Anayasa

Anayasa

Son dakika anayasa haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan anayasa gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan anayasa haber sayfamızda...

Anayasa

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 40.573 anayasa haberi bulunmuştur.
HDP seçenekleri tartışıyor
HDP seçenekleri tartışıyorYargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması istemiyle açtığı davada, ilk başvuruda iddianamedeki eksikliklerin tamamlanması için “iade” isteyen Anayasa Mahkemesi (AYM) raportörü, bu kez “iddianamenin kabulü” yönünde raporunu hazırladı. AYM, söz konusu rapor üzerinden 21 Haziran’da iddianameye ilişkin ilk incelemesini yapacak. HDP yönetimi iddianamenin kabulü halinde izlenecek yol haritasını netleştirmeye çalışıyor.
19.06.2021 Siyaset
4. Yargı Paketi Meclis’te
4. Yargı Paketi Meclis’teAK Parti, İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında hazırladığı 4. Yargı Paketi’ni dün Meclis Başkanlığı’na sundu.
19.06.2021Gündem
Son dakika! 4. Yargı Paketi Meclis'e sunuldu
Son dakika! 4. Yargı Paketi Meclis'e sunulduAK Parti, 4 kanunda değişiklik öngören, 27 maddelik ve '4'üncü yargı paketi' olarak bilinen 'Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni TBMM Başkanlığı’na sundu.
18.06.2021Siyaset
Son dakika! HDP'yi kapatma davasında flaş gelişme: Raportör incelemeyi tamamladı
Son dakika! HDP'yi kapatma davasında flaş gelişme: Raportör incelemeyi tamamladıSon dakika haberine göre; Anayasa Mahkemesi raportörü, Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılması istemiyle yeniden açılan davaya ilişkin iddianamenin kabulü yönünde rapor sundu.
18.06.2021Gündem
MHP’nin üç seçim şartı AK Parti’de
MHP’nin üç seçim şartı AK Parti’deMHP, hazırladığı raporu AK Parti’ye verdi: “Seçim barajı yüzde 5 olsun. İttifak içi baraj uygulansın. Daraltılmış bölgeye itirazımız var.” Rapor Erdoğan’a sunulduktan sonra iki parti ortak çalışma yapacak.
18.06.2021Siyaset
‘Resmi Gazete’ AYM’yi böldü
‘Resmi Gazete’ AYM’yi böldüAnayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin “Resmi Gazete Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”nin, Resmi Gazete’nin sadece “lüzum görüldüğünde” basılı olarak yayımlanmasını ve üniversitelerle kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının yayımlanmak üzere gönderdiği yönetmeliklerin uygun görülmemesi halinde iade edilmesini öngören hükümlerinin iptali istemini reddetti.
18.06.2021Siyaset
Bakan Gül: İddiası olan delillerini alacak, yargıya gidecek
Bakan Gül: İddiası olan delillerini alacak, yargıya gidecekAdalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Türkiye, eski Türkiye değildir. Eski Türkiye alışkanlıklarıyla itibar suikastları, algı operasyonlarıyla kimse bir şey elde edemez. İddiası olan delillerini alacak, yargıya gidecek. Yargı bağımsız ve tarafsızdır. Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını korumak önce hakimler ve savcıların görevidir" dedi.
17.06.2021Siyaset
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan F-35 ve S-400 açıklaması
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan F-35 ve S-400 açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Biden ile F-35 ve S-400 gündemi hakkında "Bu konularda farklı adım atmamızı beklemeyin dedim." ifadelerini kullandı. Öte yandan Erdoğan, YPG konusunda net konuştuğunu belirtti ve “Biz her zaman ‘iyi terörist, kötü terörist’ şeklindeki ikircikli tavırla, terörün yok edilemeyeceğini vurguladık. Terörün hedefi olan bir müttefikin yanında durmak yerine, o müttefikin mücadele ettiği terör örgütlerini tercih etmek tarihi bir hatadır. Terör örgütlerini destekleyenler, onlara cesaret verenler, ne büyük bir yanlış yaptıkları er ya da geç anlayacaklar. Ben şuna inanıyorum; biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Bu işin başka yolu yok” dedi. Koronavirüs kısıtlamaları hakkında konuşan Erdoğan, "'Maskeleri ne zaman çıkaracağız?' sorusunun cevabını Sağlık Bakanımız en yetkili olarak en kısa zamanda inşallah verir." dedi.
17.06.2021Gündem
AYM, Resmi Gazete'nin içeriği ve yayımlanmasına ilişkin kararnamenin iptal istemini reddetti
AYM, Resmi Gazete'nin içeriği ve yayımlanmasına ilişkin kararnamenin iptal istemini reddettiAnayasa Mahkemesi, Resmi Gazete'nin sadece "lüzum görüldüğünde" basılı olarak yayımlanmasını ve meslek kuruluşları tarafından Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere gönderilen yönetmelik, tebliğ ve diğer düzenleyici idari işlemlerin uygun görülmemesi halinde iadesini öngören cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptal istemini reddetti.
17.06.2021Gündem
Cumhuriyetin Getirdiği Yenilikler Nelerdir?
Cumhuriyetin Getirdiği Yenilikler Nelerdir?Cumhuriyet, devlet başkanının halk tarafından seçildiği yönetim biçimi demektir. Bu yönetim biçiminde egemenlik tek kişi veya aile tekelinde değil, halkın hakimiyeti altındadır. 29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyet ile beraber yenilikler de getirilmiştir. Cumhuriyet'in getirdiği yenilikleri tüm detayları ile derledik.
17.06.2021Eğitim
Anayasa Mahkemesi'nden İletişim Başkanlığı'nın 'bilgi toplama' yetkisinin iptalini isteyen CHP'ye ret
Anayasa Mahkemesi'nden İletişim Başkanlığı'nın 'bilgi toplama' yetkisinin iptalini isteyen CHP'ye retAnayasa Mahkemesi, İletişim Başkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 17'nci maddesinde yer alan ve başkanlığın bütün kamu kurum ve kuruluşları ile diğer gerçek ve tüzel kişilerden "gerekli gördüğü bilgileri isteme" yetkisinin iptalini isteyen CHP'nin talebini reddetti.
16.06.2021Siyaset
AK Partili Akbaşoğlu'ndan Şuşa Beyannamesi açıklaması
AK Partili Akbaşoğlu'ndan Şuşa Beyannamesi açıklamasıAK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in imzaladığı Şuşa Beyannamesi ile büyük zaferin tescillendiğini belirterek, "Geçmişten geleceğe çok daha büyük, emin adımlarla ilerleyeceğimiz bölgeye ve bütün dünyaya ilan edilmiştir." dedi.
18.06.2021Siyaset
Ülke sorunlarına ‘Üç Yeni’ ile çözüm
Ülke sorunlarına ‘Üç Yeni’ ile çözümCHP, ‘Üç Yeni’ olarak adlandırdığı bir ajanda çalışması hazırladı. Yeni yasal düzenlemelerden oluşan çalışma ‘Yeni Kurallar’, ‘Yeni Kurumlar’ ve ‘Yeni Kadrolar’ aracılığıyla ülke sorunlarının çözümünü içeriyor...
16.06.2021Siyaset
Son dakika... HDP'ye kapatma davası! İlk inceleme 21 Haziran'a yapılacak
Son dakika... HDP'ye kapatma davası! İlk inceleme 21 Haziran'a yapılacakHDP'ye kapatma davasında kritik tarih belli oldu. HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada Anayasa Mahkemesi'nin ilk incelemesinin 21 Haziran'da yapılacağı bildirildi. İnceleme, hakkında siyasi yasak istenenler ile partinin hazine yardımlarının bulunduğu banka hesabına tedbiren bloke konulması yönündeki talep de ele alınacak.
15.06.2021Siyaset
Son dakika... MHP lideri Bahçeli'den flaş erken seçim açıklaması: Bunun iki yolu var
Son dakika... MHP lideri Bahçeli'den flaş erken seçim açıklaması: Bunun iki yolu varMilliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Erken seçim tartışmalarına değinen Bahçeli, ' Erken seçimin iki yolu vardır; ilkin TBMM'nin karar alması, ikincisi Cumhurbaşkanı'nın iradesidir. Sayısal çoğunluğu olmayanların erken seçim kararı çıkarması mümkün değildir.' dedi.
15.06.2021Siyaset
'Cinsel kimliğin inkârını beklemek ayrımcılıktır'
'Cinsel kimliğin inkârını beklemek ayrımcılıktır'Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, eşcinsel olduğu gerekçesiyle işine son verilen hakem Halil İbrahim Dinçdağ’ın tazminat talebini oy çokluğuyla reddetti. Kara katılmayan üye hakim eşitlik ilkesine atıf yaparak 7 sayfalık karşı görüş bildirdi.
15.06.2021Gündem
‘Millet İttifakı tek adayla girmeli’
‘Millet İttifakı tek adayla girmeli’CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, “Millet İttifakı’nın tek adayla gitmesini doğru buluyorum” dedi. Toprak, “İki kutuplu olacağını düşünüyorum” dediği seçimin kaderini ise yoksulluk ve işsizliğin belirleyeceğini ifade etti.
14.06.2021Siyaset
Referandum Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir?
Referandum Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir?Devletler farklı yönetim şekilleri ile idare edilmektedir. Bu yönetim şekilleri cumhuriyet, monarşi, diktatörlük ve kraliyet gibi ifade edilebilir. Yönetim şekillerinin daha rahat uygulanmasına yardımcı olan birtakım uygulamalar bulunmaktadır. Ülkeyi yöneten kişinin ya da ülke halkının fikirleri yönetimde önemli olarak görülmektedir. Referandum kelimesi de demokrasiye hizmet eden araçlardan biri olmaktadır. Peki, referandum ne anlama gelmektedir? TDK sözlük anlamı ne olarak açıklanmıştır? İşte, referandum kelimesi hakkında bilinmesi gerekenler.
13.06.2021Eğitim
Cumhurbaşkanlığına Fuat Oktay vekalet edecek
Cumhurbaşkanlığına Fuat Oktay vekalet edecekCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Belçika Krallığı'na ve Azerbaycan Cumhuriyeti'ne ziyaretleri dolayısıyla Cumhurbaşkanlığına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay vekalet edecek.
12.06.2021Siyaset
AYM ‘rızası bile olsa suçtur’ dedi
AYM ‘rızası bile olsa suçtur’ dediYerel mahkemenin talebini reddeden Anayasa Mahkemesi, ‘15 yaşını bitirmiş çocukla cinsel ilişki, rızaya dayansa da suçtur’ cevabını verdi
12.06.2021Gündem
Şifreli mesajlar bile okunacak! İtirazlar yükseldi
Şifreli mesajlar bile okunacak! İtirazlar yükseldiWhatsApp, pek çok tartışmaya sahne olan uygulamalardan biri. Özellikle gizlilik sözleşmesi gereği kullanıcılara dayatması, milyonlarca kişiyi başka uygulamalara kaçırmıştı. Yeni ortaya çıkan bilgilere göre WhatsApp ve benzeri uygulamalardan yapılan şifreli yazışmalar okunacak!
11.06.2021Teknoloji
Karaburun’da RES zaferi!
Karaburun’da RES zaferi!Karaburun’da, özel bir şirket tarafından Sarpıncık Köyü’nde kurulması istenen RES projesine karşı açılan dava kazanıldı
11.06.2021Ege
Peru'da devlet başkanı adayı Fujimori hakkında gözaltı talebi!
Peru'da devlet başkanı adayı Fujimori hakkında gözaltı talebi!Peru'da savcılık, devlet başkanlığı yarışında Popüler Güç Partisinin adayı sağcı Keiko Fujimori'nin hakkında, devam eden yolsuzluk suçlaması gerekçesiyle “önleyici gözaltı” talebinde bulundu.
10.06.2021Dünya
'Trafik sigortasında belirsizlik ortadan kalktı'
'Trafik sigortasında belirsizlik ortadan kalktı'Türkiye Sigorta Birliği'nden (TSB) yapılan açıklamada, Trafik Kanunu'nda değişikliği içeren kanun teklifinin, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşmasıyla, sigorta sektörünün önündeki önemli bir belirsizliğin ortadan kaldırıldığı bildirildi.
10.06.2021Ekonomi
Ceren Özdemir'in annesi: İhmaller olmasaydı benim çocuğum yaşıyor olacaktı
Ceren Özdemir'in annesi: İhmaller olmasaydı benim çocuğum yaşıyor olacaktıOrdu’da cezaevi firarisi Özgür Arduç tarafından evinin önünde bıçaklanarak öldürülen üniversite öğrencisi, balerin Ceren Özdemir'in (20) annesi Güfer Özdemir, Adalet Bakanlığı’nın Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu ‘Özgür Arduç'un firarı konusunda ilgili personelin tutumunun yaşam hakkının ihlalini gerektirip gerektirmediği konusunun bilgi ve değerlendirmeler ışığında incelenmelidir’ görüşüyle ilgili konuştu. Özdemir, "İhmallerin incelenmesi gerektiğini biz de düşündüğümüz için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Eğer o ihmaller olmasaydı benim çocuğum yaşıyor olacaktı” dedi.
10.06.2021Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Anayasa MahkemesihdpAYMAK PartiMuhammet Emin Akbaşoğlu

Anayasa ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.