Uzay Aracı

Uzay Aracı

Son dakika uzay aracı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan uzay aracı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan uzay aracı haber sayfamızda...

Uzay Aracı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.694 uzay araci haberi bulunmuştur.
Açıklandı... NASAnın ay programında bir ilk
Açıklandı... NASA'nın ay programında bir ilk!NASA'nın 2023 yılında gerçekleştireceği ay programına Kanadalı bir astronotun da katılacağı açıklandı.
16.12.2020Teknoloji
Çin’in Chang’e 5 uzay aracı Dünya’ya döndü
Çin’in Chang’e 5 uzay aracı Dünya’ya döndüÇin’in 24 Kasım’da Ay’dan numune toplaması için gönderdiği "Chang’e 5" adlı insansız uzay aracı başarılı şekilde Dünya’ya geri döndü.
16.12.2020Teknoloji
Dünyaya geri döndü Birçok sırrı aydınlatacak
Dünya'ya geri döndü! Birçok sırrı aydınlatacakÇin'in Ay'dan taş ve toprak örnekleri toplamak üzere yolladığı "Çang'ı-5" uzay aracının Dünya'ya döndüğü bildirildi
16.12.2020Teknoloji
Pakdemirli astronotla telsizden görüştü: Ben de pilotum
Pakdemirli astronotla telsizden görüştü: Ben de pilotumMilli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü arasında işbirliği protokolü imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katıldığı programda Uluslararası Uzay İstasyonu astronotları ile Türkiye’den ilk kez doğrudan temasla telsiz görüşmesi yapıldı.
10.12.2020Siyaset
Japon bilim insanlarından bir ilk
Japon bilim insanlarından bir ilk!Dünya'dan yaklaşık 300 milyon kilometre uzaklıkta olan asteroid Ryugu'dan yüzey altı örnekleri almak için 1 yıl önce kapsül gönderen Japon uzay aracı Hayabusa 2, içinde asteroitten örnekler bulunan uzay kapsülünü Dünya’ya gönderdi. Japon bilim insanları, uzay kapsülü ve içindeki asteroit örneklerinin dün Avustralya’ya başarılı bir şekilde indiğini açıkladı.
6.12.2020Dünya
Çinin Aya inen uzay aracından haber var
Çin'in Ay'a inen uzay aracından haber var!Çin'in Ay'a iniş yapan uzay aracı Chang'e 5'in, örnek toplama işlemini başarıyla gerçekleştirdiği bildirildi.
2.12.2020Dünya
Çin’in Chang’e 5 uzay aracı Ay’a başarılı şekilde indi
Çin’in Chang’e 5 uzay aracı Ay’a başarılı şekilde indiÇin Ulusal Uzay İdaresi tarafından geçtiğimiz günlerde uzaya fırlatılan Chang’e 5 uzay aracı başarılı şekilde Ay’a iniş yaptı.
1.12.2020Haberler
Çin duyurdu Aya iniş yaptı...
Çin duyurdu! Aya iniş yaptı...Çin'in Chang'e-5 uzay aracının ayın yüzeyine indiği duyuruldu.
1.12.2020Dünya
Çin, Ay’dan taş toplayacak
Çin, Ay’dan taş toplayacakÇin, iki kilo taş toplaması için Ay’a insansız bir araç göndermeyi planlıyor. Eğer bu gerçekleşirse Çin, ABD ve Sovyetler Birliği’nin ardından Ay’dan parça toplayabilmiş üçüncü ülke olacak.
24.11.2020Dünya
Çinden 50 yıl sonra bir ilk
Çin'den 50 yıl sonra bir ilk!Çin, 1970’lerden beri ilk defa Ay’a insansız uzay aracı gönderip Ay’dan taş numuneleri toplama girişiminde bulunacak ilk ülke olmak istiyor.
22.11.2020Teknoloji
Rüyada Uzaylı Görmek Nedir Uzay Gemisi (Ufo) İle Birlikte Yeşil Uzaylı Görmek
Rüyada Uzaylı Görmek Nedir? Uzay Gemisi (Ufo) İle Birlikte Yeşil Uzaylı GörmekRüyada uzaylı görmek, birçok anlam taşıyabilir. Rüyanın detaylarına göre ve ayrıntıların farklılığına göre şekillenir. Uzaylının giydiği kıyafetin rengi veya bindiği araç olup olmadığı gibi ayrıntılar, rüyanın yorumlanmasına ışık tutar. Rüyada uzaylı görmek nedir? Uzay gemisi (UFO) ile birlikte yeşil uzaylı görmek ne demek? Bu tarz rüyaları ayrıntılarıyla sizler için derledik.
16.11.2020Rüya Tabirleri
Havacılık Ve Uzay Mühendisliği Bölümü Nedir, Dersleri Nelerdir Mezunu Ne İş Yapar
Havacılık Ve Uzay Mühendisliği Bölümü Nedir, Dersleri Nelerdir? Mezunu Ne İş Yapar?Havacılık ve uzay mühendisliği, günümüzün en gözde meslekleri arasında yer almaya aday meslekler arasında yer alır. Uçaklar, uydular, uzay araçları ve füzelerin imalatı, test edilmesi gibi konularla ilgilenen bu mühendislik hakkında bilinmesi gereken havacılık ve uzay mühendisi nasıl olunur? Mezunları ne iş yapar tüm bilgileri derledik.
8.11.2020Kariyer
NASA planına ekledi Değeri çok yüksek
NASA planına ekledi! Değeri çok yüksekNASA, Mars ve Jüpiter arasında bulunan Asteroid 16 Psyche olarak bilinen, demir ve nikelden oluştuğu düşünülen asteroidin üzerinde çalışma gerçekleştirdi. NASA'nın 2022 yılında, asteroidi daha yakından incelemek için insansız uzay aracı göndereceği ifade edildi.
31.10.2020Teknoloji
Kapsüle yerleştirildi Uzaydan dünyaya geliyor
Kapsüle yerleştirildi! Uzaydan dünyaya geliyorABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin uzay aracı OSIRIS-REx, topladığı gök taşı örneklerini dünyaya göndermek için bir kapsüle yerleştirdi.
30.10.2020Teknoloji
NASAnın uzay aracı gök taşı örneklerini kapsüle yerleştirdi
NASA'nın uzay aracı gök taşı örneklerini kapsüle yerleştirdiABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) uzay aracı OSIRIS-REx, topladığı gök taşı örneklerini dünyaya göndermek için bir kapsüle yerleştirdi.
30.10.2020Teknoloji
NASA Bennu’dan topladığı numuneleri dünyaya getiriyor
NASA Bennu’dan topladığı numuneleri dünyaya getiriyorNASA’nın OSIRIS-Rex uzay aracı geçtiğimiz hafta Bennu isimli göktaşından numuneler toplamıştı ancak topladığı numunelerin miktarı çok fazla olduğu için deposunun kapağı tam kapanmamıştı ve küçük taşlar ile tozlar uzaya saçılmaya başlamıştı. NASA, numunelerin Dünyaya getirilmesi işlemini 2 Kasım tarihinden yarına çektiğini açıkladı.
28.10.2020Teknoloji
Çok numune topladı, kapak kapanmadı
Çok numune topladı, kapak kapanmadıNASA’nın uzay aracı Osiris- Rex’in Dünya’dan yüzlerce milyon kilometre uzaklıktaki “Bennu” isimli gök taşı üzerinden toplamayı başardığı örnekler risk altında.
26.10.2020Dünya
NASA’nın robot kolu Bennu’dan yüklü miktarda numune almayı başardı
NASA’nın robot kolu Bennu’dan yüklü miktarda numune almayı başardıNASA, Salı günü Bennu adı verilen göktaşından robot kollarıyla numune alma operasyonu yapmış ve başarılı olmuştu. Toplanan numune taşlardan bazılarının ebatları, kolun bağlı olduğu uzay aracının deposuna sığmayacak kadar büyük.
24.10.2020Teknoloji
NASAnın OSIRIS-REx uzay aracından yeni görüntüler
NASA'nın OSIRIS-REx uzay aracından yeni görüntülerAmerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından numune toplaması için Bennu göktaşına gönderilen OSIRIS-REx uzay aracının yeni görüntüleri yayınlandı.
22.10.2020Haberler
Son dakika Tarihte bir ilk... NASA, göktaşına indi
Son dakika! Tarihte bir ilk... NASA, göktaşına indi!NASA, tarihinde ilk kez bir göktaşına inmeyi başardı. OSIRIS-REx Aracı göktaşından numuneleri aldı.
21.10.2020Teknoloji
Geri sayım başladı Büyük sır ortaya çıkabilir
Geri sayım başladı! Büyük sır ortaya çıkabilirNASA’nın OSIRIS-REx isimle küçük uzay aracı, yaklaşık iki yıldır Dünya’dan 100 milyon uzaktaki bir göktaşının yörüngesinde inceleme yapıyordu. Bilimciler, Bennu adı verilen bu göktaşının Dünya'dan birkaç milyon sonra oluşan çok daha büyük bir göktaşının parçası olduğunu düşünüyor.
19.10.2020Teknoloji
Soyuz MS-17 uzaya fırlatıldı
Soyuz MS-17 uzaya fırlatıldıSoyuz MS-17 uzay aracı Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatıldı.
14.10.2020Dünya
Soyuz MS-17 uzaya fırlatıldı
Soyuz MS-17 uzaya fırlatıldıSoyuz MS-17 uzay aracı, Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssünden Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) fırlatıldı.
14.10.2020Teknoloji
23 milyon dolarlık  tuvalet uzaya ulaştı
23 milyon dolarlık tuvalet uzaya ulaştı23 milyon dolarlık (178 milyon lira) tuvaleti taşıyan Cygnus uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaştı. ABD’nin Virginia eyaletindeki Wallops Uçuş Tesisi’nden fırlatılan uzay aracının ISS’ye robotik sistem ile bağlandığı açıklandı.
7.10.2020Dünya
23 milyon dolarlık tuvalet Uluslararası Uzay İstasyonuna ulaştı
23 milyon dolarlık tuvalet Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştıKargo malzemeleri ve 23 milyon dolarlık tuvaleti taşıyan Cygnus uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) ulaştı. Uzay aracı, ISS'ye robotik sistem ile bağlanıyor.
5.10.2020Ekonomi
‘Venüs Rus gezegeni’ iddiası
‘Venüs Rus gezegeni’ iddiasıVenüs’te basit anlamda da olsa yaşam bulunabileceğine ilişkin açıklamalar sonrasında Rusya’dan “Venüs Rus gezegeni” iddiası geldi.
21.09.2020Teknoloji
Ve NASA açıkladı Mars’a ilk insanlı uzay uçuşunda...
Ve NASA açıkladı! Mars’a ilk insanlı uzay uçuşunda...Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Mars'a düzenleyeceği ilk insanlı uzay uçuşunda Kızıl Gezegen’e neler göndereceğini açıkladı.
7.09.2020Dünya
Dünyanın en marjinal milyarderi: Elon Musk
Dünyanın en marjinal milyarderi: Elon Musk115 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin üçüncü kişisi olan Elon Musk, bilim kurgu filmlerini aratmayan projeleri, çalkantılı özel hayatı ve yaptığı her açıklamayla gündem yaratıyor. Peki, hemen her gün farklı bir olayla karşımıza çıkan Elon Musk kim? İşte çılgın iş adamı ve hayatının bilinmeyenleri
6.09.2020Dünya
Sputnik nedir Koronavirüs aşısının adı Sputnik ne demek, anlamı ne
Sputnik nedir? Koronavirüs aşısının adı Sputnik ne demek, anlamı ne?Koronavirüs aşısı ile ilgili detaylar gündemde yer alıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini duyurdu. Moskova koronavirüs aşısının adını 'Sputnik V' olarak adlandırdıklarını belirtti. Bu haber sonrasında Sputnik ile ilgili araştırmalar başladı. İşte Sputnik ile ilgili detaylar...
11.08.2020Gündem
NASA astronotları Dünya’ya geri döndü
NASA astronotları Dünya’ya geri döndüSpaceX şirketi tarafından geçtiğimiz aylarda Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilen Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Dünya’ya döndü.
2.08.2020Haberler
SpaceX’in NASA astronotları Dünya’ya dönüyor
SpaceX’in NASA astronotları Dünya’ya dönüyorSpaceX’e ait Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Dünya’ya dönüyor.
2.08.2020Dünya
Dünyanın beklediği an  687 gün sonra her şey ortaya çıkacak
Dünyanın beklediği an! 687 gün sonra her şey ortaya çıkacakABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) "Rover" isimli uzay aracı, Mars'ta hayat izleri aramak üzere uzaya fırlatıldı. Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan bu sabah fırlatılan Rover'ın, Dünya ve Mars yörüngelerinin birbirine en uyumlu olduğu dönemde yolculuğuna başlamasının planlandığı bildirildi.
30.07.2020Dünya
Son dakika... Tarihi an: Çinin Marsa yolculuğu başladı
Son dakika... Tarihi an: Çin'in Mars'a yolculuğu başladıÇin Mars'ta incelemelerde bulunmak üzere ilk keşif aracını başarıyla fırlattı. Son dakika haberine göre, 55 milyon kilometrelik yolculuğun yedi ay sürmesi öngörülüyor. BAE ve Çin'in ardından ABD'nin keşif aracı da önümüzdeki hafta fırlatılacak.
23.07.2020Dünya
Airbus, OneSat Uydusu için Optus ile anlaşma imzaladı
Airbus, OneSat Uydusu için Optus ile anlaşma imzaladıAvustralya'nın önde gelen operatörü Optus'tan ilk uydu anlaşmasıAirbus’ın yeni ve tamamen yeniden yapılandırılabilir uydusu OneSat’ın diğer önemli başarısı da dört sipariş alması oldu.
6.07.2020Teknoloji
Marstaki Korolev Kraterinin buzla kaplı görüntüsü yayınlandı
Mars'taki Korolev Krateri'nin buzla kaplı görüntüsü yayınlandıAvrupa Uzay Ajansı, Mars'ta bulunan Korolev Krateri'nin buzla kaplı görüntüsünü yayınladı.
4.07.2020Haberler
Bakan Pakdemirli: Hobi bahçeleri yasalara uygun olmayan bir faaliyet
Bakan Pakdemirli: Hobi bahçeleri yasalara uygun olmayan bir faaliyetTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'deki programının devamında Adnan Menderes Havalimanı Askeri Uçuşlar Bölümü'nde düzenlenen yangın uçağı tanıtımı basın toplantısına katıldı. Pakdemirli, tarım arazilerinin hisseli olarak satışlarının yapılarak bu alanlar üzerinde izinsiz hobi bahçeleri oluşturulduğunu söyleyerek, "Hobi bahçeleri yasalara uygun olmayan bir faaliyet. Bu nedenle vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bu konuda daha hassas davranmalarını rica ediyorum. Aksi takdirde cezai müeyyidelerle karşılaşmanın yanında, satın aldıkları taşınmazların yıkılmasıyla karşı karşıya kalabileceklerini hatırlatmak isterim" dedi.
17.06.2020Ekonomi
Son dakika...  İmecenin son montajı üç bakan tarafından yapıldı
Son dakika... İmece'nin son montajı üç bakan tarafından yapıldıTürkiye'nin ilk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu 'İmece'nin son montajı; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yapıldı. Testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından son üretim aşamasına geçilecek gözlem uydusunun gelecek yıl uzaya fırlatılması planlanıyor.
4.06.2020Ekonomi
Kenetlenme tamamlandı
Kenetlenme tamamlandıElon Musk'a ait SpaceX şirketinin, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken'i Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) götüren Crew Dragon adlı uzay aracı fırlatılmıştı. Gelen son dakika haberine göre, iki astronoto taşıyan Crew Dragon TSİ 17:30'da Uluslararası Uzay İstasyonu'yla kenetlendi.
31.05.2020Haberler
Son dakika... SpaceXin tarihi uzay yolculuğunda mutlu son: Kenetlenme tamamlandı
Son dakika... SpaceX'in tarihi uzay yolculuğunda mutlu son: Kenetlenme tamamlandıElon Musk'a ait SpaceX şirketinin, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken'i Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) götüren Crew Dragon adlı uzay aracı fırlatılmıştı. Gelen son dakika haberine göre, iki astronoto taşıyan Crew Dragon TSİ 17:30'da Uluslararası Uzay İstasyonu'yla kenetlendi.
31.05.2020Dünya
SpaceX Crew Dragon uzay yolculuğu canlı izle... NASA canlı yayın
SpaceX Crew Dragon uzay yolculuğu canlı izle... NASA canlı yayınAmerikalı astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken'i taşıyan SpaceX'in uzay aracı Crew Dragon'un TSİ 17:30'da Uluslararası Uzay İstasyonu'yla kenetlenmesi bekleniyor. Şu an yüz binlerce kişi bu tarihi ana şahitlik ederken yolculuğu izleyemeyenler canlı yayını araştırıyor. SpaceX Crew Dragon uzay yolculuğu canlı izle...
31.05.2020Dünya
SpaceX ilk insanlı uçuş saat kaçta gerçekleştirilecek Hava koşulları nedeniyle daha önce ertelenen SpaceX ilk insanlı uçuş canlı izlenebilecek mi
SpaceX ilk insanlı uçuş saat kaçta gerçekleştirilecek? Hava koşulları nedeniyle daha önce ertelenen SpaceX ilk insanlı uçuş canlı izlenebilecek mi?SpaceX- Nasa tarafından geçtiğimiz günler içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan ilk insanlı uçuş olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenmişti. SpaceX- Nasa ilk insanlı uçuşun saat kaçta gerçekleştirileceği ve canlı olarak izlenip izlenemeyeceği vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya başladı. Peki SpaceX Nasa ilk insanlı uzay mekiği uçuşu Türkiye saati ile saat kaçta gerçekleştirilecek? SpaceX ilk insanlı uçuş canlı izlenebilecek mi?
30.05.2020Gündem
Merak edilen soruların cevapları
Merak edilen soruların cevaplarıHey, akıllı dostumuz nasılsın? Çocuk olmak ve sürekli büyümek beraberinde merak duygusunu da getiriyor. Merakın hiç bitmiyor ve sürekli aklına bir şeyler takılıyor değil mi?
20.05.2020Bilim
Çinin deneysel uzay aracı başarıyla Dünyaya indi
Çin'in deneysel uzay aracı başarıyla Dünya'ya indiÇin'in uzaya gönderdiği "insan taşıyacak deneysel uzay gemisi" başarıyla iniş yaptı.
8.05.2020Populer Bilim
JUICE uzay aracının tamamlanma süreci Airbus Uydu Merkezi’nde başladı
JUICE uzay aracının tamamlanma süreci Airbus Uydu Merkezi’nde başladıJUpiter ICy moons Explorer misyonu, JUICE, bir sonraki kilometre taşına ulaştı: Uzay aracı, Avrupa’daki farklı Airbus merkezlerinden nihai entegrasyon için Airbus’ın Almanya’nın Friedrichshafen kentindeki uydu entegrasyon merkezine geldi.
24.04.2020Teknoloji
Uzay yolculukları insanlığı yeni ufuklara taşıyor
Uzay yolculukları insanlığı yeni ufuklara taşıyorİnsanlığın asırlardır düşlerinden biri olan uzay yolculukları, geçen yüzyılın ikinci yarısında gerçeğe dönüştü.
13.04.2020Populer Bilim
31 Mart Vakası’nın bıraktığı derin izler
31 Mart Vakası’nın bıraktığı derin izlerİkinci Meşrutiyet’in üzerinden henüz dokuz ay bile geçmemişken, 111 yıl önce başlatılan ayaklanma, Türk demokrasi ve siyasi tarihinde çok derin izler bırakan özellikleriyle “31 Mart Vakası” olarak anılır.
13.04.2020Gündem
Soyuz MS-16 uzaya fırlatıldı
Soyuz MS-16 uzaya fırlatıldıSoyuz MS-16 uzay aracı, Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssünden Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) fırlatıldı.
9.04.2020Teknoloji
Elon Musktan suni solunum cihazı üretme teklifi
Elon Musk'tan suni solunum cihazı üretme teklifiTesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, koronavirüs salgınıyla mücadele için suni solunum cihazı üretmeyi teklif etti.
20.03.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Güneri CıvaoğluMilliyet Yazarı
Anadolu yollarındaÜmit Özdağ İYİ Parti’den ihraç edildi...
17.11.2020Siyaset
Zeynep İşmanMilliyet Yazarı
Kızımla korona günleri | Minimalizmin tam zamanıHayatımda hiç olmadığım kadar çok evimde vakit geçirdim...
1.06.2020PN Aile

Benzer Haber Etiketleri

nasauzayçinteknolojiSpaceX

Uzay Aracı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.