Müsilaj

Müsilaj

Son dakika müsilaj haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan müsilaj gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan müsilaj haber sayfamızda...

Müsilaj

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 655 müsilaj haberi bulunmuştur.
Zeytinburnu sahilinde mazot kirliliği böyle görüntülendi
Zeytinburnu sahilinde mazot kirliliği böyle görüntülendiZeytinburnu açıklarında deniz yüzeyini kaplayan mazot tabakası havadan çekilen görüntülerle gözler önün serildi. Limanın çevresinde yoğun olarak denize dökülen mazot havadan kilometrelerce uzaklıktan bile görülebilecek büyüklükte.
12.08.2022Haberler
Mavi Nefes Projesi Adrasan’da
Mavi Nefes Projesi Adrasan’daİklim kriziyle mücadele ve sürdürülebilir bir dünya için çalışan Garanti BBVA, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA işbirliği ile deniz kirliliğini önlemek adına Marmara Denizi’nde başlattığı ‘Mavi Nefes Projesi’ni Antalya Adrasan’a da taşıyor.
9.08.2022Ekonomi
‘Denizin kraliçesi’ Marmara’ya döndü
‘Denizin kraliçesi’ Marmara’ya döndüMarmara Denizi’nin başbelası müsilajın yıkıcı etkisi yavaş yavaş azalıyor. Gebze-Eskihisar’da yapılan gece dalışlarında dip canlılığının eskiye dönmeye başladığı gözlemlenirken, bölgeyi terk eden kırlangıç balığının geri döndüğünü görmek büyük sevinç yarattı.
7.08.2022Gündem
Trabzon'da, TEKNOFEST açılışı yapıldı
Trabzon'da, TEKNOFEST açılışı yapıldıTEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nin Trabzon'daki açılışı yapıldı. 3 gün sürecek etkinliklerde, 7 kategorideki yarışmalarda, 427 finalist takım ve 2 bin 33 finalist yarışmacı derece için mücadele edecek. Efe Bahçıvan ve Mete Kağan Altun adlı öğrencilerin denizlerde müsilaj, petrol, atık yağ ve maddeleri temizlemek için tasarladığı organik madde olan 'İnsan Saçıyla Deniz Temizleyen Eksdel Ekosisteme Destek Ol Robotu' festivalde ilgi gördü. Açılışta Türk Yıldızları da gösteri uçuşu yaptı.
5.08.2022Haberler
Trabzon'da, TEKNOFEST açılışı yapıldı
Trabzon'da, TEKNOFEST açılışı yapıldıTEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nin Trabzon'daki açılışı yapıldı. 3 gün sürecek etkinliklerde, 7 kategorideki yarışmalarda, 427 finalist takım ve 2 bin 33 finalist yarışmacı derece için mücadele edecek. Efe Bahçıvan ve Mete Kağan Altun adlı öğrencilerin denizlerde müsilaj, petrol, atık yağ ve maddeleri temizlemek için tasarladığı organik madde olan 'İnsan Saçıyla Deniz Temizleyen Eksdel Ekosisteme Destek Ol Robotu' festivalde ilgi gördü. Açılışta Türk Yıldızları da gösteri uçuşu yaptı.
5.08.2022Gündem
Marmara'da tehlike sinyali! Denizkestanesinde artış tespit edildi
Marmara'da tehlike sinyali! Denizkestanesinde artış tespit edildiİstanbul Üniversitesi tarafından Marmara Denizi'nde yapılan araştırmada, organik kirliliği seven denizkestanesi türünde aşırı artış olduğu tespit edildi. Peki bu artış ne anlama geliyor?
22.07.2022Gündem
Müsilaja rağmen kırlangıç döndü
Müsilaja rağmen kırlangıç döndüBeylikdüzü ve Büyükçekmece’de yaptığımız dalışlarda vatoz ve kırlangıç gibi ekosistem için değerli dip balıklarının bu yıl yaşam ortamlarına döndüğünü görmek umutlarımızı artırdı. Prof. Dr. Sarı, “Müsilaj tiplerinden biri olan çubuk müsilaj halen etkin gözüküyor. 20-30 santimi bulan küçük çubuklar şeklinde ışıklı bölgede görülen bu kirlilik bir sonuçtur” dedi.
17.07.2022Gündem
300 yavru ıstakoz denizle buluşturuldu
300 yavru ıstakoz denizle buluşturulduÇanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi’nin yerli ıstakoz popülasyonunu artırmak için başlattığı proje kapsamında Deniz Canlıları Araştırma Uygulama Merkezi’nde yetiştirilen ıstakoz yavruları, Dardanel iş birliğinde Çanakkale Boğazı’na bırakıldı.
13.07.2022Gündem
‘Marmara atık çukuru değil’
‘Marmara atık çukuru değil’Müsilajı ‘Ağıt mı Umut mu?’ isimli kitabında tüm yönleriyle ele alan Prof. Dr. Sarı, “40 yıldır Marmara’yı atık çukuru yaptık. Aslında müsilajla Marmara bize; ‘Sizinle bu şartlarda birlikte yaşama şansımız kalmadı’ mesajını verdi” dedi.
3.07.2022Gündem
24 ilde tümör operasyonu! 284 gözaltı kararı
24 ilde tümör operasyonu! 284 gözaltı kararıİçişleri Bakanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinasyonunda 9 organize suç örgütü ile söz konusu örgütlere silah temin eden 26 suç grubu üyelerine yönelik 24 ilde 284 şüphelinin yakalanmasına yönelik “Tümör” operasyonu başlatıldı.
1.07.2022Haberler
Son dakika... 24 ilde tümör operasyonu! 284 gözaltı kararı
Son dakika... 24 ilde tümör operasyonu! 284 gözaltı kararıİçişleri Bakanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinasyonunda 9 organize suç örgütü ile söz konusu örgütlere silah temin eden 26 suç grubu üyelerine yönelik 24 ilde 284 şüphelinin yakalanmasına yönelik “Tümör” operasyonu başlatıldı.
1.07.2022Gündem
Marmara Denizi'nde yeni tehlike! Kaçak denizkestanesi avcılığı
Marmara Denizi'nde yeni tehlike! Kaçak denizkestanesi avcılığıBalıkesir'de Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizi'nde yapılan kaçak denizkestanesi avcılığının deniz ekosistemine ciddi zararlar vereceğini söyledi. Denizkestanelerinin 'makrofit' adı verilen deniz dibindeki bitkilerin artışını kontrol altında tuttuğunu belirten Sarı, kaçak denizkestanesi avcılığı nedeniyle makrofitlerin hızla çoğalacağını ve oksijensiz alanlar oluşacağını, bunun da deniz altındaki hayatı yok edeceğini kaydetti.
27.06.2022Gündem
Köprünün altından adeta pislik akıyor
Köprünün altından adeta pislik akıyorDilovası’nda kural tanımayan sanayi tesisleri atıklarını gelişi güzel deşarj ederek Dilderesi’ne bırakıyor... Tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nün altındaki deşarj borusundan akan siyah, kokulu atık su Marmara Denizi’ne ulaşıyor...
27.06.2022Gündem
Dip canlıları dönüyor ama...
Dip canlıları dönüyor ama...Eskihisar’da müsilajın etkilerini araştırdığımız dalışlarda vatoz, dil balığı, horozbina ve deniz iğnesi gibi dip canlılarının geri geldiğini keşfettik. Ancak katı atık kirliliği devam ediyor.
26.06.2022Gündem
Bir ‘şans’ verin
Bir ‘şans’ verin Gamze Efe “Yine de Bir Şansımız Olmalı” diyor...
19.06.2022Kültür Sanat
İnönü batığında filizlenen umut
İnönü batığında filizlenen umutMarmara’da müsilajın izlerini süren bilim insanları, İzmit Körfezi’nde deniz salyasının fark edilmeyecek kadar az olduğunu gözlemledi, bir de sevindirici keşif yaptı... Karamürsel’de dalış yapan ekip, nesli tükenen türlerden “pina” adlı midyelerin İnönü batığı üzerinde yuvalandığını ve çoğalmaya başladığını saptadı...
19.06.2022Gündem
50 yıllık ortalamayı aştı! Karadeniz'in turkuaza bürünen rengi uzaydan görülüyor
50 yıllık ortalamayı aştı! Karadeniz'in turkuaza bürünen rengi uzaydan görülüyorKaradeniz’in mavi yüzeyinin son günlerde yerini bıraktığı turkuaz rengi, uydu fotoğraflarına yansıdı. Öte yandan Karadeniz’i turkuaz görüntüsü ise Salda Gölü'ne benzetildi.
17.06.2022Gündem
Marmara'da köpek balığı artışı! Sebebi şaşkınlık yarattı
Marmara'da köpek balığı artışı! Sebebi şaşkınlık yarattıGeçtiğimiz günlerde sosyal medyada ortaya atılan Marmara Denizi'nde köpek balığı popülasyonunda artış yaşandığı iddiası çok konuşuldu. "Artış yaşandığını biz de duyuyoruz" diyen Prof. Dr. Firdevs Saadet Karakulak ve Dr. Öğr. Üyesi Emre Yemişken dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
13.06.2022Gündem
Denizi kirletene cezalar artırıldı
Denizi kirletene cezalar artırıldıMeclis Genel Kurulu’nda, müsilaj sorununun yeniden yaşanmaması ve çevrenin korunması için; denizi kirleten deniz araçlarına, deniz kıyısı tesislerine ve denize atık boşaltan tesislere birtakım yeni yükümlülük ve yaptırımlar getiren, mevcut cezaların bir kısmını artıran yasa teklifi kabul edilerek yasalaştı
11.06.2022Gündem
CHP il il dert haritası çıkardı
CHP il il dert haritası çıkardıCHP “Türkiye’nin Dert Haritası” adlı kitapçık hazırladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kitapçığın sunuşunda “Türkiye’yi üretimden kopardılar. Pahalılık, iflas konkordato artık günlük hayatımızın bir parçası oldu” dedi.
9.06.2022Siyaset
Marmara Denizi’nde 5 bin metrekare boyutunda dev hayalet ağı çıkarıldı
Marmara Denizi’nde 5 bin metrekare boyutunda dev hayalet ağı çıkarıldıİstanbul Maltepe açıklarında deniz ekolojisine zarar veren 5 bin metrekare boyutundaki dev hayalet ağı, ekiplerin 2 günlük çalışmaları sonucu yaklaşık 30 metre derinlikten su yüzeyine çıkarıldı. Deniz tabanındaki biyoçeşitliliği tehdit eden 5 bin metrekare boyutundaki dev hayalet ağı, görüntülendi.
8.06.2022Haberler
Marmara Denizi'nde dev hayalet! 5 bin metrekare boyutu var
Marmara Denizi'nde dev hayalet! 5 bin metrekare boyutu varMaltepe açıklarında deniz ekolojisine zarar veren 5 bin metrekare boyutundaki dev hayalet ağı, ekiplerin 2 günlük çalışmaları sonucu yaklaşık 30 metre derinlikten su yüzeyine çıkarıldı. Deniz tabanındaki biyoçeşitliliği tehdit eden 5 bin metrekare boyutundaki dev hayalet ağı, havadan görüntülendi.
8.06.2022Gündem
Marmara Denizi’nde 5 bin metrekare boyutunda dev hayalet ağı çıkarıldı
Marmara Denizi’nde 5 bin metrekare boyutunda dev hayalet ağı çıkarıldıMaltepe açıklarında deniz ekolojisine zarar veren 5 bin metrekare boyutundaki dev hayalet ağı, ekiplerin 2 günlük çalışmaları sonucu yaklaşık 30 metre derinlikten su yüzeyine çıkarıldı. Deniz tabanındaki biyoçeşitliliği tehdit eden 5 bin metrekare boyutundaki dev hayalet ağı, havadan görüntülendi.
8.06.2022Gündem
‘Sudaki Yaşam’ için proje ürettiler
‘Sudaki Yaşam’ için proje ürettilerUğur Okulları tarafından ‘Sudaki Yaşam’ temasıyla düzenlenen ‘U-MakerFest’te öğrenciler, deniz ekosistemini korumaya, canlıların yaşam kalitesini artırmaya yönelik çözümler üretti.
8.06.2022Eğitim
Destici: Türkiye, ABD'nin uydusu olmayacak kadar büyük bir ülkedir
Destici: Türkiye, ABD'nin uydusu olmayacak kadar büyük bir ülkedirBüyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, ABD'nin, Türkiye'yi Yunanistan ve Ermenistan gibi bir kukla devlet haline getirmeye çalıştığını belirterek, "Türkiye, ABD'nin uydusu olmayacak kadar büyük bir ülkedir. ABD'nin, ekonomi, Suriye, Yunanistan ve Ermenistan üzerinden Türkiye'nin aleyhine yürüttüğü faaliyetlerin farkındayız" dedi.
7.06.2022Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Müsilaj ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.