Danıştay

Danıştay

Son dakika danıştay haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan danıştay gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan danıştay haber sayfamızda...

Danıştay

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 9.274 danıştay haberi bulunmuştur.
29 kuş türü ve 5 memeli, av listesinde
29 kuş türü ve 5 memeli, av listesindeMerkez Av Komisyonu'nun (MAK), 29 kuş türü ve 5 memeli yaban hayvanı türünün avlanmasına izin verdiği 2022-2023 av sezonu, 20 Ağustos'ta başlıyor. Koruma altındaki elmabaş patka ve üveyik kuşlarının olduğu kararı, 'çağ dışı ve insan türünün vahşiliği' olarak değerlendiren kuş gözlemcileri ve doğa savunucuları, avcılığın tamamen iptalini istedi.
11.08.2022Gündem
Servislerde ‘güvenlik’ şartına 5. erteleme
Servislerde ‘güvenlik’ şartına 5. ertelemeOkul servislerine kamera ile sensörlü koltuk zorunluluğu getiren ve daha önce dört kez ertelenen yönetmelik hükümleri bir kez daha ertelendi. Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile 4 yaşından büyük servis araçları, daha yeterli güvenlik önlemi olmadan çalışmaya devam edebilecek.
6.08.2022Gündem
‘Uygun alternatifler sunulmaması hak ihlali’
‘Uygun alternatifler sunulmaması hak ihlali’Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), çocuğunun din dersinden muaf tutulmasını isteyen babayı haklı bularak verdiği “ebeveynlerin eğitim ve öğretimde dini ve felsefi inançlarına saygı gösterilmesini isteme hakkının ihlal edildiği” kararının gerekçesi açıklandı.
29.07.2022Gündem
‘Arkeolojik sit kısım ayrı parselle ayrıldı’
‘Arkeolojik sit kısım ayrı parselle ayrıldı’Cengiz İnşaat, Cennet Koyu’nda turizm projesi geliştireceği arazide, arkeolojik sit olarak belirlenen alanın ayrı parselle ayrıldığını ve burada yapılaşma olmayacağını duyurdu.
23.07.2022Ekonomi
İptal Davası Nedir, Neye Karşı Açılır? İptal Davalarına Kim Bakar?
İptal Davası Nedir, Neye Karşı Açılır? İptal Davalarına Kim Bakar?Hukuka aykırı olarak sonuçlanan bir davayı iptal etmek için iptal davası açılmaktadır. İptal davasının açılabilmesi için alınan kararın her yönden geçersiz olması gerekmektedir. Hukuka aykırı olması herhangi bir borç doğurmamaktadır. Kişiler karara itiraz etmek ve iptalini istemek için belli bir süre içerisinde iptal başvurusunda bulunmalıdır. Aksi takdirde kararın iptali olmamaktadır. İşte, tüm detaylar.
21.07.2022Eğitim
‘Rapor yok, var da yok’
‘Rapor yok, var da yok’CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Danıştay’ın, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararının iptali istemlerini ret kararına tepki gösteren Altay, “Bu hukuk ihlalinin, Danıştay tarafından tescillenmesi utanç verici bir durum” dedi.
21.07.2022Siyaset
Çekilme kararının iptali talebine ret
Çekilme kararının iptali talebine retDanıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali istemlerini reddetti. Oy çokluğuyla alınan kararda “Cumhurbaşkanı Kararı’nda hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.
20.07.2022Gündem
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan 'İstanbul Sözleşmesi' açıklaması
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'ndan 'İstanbul Sözleşmesi' açıklamasıCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu millete sözüm var. İktidar olduğumuzda, Allah'ın izniyle olacağız, halkın takdiriyle. İlk 1 hafta içinde, hatta 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesi'ni yürürlüğe koyacağız" dedi.
19.07.2022Siyaset
Danıştay'dan İstanbul Sözleşmesi kararı
Danıştay'dan İstanbul Sözleşmesi kararıDanıştay 10. Dairesi, İstanbul Sözleşmesi'nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetti. Alınan kararın gerekçesinin ayrıntılarını CNN Türk muhabiri Serhat Dal aktardı.
19.07.2022Haberler
Danıştay'dan İstanbul Sözleşmesi kararı
Danıştay'dan İstanbul Sözleşmesi kararıDanıştay 10'uncu Dairesi, 'İstanbul Sözleşmesi' olarak bilinen 'Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin feshine ilişkin 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararının iptal istemini reddetti.
19.07.2022Gündem
13 günde 12 kadın katledildi
13 günde 12 kadın katledildiHer gün en az bir kadının erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdiği Türkiye’de 13 günde 12 kadın öldürüldü. Cinayetlerin kanıksandığını belirten kadın hakları savunucuları, yasaların etkin uygulanmadığı ve önleyici politikaların olmadığı görüşünde...
14.07.2022Gündem
FETÖ'den aranan 6 kişi Ankara'da yakalandı
FETÖ'den aranan 6 kişi Ankara'da yakalandıAnkara İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğünce kurulan özel ekip, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün firari 6 üyesini Ankara'da saklandıkları yerlerde yakaladı.
5.07.2022Haberler
FETÖ'den aranan 6 kişi Ankara'da yakalandı
FETÖ'den aranan 6 kişi Ankara'da yakalandıAnkara İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğünce kurulan özel ekip, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün firari 6 üyesini Ankara'da saklandıkları yerlerde yakaladı.
5.07.2022Gündem
Vegan peynire yasağa dava
Vegan peynire yasağa davaVegan Derneği Türkiye, vegan peynirlerin üretimine ve satışına yasak getiren yönetmelik maddesinin iptali için Tarım ve Orman Bakanlığı’na dava açtı.
1.07.2022Dünya
3600 ek gösterge son dakika çıktı mı, kimlere verilecek? Ek gösterge haberleri son durum
3600 ek gösterge son dakika çıktı mı, kimlere verilecek? Ek gösterge haberleri son durum3600 ek göstergede son dakika gelişmeleri yaşanıyor. İçerisinde öğrenci affı ve emekli maaşı zammını da içeren teklif meclise sunulmuştu. Teklifte ayrıca 3600 ek göstege de yer aldı. Sunulan teklifle memurlara ilave olarak 600 ek gösterge verilecek. Peki, 3600 ek gösterge kimlere verilecek, ne zaman çıkacak? İşte ek göstergede son haberler.
30.06.2022Ekonomi
Ek gösterge teklifi TBMM’de
Ek gösterge teklifi TBMM’deAK Parti’nin TBMM’ye sunduğu kanun teklifiyle, bütün memurlara ilave olarak 600 ek gösterge verilecek, öğretmen, polis, uzman çavuş ve din görevlilerinin ek göstergeleri 3600’e çıkartılacak.
29.06.2022Ekonomi
Bakan Özer açıkladı: 81 ilde 100 noktaya ekmek fabrikası kuracağız
Bakan Özer açıkladı: 81 ilde 100 noktaya ekmek fabrikası kuracağızMilli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 15 okulda ekmek fabrikası kurduklarını ve günlük 250 bin ekmek kapasitesine ulaştıklarını belirterek, “81 ilde 100 noktaya ekmek fabrikası kuracağız ve günlük 1 milyon ekmek üretim kapasitesiyle liselerin çıkışındaki satış büfelerinde vatandaşımızın düşük fiyatla ekmekle buluşmasını sağlayacağız” dedi.
26.06.2022Siyaset
Adli tatilden önce karar açıklanacak
Adli tatilden önce karar açıklanacakİstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı açılan davaların dördüncüsü dün Danıştay 10. Daire’sinde görüldü.
24.06.2022Siyaset
6’ıncı Yargı Paketi Meclis'ten geçti! Stokçuluk yapanlara hapis cezası
6’ıncı Yargı Paketi Meclis'ten geçti! Stokçuluk yapanlara hapis cezasıTBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 6’ıncı Yargı Paketi ile; Hakim ve savcı yardımcılığı kurumu oluşturulacak. Noterlere gayrimenkul satışı yetkisi verilecek ve stokçuluk yaptığı belirlenen kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.
23.06.2022Gündem
Üniversitede kaset skandalı! Eski rektöre beraat, daire başkanına 5 yıl hapis
Üniversitede kaset skandalı! Eski rektöre beraat, daire başkanına 5 yıl hapisAkdeniz Üniversitesi'ndeki (AÜ) 'kaset skandalı' olayında, eski rektör İsrafil Kurtcephe'ye yönelik gizli görüntü çekmek, bu görüntülerin ifşa edilmesi ve şantaj suçlamalarıyla yargılanan eski personel daire başkanı Hüsnü Gülez 5 yıl, AÜ Döner Sermaye İşletmesi müdürü Hacer Doğru ise 3 yıl 4 ay hapis cezası aldı. Eski rektör Prof. Dr. Kurtcephe ve işçi kadrosuna atanan S.A. ile Ziraat Fakültesi'nde görevli S.D. beraat etti.
22.06.2022Gündem
Zincir marketlere mahkemeden ret cevabı!
Zincir marketlere mahkemeden ret cevabı!4 zincir marketin rekabeti ihlali kararının iptali mahkeme tarafından reddedildi.
22.06.2022Ekonomi
Atina geri itiyor Batı seyrediyor
Atina geri itiyor Batı seyrediyorKDK’nın ‘Ege Denizi’ndeki Geri İtmeler ve Boğulan İnsan Hakları Raporu”, TBMM’de açıklandı. TBMM Başkanı Şentop, “Geri itmeleri yapanlar başta Yunanistan olmak üzere tüm dünyaya ifşa edilmeli” diye konuştu. İçişleri Bakanı Soylu ise “2020-2022 yılları arasında Yunanistan 45 bin insanı geri itti. Çözümü insanları öldürerek bulmuşlar. Batı neden susuyor? Eğer oradan geçerlerse Batı’ya gelme imkanları olabilir diye” dedi
17.06.2022 Siyaset
Bakan Bozdağ'dan hakim ve savcılara 'sosyal medya' uyarısı
Bakan Bozdağ'dan hakim ve savcılara 'sosyal medya' uyarısıAdalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Sosyal medyayı kullanan hakim ve savcılarımız milletin gözündeki saygınlığa gerçekten zede veriyorlar. Ne kadar 'tarafsızım' dese bile bir şey yazıyorsunuz birileri rahatsız oluyor. Ben siyasetçi olmasam hiç sosyal medya kullanmam. 'Kullanmayın demiyorum' ama mutlaka dikkat edin" dedi.
16.06.2022Siyaset
Okulda üzerine demir kapı düşmüştü! Kadir Efe için 130 bin TL tazminat
Okulda üzerine demir kapı düşmüştü! Kadir Efe için 130 bin TL tazminatİzmir’de, arkadaşlarıyla okul bahçesinde oynarken üzerine demir kapı düşmesiyle çapraz bağları kopan ve olay nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayan Kadir Efe Çakar'ın (16) ailesinin Milli Eğitim Bakanlığı'na adli yardım talebiyle açtığı tazminat davalarında karar çıktı. Danıştay, MEB tarafından aileye 130 bin TL manevi tazminat ödenmesine, 185 bin TL maddi tazminat için ise yeniden karar verilmesine hükmetti.
15.06.2022Gündem
Yeni savcıdan da iptal talebi
Yeni savcıdan da iptal talebiİstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin açılan davaların 3. grubu dün Danıştay 10. Daire’sinde görüldü.
15.06.2022Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Danıştay ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.