Anayasa Mahkemesi

Anayasa Mahkemesi

Son dakika anayasa mahkemesi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan anayasa mahkemesi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan anayasa mahkemesi haber sayfamızda...

Anayasa Mahkemesi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 15.922 anayasa mahkemesi haberi bulunmuştur.
AYM ‘rızası bile olsa suçtur’ dedi
AYM ‘rızası bile olsa suçtur’ dediYerel mahkemenin talebini reddeden Anayasa Mahkemesi, ‘15 yaşını bitirmiş çocukla cinsel ilişki, rızaya dayansa da suçtur’ cevabını verdi
12.06.2021Gündem
Karaburun’da RES zaferi!
Karaburun’da RES zaferi!Karaburun’da, özel bir şirket tarafından Sarpıncık Köyü’nde kurulması istenen RES projesine karşı açılan dava kazanıldı
11.06.2021Ege
Peru'da devlet başkanı adayı Fujimori hakkında gözaltı talebi!
Peru'da devlet başkanı adayı Fujimori hakkında gözaltı talebi!Peru'da savcılık, devlet başkanlığı yarışında Popüler Güç Partisinin adayı sağcı Keiko Fujimori'nin hakkında, devam eden yolsuzluk suçlaması gerekçesiyle “önleyici gözaltı” talebinde bulundu.
10.06.2021Dünya
'Trafik sigortasında belirsizlik ortadan kalktı'
'Trafik sigortasında belirsizlik ortadan kalktı'Türkiye Sigorta Birliği'nden (TSB) yapılan açıklamada, Trafik Kanunu'nda değişikliği içeren kanun teklifinin, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşmasıyla, sigorta sektörünün önündeki önemli bir belirsizliğin ortadan kaldırıldığı bildirildi.
10.06.2021Ekonomi
Ceren Özdemir'in annesi: İhmaller olmasaydı benim çocuğum yaşıyor olacaktı
Ceren Özdemir'in annesi: İhmaller olmasaydı benim çocuğum yaşıyor olacaktıOrdu’da cezaevi firarisi Özgür Arduç tarafından evinin önünde bıçaklanarak öldürülen üniversite öğrencisi, balerin Ceren Özdemir'in (20) annesi Güfer Özdemir, Adalet Bakanlığı’nın Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu ‘Özgür Arduç'un firarı konusunda ilgili personelin tutumunun yaşam hakkının ihlalini gerektirip gerektirmediği konusunun bilgi ve değerlendirmeler ışığında incelenmelidir’ görüşüyle ilgili konuştu. Özdemir, "İhmallerin incelenmesi gerektiğini biz de düşündüğümüz için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk. Eğer o ihmaller olmasaydı benim çocuğum yaşıyor olacaktı” dedi.
10.06.2021Gündem
HDP'ye kapatma davası! Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'ndan açıklama
HDP'ye kapatma davası! Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'ndan açıklamaHDP’nin kapatılması istemiyle açılan davaya ilişkin süreç hakkında bilgi veren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, “451 kişi hakkında siyasi yasak isteniyor. 69 kişi de parti üyesi olarak terör örgütü lehine konuşmaları olduğu için iddianamede yer alıyor. Ayrıca HDP’nin banka hesaplarına da tedbir konulması talep edildi. 15 gün içinde Anayasa Mahkemesi’nden karar çıkması bekleniyor" dedi.
10.06.2021Gündem
Yasama Yorumu Nedir? Yasama Yorumu Neden Ve Ne Zaman Kaldırılmıştır?
Yasama Yorumu Nedir? Yasama Yorumu Neden Ve Ne Zaman Kaldırılmıştır?Yasama yorumu, hukuki bir terimdir. Bu nedenle herkes tarafından bilinmemektedir. Yasama yorumunun ne anlama geldiği internet üzerinden araştırılmaktadır. Yasama yorumu nedir? Yasama yorumu neden ve ne zaman kaldırılmıştır? İşte, merak edilen tüm detaylar.
10.06.2021Eğitim
BBP Genel Başkanı Destici gündemi değerlendirdi
BBP Genel Başkanı Destici gündemi değerlendirdiBüyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, HDP'ye yönelik kapatma davasına ilişkin, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı eksiklikleri tamamladı. Yeniden bir kapatma istemiyle dava açtı, dosyayı gönderdi. Uluslararası hukuk, iç hukuk ve milletin vicdanı bunun kapatılmasını emrediyor. Onun için Anayasa Mahkemesi'nin bahanesinin kalmadığını düşünüyoruz ve bunun uzatmadan gerçekleşmesini bekliyoruz." dedi.
9.06.2021Siyaset
AB, Almanya'ya birlik hukukuna uymadığı gerekçesiyle hukuki süreç başlattı
AB, Almanya'ya birlik hukukuna uymadığı gerekçesiyle hukuki süreç başlattıAvrupa Birliği (AB) Komisyonu, Almanya Anayasa Mahkemesinin Avrupa Merkez Bankası (ECB) tahvil alım programı hakkındaki kararına karşı birlik hukukunu ihlal süreci başlatma kararı aldı.
9.06.2021Ekonomi
AB, Almanya'ya hukuki süreç başlattı
AB, Almanya'ya hukuki süreç başlattıAvrupa Birliği (AB) Komisyonu, Almanya Anayasa Mahkemesinin Avrupa Merkez Bankası (ECB) tahvil alım programı hakkındaki kararına karşı birlik hukukunu ihlal süreci başlatma kararı aldı.
9.06.2021Uzmanpara
‘HDP’yi kapatmak namus borcudur’
‘HDP’yi kapatmak namus borcudur’MHP lideri, AYM’nin, HDP’nin kapatılması için hazırlanan ilk iddianameyi reddetmesinin ardından ikinci iddianameyi iade seçeneğinin kalmadığını savundu. Bahçeli “HDP’nin kapatılması hepimizin, özellikle AYM’nin namus borcudur” dedi
9.06.2021Siyaset
HDP iddianamesini ‘iade’ raporu hazırlayan raportör inceleyecek
HDP iddianamesini ‘iade’ raporu hazırlayan raportör inceleyecekYargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’nin kapatılması istemiyle yeniden hazırladığı iddianame için ilk inceleme süreci başladı. Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın iddianame için, daha önce “iade” yönünde rapor düzenleyen aynı raportörü görevlendirdiği öğrenildi.
9.06.2021Siyaset
HDP, kapatma davasını gündemleştirmeyecek
HDP, kapatma davasını gündemleştirmeyecekHDP yönetimi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, HDP’nin kapatılması istemiyle hazırladığı yeni iddianameyi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gönderdiği haberini önceki günkü MYK toplantısında aldı.
9.06.2021Siyaset
‘Bozuk sayaçta sorumlu dağıtımcı’
‘Bozuk sayaçta sorumlu dağıtımcı’Anayasa Mahkemesi (AYM), damga süresi geçmiş ve ayarı doğru olmayan sayaç kullananlara idari para cezası verilmesini öngören kanun hükmünü iptal etti.
9.06.2021Ekonomi
HDP'ye yeni kapatma davasında AYM raportör görevlendirdi
HDP'ye yeni kapatma davasında AYM raportör görevlendirdiAnayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılması istemiyle tekrar açılan davada raportör görevlendirdi.
8.06.2021Gündem
Son dakika... MHP lideri Bahçeli'den Ahmet Şık açıklaması: Yeri Meclis değil demir parmaklıklar
Son dakika... MHP lideri Bahçeli'den Ahmet Şık açıklaması: Yeri Meclis değil demir parmaklıklarMilliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Marmara Denizi'ndeki müsilaj tehlikesiyle ilgili, 'Çevreyi dikkate almayan her adımın sonuç itibariyle faturası ağır olacaktır. Kaldı ki ekolojik hassasiyet ve çevre etiğinin ilkelerine uymak hem bugünümüze değer yükleyecektir' dedi. Ahmet Şık'ın sözlerine değinen Bahçeli, 'Dokunulmazlığı kaldırılıp yargıya teslim edilmeli. Yeri Meclis değil demir parmaklıklardır. Bu aşağılık tiplere tahammül edemeyiz' ifadelerine yer verdi.
8.06.2021Siyaset
Son dakika: HDP'nin kapatılması istemiyle yeniden dava açıldı
Son dakika: HDP'nin kapatılması istemiyle yeniden dava açıldıGelen son dakika haberine göre; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin kapatılması istemiyle yeniden dava açtı. İddianame, Anayasa Mahkemesine gönderildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının HDP'nin kapatılması istemli yaklaşık 850 sayfalık iddianamesinde, yaklaşık 500 partili hakkında siyasi yasak istendi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının HDP'nin kapatılması istemli iddianamesinde, partinin banka hesabına tedbir konulması da talep edildi.
7.06.2021Siyaset
Son dakika: Erdoğan-Biden görüşmesi öncesi AK Parti'den flaş açıklama
Son dakika: Erdoğan-Biden görüşmesi öncesi AK Parti'den flaş açıklamaGelen son dakika haberine göre; AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Marmara Denizi'nde müsilajla mücadeleye ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıkladığı eylem planının her açıdan güçlü bir şekilde takip edileceğini ve gereklerinin yerine getirileceğini bildirdi. Çelik, Erdoğan - Biden görüşmesiyle ilgili flaş açıklamalarda bulundu.
7.06.2021Siyaset
‘Sistem’ çalışması PM’de görüşülecek
‘Sistem’ çalışması PM’de görüşülecekCHP’de “güçlendirilmiş parlamenter sistem” çalışmasında son viraja giriliyor. Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek başkanlığındaki komisyon tarafından hazırlanan sistem raporu, Haziran ayının ikinci yarısında CHP Parti Meclisi’ne (PM) sunulacak.
6.06.2021Siyaset
Anayasa Mahkemesinden iki siyasi parti için karar
Anayasa Mahkemesinden iki siyasi parti için kararAnayasa Mahkemesi, Esnaf ve Çiftçi Partisi ile Genç Anadolu Partisi'nin dağılmış sayılarak hukuki varlığının sona erdiğine karar verdi.
5.06.2021Siyaset
Almanya'da bakımevi çalışanlarının maaşı artacak
Almanya'da bakımevi çalışanlarının maaşı artacakAlman hükümeti bakım sisteminde reform öngören tasarıyı onayladı. Reform paketiyle bakımevi çalışanlarının maaşları artacak. Ancak öngörülen değişikliklerin nasıl finanse edileceği tartışma konusu.
2.06.2021Dünya
Aracı olan herkesi ilgilendiriyor! Kanun teklifine eklendi
Aracı olan herkesi ilgilendiriyor! Kanun teklifine eklendiGeçtiğimiz hafta kanunlaşan Sigortacılık Kanundan çıkarılan, motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamındaki tazminat hesaplamalarını düzenleyen maddeler, Adalet Komisyonu'nda kabul edilen İcra ve İflas Kanunda değişiklik yapan kanun teklifine eklendi.
27.05.2021Ekonomi
‘Askeri Suçlar’ teklifi TBMM’de
‘Askeri Suçlar’ teklifi TBMM’deTBMM’ye sunulan askeri ceza mahkemelerine ilişkin yasa teklifine göre, 2010 Anayasa değişikliği ile görevleriyle ilgili suçlardan Yüce Divan’da yargılanmaları öngörülen Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları hakkında soruşturma yapılması Cumhurbaşkanı’nın iznine bağlı olacak.
27.05.2021Siyaset
Parlamenter sistem tasarımını açıkladı
Parlamenter sistem tasarımını açıkladıİYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem (İGPS) İlkeleri’ni açıkladı.
27.05.2021Siyaset
Son dakika... Ortak Suriye açıklaması! 'Seçimler özgür ve adil olmayacak...'
Son dakika... Ortak Suriye açıklaması! 'Seçimler özgür ve adil olmayacak...'ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere dışişleri bakanları, ortak açıklama yaparak, Suriye'de yarın yapılacak seçimlerin, adil ve özgür bir ortamda olmayacağını ve herhangi bir meşruiyetinin bulunmadığını bildirdi.
25.05.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Anayasa Mahkemesihdpalmanyaaymab

Anayasa Mahkemesi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.