Dünya
Papa Francis’ten dünyaya nükleer silahsızlanma çağrısı
Papa Francis’ten dünyaya nükleer silahsızlanma çağrısıJaponya’yı ziyaret eden Papa Francis, atom bombası kurbanı Nagasaki şehrinden dünyaya seslenerek, nükleer silahsızlanma çağrısı yaptı.
24.11.2019Dünya
Kuzey Koreden kritik dönemde askeri tatbikat
Kuzey Kore'den kritik dönemde askeri tatbikatKuzey Kore, ABD ve Güney Kore'nin nükleer silahsızlanma görüşmelerinin yeniden başlatılabilmesi için ortak askeri tatbikatı ertelediği bir dönemde, hava indirme tatbikatı düzenledi.
18.11.2019Dünya
Kuzey Kore: Bir meydan okuma
Kuzey Kore: Bir meydan okuma!Pyongyang, ABD ve Güney Kore'nin gelecek ay yapacağı tatbikat için "Washington'un tatbikata katılma niyeti, dünya barışını ve güvenliğini taciz etmede başrolü üstlendiğini açıkça gösteriyor" açıklamasını yaptı.
7.11.2019Dünya
Kuzey Koreden terör sponsoru tepkisi
Kuzey Kore'den 'terör sponsoru' tepkisiKuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'nca, ABD'nin 2018 Yılı Terör Raporu'nun, bir kez daha ABD'nin Pyonyang yönetimine karşı "düşmanca politikayı" ve "kronik tiksintiyi" sürdürdüğünü kanıtladığı belirtildi
5.11.2019Dünya
Kuzey Koreden ABDye sabrımız taşıyor mesajı
Kuzey Kore'den ABD'ye 'sabrımız taşıyor' mesajı!Kuzey Kore yönetimi, ABD ile başlatılan nükleer silahsızlanma görüşmelerinde aşama kaydedilememesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
27.10.2019Dünya
5 ülkeden Kuzey Koreye balistik füze  çağrısı
5 ülkeden Kuzey Kore'ye balistik füze çağrısıBirleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki (BMGK) Avrupa Birliği (AB) üyesi 5 ülke İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya, Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerini kınayarak, Pyongyang'a nükleer silahsızlanma ve füze programından vazgeçme konusunda somut adımlar atma çağrısında bulundu.
8.10.2019Dünya
Abe, Kuzey Kore lideriyle ön koşulsuz görüşmek istiyor
Abe, Kuzey Kore lideriyle ön koşulsuz görüşmek istiyorJaponya Başbakanı Abe Şinzo, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yüz yüze görüşmeye hazır olduğunu, bunun için fırsatları değerlendireceğini ifade etti.
4.10.2019Dünya
Pompalı tüfekler internette 350 TL
Pompalı tüfekler internette 350 TL!Bugün, 28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü. Sadece bu ay, en az 23 kişi pompa tüfekle öldürüldü. Ancak bu tabloya rağmen, sosyal medyada birkaç dakikalık yazışma sonrası pompalı tüfeği kapınıza kadar getirtmeniz mümkün. Satıcılar, hiçbir evraka gerek görmeden kargoyla adrese silah gönderiyor.
28.09.2019Gündem
Almanyaya Suudi Arabistana silah ambargosunu uzat çağrısı
Almanya'ya Suudi Arabistan'a silah ambargosunu uzat çağrısıÇevre örgütü Greenpeace, Berlin yönetiminden ayrıca ambargonun Yemen'deki savaşa katılan ülkelere yönelik de genişletilmesini istiyor.
9.09.2019Dünya
Atama kararları Resmi Gazetede
Atama kararları Resmi Gazete'deMilli Eğitim Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile bazı kurumlara ilişkin atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı.
22.08.2019Gündem
Kore’de tatbikata füze denemeli yanıt
Kore’de tatbikata füze denemeli yanıt!ABD ve Güney Kore’nin önceki gün ortak askeri tatbikata başlamasının ardından Kuzey Kore yönetimi “tanımlanamayan” kısa menzilli füzeler fırlatarak 2 hafta içinde dördüncü kez bu tür bir deneme gerçekleştirdi. ABD ve Güney Kore’nin ortak askeri tatbikata başlamasının ardından yapılan deneme, ‘gözdağı’ olarak yorumlandı.
7.08.2019Dünya
Kuzey Kore, ABD-Güney Kore tatbikatına ateş püskürdü
Kuzey Kore, ABD-Güney Kore tatbikatına ateş püskürdüDışişleri Bakanlığı, "Amerikalı ve Güney Koreli yetkililer ortak askeri tatbikatı haklı çıkarmak için her türlü numarayı çevirseler de, bu tatbikatın saldırgan yapısı ne örtbas edilebilir ne de herhangi bir şekilde gizlenebilir" açıklamasını yaptı.
6.08.2019Dünya
Trump: Yeni nükleer füze anlaşmasına Rusyanın yanı sıra Çin de dahil olmalı
Trump: Yeni nükleer füze anlaşmasına Rusya'nın yanı sıra Çin de dahil olmalıTarihi anlaşma INF'den çekilen ABD lideri, üç ülkenin uzlaşıya varmasının dünya için müthiş bir şey olacağını savundu. Rusya ile temas kurduklarını belirten Trump, nükleer silahlanma yarışının nasıl engelleneceği sorusuna "Onlar bazı nükleer silahlarını yok etsin, biz de yok edelim" yanıtını verdi.
3.08.2019Dünya
Guterresten güvenli bölge konusunda ABD ve Türkiyeye anlaşma çağrısı
Guterres'ten "güvenli bölge" konusunda ABD ve Türkiye'ye anlaşma çağrısıBirleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye sınırında kurulması öngörülen "güvenli bölge" ve Türkiye ve ABD arasındaki görüşmelere ilişkin, ''Ortaya çıkabilecek yeni çatışmaların önlenmesi için tüm tarafları bu konuda anlaşmaya teşvik ediyoruz.'' dedi.
1.08.2019Dünya
Almanyadan korkutan açıklama: Güvenlik kayboldu
Almanya'dan korkutan açıklama: Güvenlik kaybolduAlmanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) sona ermesiyle birlikte Avrupa'nın bir parçasının güvenliğinin kaybolduğunu bildirdi.
1.08.2019Dünya
Giuseppe Conteden Libyada askeri çözüme karşıyız açıklaması
Giuseppe Conte'den 'Libya'da askeri çözüme karşıyız' açıklamasıİtalya Başbakanı Giuseppe Conte, iç karışıklıklar içindeki Libya’da her türlü askeri çözüme karşı olduklarını bildirdi.
26.07.2019Dünya

Yazar Sonuçları

Güneri CıvaoğluMilliyet Yazarı
Venizelos’un Atatürk’ü Nobel’e aday gösteren mektubuÇocukluk yıllarımda radyoda yayınlanan “Tarihten Bir Yaprak” programını hatırlıyorum...
4.09.2020Siyaset
Güneri CıvaoğluMilliyet Yazarı
AYASOFYA NEDEN MÜZEYDİTatil boyunca izlenimlerime göre Temmuz’un TT’si (Trend Topic) Ayasofya oldu...
5.08.2020Siyaset
Melih AşıkMilliyet Yazarı
Çamlıca KulesiAskıya çıkan Kanal İstanbul’la ilgili ÇED raporunda akla yatmayan konulardan biri de inşaat süresi...
26.12.2019Gündem
Belma AkçuraMilliyet Yazarı
Cinayet haberlerinin görünmeyen yüzüTürkiye’de yüzde 85’i ruhsatsız olmak üzere en az 25 milyon silah var...
11.08.2019Pazar

Benzer Haber Etiketleri

ABDKuzey KoreRusyaDonald TrumpKim Jong-un

Silahsızlanma ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.