Julian Assange

Julian Assange

İnternet aktivisti, Wikileaks adlı internet sitesinin editörü ve basın sözcüsüdür. Wikileaks'in editörü olmadan önce fizik ve matematik öğrencisi, bilgisayar programcısıydı. Hacker'lık faaliyetleri nedeniyle Avustralya'da hakim karşısına çıktı ama sembolik bir tazminatla kurtuldu. Julian Assange, 'Yönetişim Olarak Komploculuk' başlıklı makalesinde, bilgi sızdırılması sayesinde, bilgiyi gizli tutmak sayesinde hükmünü sürdüren ve halkını temsil etmeyen yönetimlerin nasıl yıkılabileceğini anlatmıştır. Radikal demokrasi kavramını savunur. Wikileaks 2006 yılında kuruldu. Assange dokuz kişiden oluşan yönetim kurulu üyelerinden olup ayrıca basın sözcüsüdür. Gazeteler onu Wikileaks'in "yöneticisi" veya "kurucusu" olarak tanımlasa da Assange, "Ben kendimi kurucu olarak görmüyorum, sadece editörüm." demiştir. Siteye yüklenecek belgelerde en son söz ve onay Assange'ındır. Diğer bütün site çalışanları gibi Assange da site için ücretsiz ve gönüllü olarak çalışmaktadır.Kurucusu olduğu WikiLeaks, Küba'daki Amerikan üssü Guantanamo'da esirlere yapılan muameleye dair kurallar, Kenya'daki yargısız infazlar, Afganistan ve Irak Savaşı'ndaki sivil ölümlerine dair belgeler yayınladı.ABD diplomatik belge sızıntısı 2010 yılının Kasım ayı sonuna doğru WikiLeaks adlı sitesinde kamuoyuna açıklanan belgeler büyük yankı uyandırmış, Assange'a karşı da bir karalama kampanyası başlatılmıştır.Soruşturmalar Cinsel taciz iddiasıİsveç'teki savcılık 18 Kasım 2010'da cinsel taciz suçlaması nedeniyle Assange için uluslararası yakalama kararı çıkardı. 7 Aralık 2010 günü hakkındaki tecavüz iddialarıyla ilgili gönüllü olarak ifade vermeye gittiği Londra'daki polis merkezinde İsveç tarafından hakkında yakalama emri olduğu gerekçesiyle tutuklandı. 14 Aralık 2010 tarihinde çıkarıldığı duruşmada kefaletle şartlı tahliye edildi.ABD'nin casusluk soruşturmasıABD'de yürütülen bir soruşturmada; Julian Assange'ın ABD ordusuna ait gizli belgeleri sızdıran ve halen tutuklu bulunan er Bradley Manning'i belge sızdırmak için teşvik edip etmediği araştırılıyor. Manning'in belge sızdırma eyleminde Assange'ın rolü olduğu tespit edilirse ABD'nin Assange'a da dava açacağı belirtiliyor.Siyasi sığınmaCinsel taciz kisvesi altında siyasi olarak takibata alındığını iddia eden Assange, 19 Haziran 2012 tarihinden itibaren bulunduğu Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ndeyken 16 Ağustos 2012 tarihi itibarıyla talep ettiği siyasi sığınma hakkı Ekvador hükümeti tarafından onaylanmıştır. Karara itiraz eden İngiltere hükümeti resmî olarak Ekvador hükümetini uyarmış ve Assange'ın ülkeden çıkmasına izin verilmeyeceğini ve gerekirse elçilik binasına girileceğini açıklamıştır. Ekvador konuyu bölgesel örgütlerin gündemine taşımıştır.

Julian Assange

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 409 julian assange haberi bulunmuştur.
ABD basınında bomba iddia! Assange'ı kaçırmayı planlamışlar
ABD basınında bomba iddia! Assange'ı kaçırmayı planlamışlarABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA), 2017'de Londra'da Ekvador Büyükelçiliğinee sığınan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ı kaçırma veya suikast düzenleme planlarını Beyaz Saray'a sunduğu öne sürüldü.
28.09.2021Dünya
CIA'in Assange'a suikast planı ortaya çıktı!
CIA'in Assange'a suikast planı ortaya çıktı!ABD'nin, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ı kaçırmak veya ortadan kaldırmak istediğine dair bazı iddialar ortaya atıldı.
27.09.2021Dünya
WikiLeaks'in kurucusu Assange'ın Ekvador vatandaşlığı düştü
WikiLeaks'in kurucusu Assange'ın Ekvador vatandaşlığı düştüWikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın Ekvador vatandaşlığı düşürüldü.
28.07.2021Dünya
Dünyaca ünlü yıldız CEO'ya giydirdi! Dünyanın en güçlü aptalı
Dünyaca ünlü yıldız CEO'ya giydirdi! Dünyanın en güçlü aptalıPink Floyd'un efsanevi isimlerinden olan Roger Waters, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg hakkında açıklamalarda bulundu. Katıldığı bir etkinlikte konuşan Waters, Zuckerberg için de çarpıcı yorumlar yaptı.
15.06.2021Teknoloji
Assange’ı tacizle suçlamıştı! Kitap yazdı
Assange’ı tacizle suçlamıştı! Kitap yazdıİngiltere’de Belmarsh hapishanesinde tutulan WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ı cinsel tacizle suçlayan iki kadından biri olan Anna Ardin’in yazdığı kitap dünya basınında yer buldu.
10.02.2021Dünya
Son dakika: Assange'ın kefaletle serbest bırakılma talebi reddedildi!
Son dakika: Assange'ın kefaletle serbest bırakılma talebi reddedildi!Son dakika haberine göre, İngiltere’de mahkeme, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın kefaletle serbest bırakılma talebini reddetti.
6.01.2021Dünya
Meksika, Assange'a siyasi sığınma hakkı vermek için İngiltere ile görüşecek
Meksika, Assange'a siyasi sığınma hakkı vermek için İngiltere ile görüşecekMeksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ABD'ye iadesi reddedilen Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'a siyasi sığınma hakkı vermek için İngiltere hükümeti ile görüşeceklerini belirtti.
4.01.2021Dünya
Assange'ın partneri, iade talebinin reddedilmesine rağmen endişeli
Assange'ın partneri, iade talebinin reddedilmesine rağmen endişeliWikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın partneri ve 2 çocuğunun annesi Stella Morris, Assange'ın iadesinin reddedilmesinin adalet yolunda ilk adım olduğunu ancak ABD'nin hala onu yargılamak istemesinden derin endişe duyduklarını söyledi.
4.01.2021Dünya
ABD Adalet Bakanlığı: Assange'ın iadesi için çalışmayı sürdüreceğiz
ABD Adalet Bakanlığı: Assange'ın iadesi için çalışmayı sürdüreceğizABD Adalet Bakanlığı, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iadesi için çalışmaya devam edeceklerini açıkladı.
4.01.2021Dünya
Callamard, İngiliz mahkemesinin "Assange kararını"  memnuniyetle karşıladı
Callamard, İngiliz mahkemesinin "Assange kararını" memnuniyetle karşıladıBirleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, İngiliz mahkemesinin, WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iadesi talebini reddetmesine ilişkin, "İngiltere'den muhteşem bir haber. Assange, ABD'ye iade edilmeyecek." ifadesini kullandı.
4.01.2021Dünya
Son dakika... Karar verildi! Assange ABD'ye iade edilmiyor
Son dakika... Karar verildi! Assange ABD'ye iade edilmiyorİngiltere'nin başkenti Londra'daki bir mahkeme, WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iade edilemeyeceğine hükmetti.
4.01.2021Dünya
ABD'nin katliamlarını ortaya çıkaran Assange'ın davasında karar günü
ABD'nin katliamlarını ortaya çıkaran Assange'ın davasında karar günüABD güçlerinin, Irak ve Afganistan'da çok sayıda sivili ayrım gözetmeden öldürüp bu katliamları gizlemesi ve mahkumlara işkence etmesi gibi karanlık gerçekleri ortaya çıkaran Julian Assange'ın ABD'ye iade davasında karar açıklanacak.
4.01.2021Dünya
Assange'ın ABD'ye iade davasında karar 4 Ocak'ta verilecek
Assange'ın ABD'ye iade davasında karar 4 Ocak'ta verilecekWikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iade davasında kararın 4 Ocak'ta verileceği açıklandı.
1.10.2020Dünya
Assange'ın ABD'ye iade davasına corona virüs engeli
Assange'ın ABD'ye iade davasına corona virüs engeliWikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iade davası, Washington'u temsil eden avukatlarından birinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) taşıyabileceği şüphesiyle ertelendi.
10.09.2020Dünya
Yayınladığı gizli belgeler ile dünyayı sarsmıştı! 175 yıl hapsi isteniyor
Yayınladığı gizli belgeler ile dünyayı sarsmıştı! 175 yıl hapsi isteniyorWikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, ABD'ye iade davasında hakim karşısına çıktı.
7.09.2020Dünya
Assange ABD'ye iade davasında hakim karşısına çıktı
Assange ABD'ye iade davasında hakim karşısına çıktıWikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, ABD'ye iade davasında hakim karşısına çıktı.
7.09.2020Dünya
Corona virüs salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte neler yaşandı?
Corona virüs salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte neler yaşandı? Dünya genelinde yeni tip corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 250 bini aşarken, hastalığı atlatanların sayısı 1 milyon 180 bine yaklaştı.
4.05.2020Dünya
Assange'ın ABD'ye iade davası eylüle ertelendi
Assange'ın ABD'ye iade davası eylüle ertelendiABD güçlerinin Irak ve Afganistan'da işlediği suçları delillendiren belgeleri yayımlayan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iade davası, yeni tip corona virüs (covid-19) önlemleri nedeniyle eylül ayına ertelendi.
4.05.2020Dünya
Assange’ın iki ‘minik’ sırrı
Assange’ın iki ‘minik’ sırrıABD güçlerinin Irak ve Afganistan’da işlediği suçlara ilişkin belgeleri yayımlayan Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’ın nişanlısı, 2 çocukları olduğu açıkladı ve yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Assange’ın hayatından endişe ettiğini belirtti.
13.04.2020Dünya
Nişanlısı hayatından endişe ettiği Assange'ın 2 çocuğu olduğunu açıkladı
Nişanlısı hayatından endişe ettiği Assange'ın 2 çocuğu olduğunu açıkladıWikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın nişanlısı, 2 çocukları olduğunu açıkladı ve Covid-19 salgını nedeniyle Assange'ın hayatından endişe ettiğini söyledi.
12.04.2020Dünya
Assange'ın iade davasının ilk bölümü planlanandan 1 gün erken bitti
Assange'ın iade davasının ilk bölümü planlanandan 1 gün erken bittiAmerikan güçlerinin Irak ve Afganistan'da işlediği suçları delillendiren belgeleri yayımlayan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iade davasının ilk bölümü, cam kafeste yargılama tartışmaları arasında planlanandan 1 gün erken sona erdi.
27.02.2020Dünya
Bomba iddia! Trump Assange'a bir şartla af teklif etti
Bomba iddia! Trump Assange'a bir şartla af teklif ettiABD Başkanı Donald Trump’ın, Wikileaks Kurucusu Julian Assange’a Demokrat Parti e-maillerinin sızdırılmasında Rusya bağlantısını inkar etmesi koşuluyla af teklif ettiği iddia edildi.
19.02.2020Dünya
Wikileaks Baş Editörü Hrafnsson: Assange siyasi tutsak
Wikileaks Baş Editörü Hrafnsson: Assange siyasi tutsakWikileaks Baş Editörü Kristinn Hrafnsson, sitenin kurucusu Julian Assange'ın ABD'ye iadesi için İngiltere'de açılan davanın "siyasi" nitelik taşıdığını söyledi. Hrafnsson, 'Bu, 2010'da ABD hükümeti Wikileaks'i hedef aldığında da Assange'a suikast için çağrı yapıldığında da siyasiydi' dedi.
18.02.2020Dünya
Wikileaks'in kurucusu Assange için çağrı: Serbest bırakın!
Wikileaks'in kurucusu Assange için çağrı: Serbest bırakın!Almanya'da 130 politikacı, yazar ve sanatçı, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın serbest bırakılması çağrısında bulundu.
6.02.2020Dünya
Son dakika... Assange'ın tecavüz soruşturması kapatıldı
Son dakika... Assange'ın tecavüz soruşturması kapatıldıİsveçli saecılar, WikiLeaks'in kurucusu hakkında yürütülen tecavüz soruşturmasına son verildiğini açıkladı..
19.11.2019Dünya

Benzer Haber Etiketleri

Julian Assangewikileaksabdingilterecorona virüs

Julian Assange ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.