Yahudi

Yahudi

Son dakika Yahudi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Yahudi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Yahudi haber sayfamızda...

Yahudi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 5.979 yahudi haberi bulunmuştur.
Balat Gezilecek Yerler (2021) - Balat Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Balat Gezilecek Yerler (2021) - Balat Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesiİstanbul’da, tarihi dokusuyla ve yapısıyla adından söz ettiren semtler bulunuyor. Bunlarda biri de Balat’tır. Fatih ilçesine bağlı olan bu semt, Ayvansaray ile Fener semtlerinin arasında bulunuyor. 3 büyük dine mensup komşuların bir arada yaşadığı ender yerleşim yerlerinden biridir. Modern hayatın mengenesinden kurtulmak ve tarihe yolculuk yapmak isteyen İstanbulluların kaçış noktasıdır. Osmanlı ve Yahudi tarzı binaları, dar sokakları, rengarenk görüntüsüyle bir zamana yolculuk hissi yaşatıyor. İşte, Balat hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik.
İsrail yönetimi Batı Şeria'daki Filistinli işçilerin aşılanmasını onayladı
İsrail yönetimi Batı Şeria'daki Filistinli işçilerin aşılanmasını onayladıİsrail yönetimi, İsrail'de ve yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinde çalışan, işgal altındaki Batı Şeria'da ikamet eden Filistinli işçilerin yeni tip koronavirüse (Kovd-19) karşı aşılanması planını onayladı.
28.02.2021Dünya
'İsrail Mescid-i Aksa'da gerilimi tırmandırıyor'
'İsrail Mescid-i Aksa'da gerilimi tırmandırıyor'Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, İsrail yönetiminin fanatik Yahudiler aracılığıyla işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da gerilimi tırmandırmaya çalıştığı uyarısında bulundu.
25.02.2021Dünya
Etienne Gilson'un başyapıtı Türkçede
Etienne Gilson'un başyapıtı Türkçede20. yüzyılın Ortaçağ’a dönük aydınlık ve bilge yüzü olan Fransız düşünür Étienne Gilson, bu dönemin kültürünü daha yakından tanımak isteyenlerin başlıca kaynağıdır. Batı düşüncesine yeni bir soluk katan Ortaçağ, uzun süre “karanlık” ve “geri” bir zaman dilimi olarak nitelendirilmiştir. Gelgelelim Platon ve Aristoteles ile doruk noktasına ulaşan Antikçağ felsefesini, çağdaşı İslâm medeniyetini ve Yahudi düşüncesini felsefesine katmayı başlıca hedefi haline getiren Ortaçağ düşüncesi, Gilson’un bu başyapıtıyla tüm görkemine ulaşmaktadır.
24.02.2021Kültür Sanat
Dışişleri Bakanlığından 'Struma' açıklaması
Dışişleri Bakanlığından 'Struma' açıklamasıDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Holokost'tan kaçmak isterken 79 yıl önce 'Struma' gemisinde hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz" dedi.
24.02.2021Siyaset
Katil denizaltı Karadeniz’de batmış
Katil denizaltı Karadeniz’de batmışNazilerden kaçan 769 Yahudinin bulunduğu Struma gemisini batıran denizaltının komutanının bir hava saldırısında öldüğü, denizaltının da Romanya açıklarında tüm mürettebatıyla battığı ortaya çıktı
24.02.2021Siyaset
Son dakika: AK Parti Sözcüsü Çelik'ten CHP'ye tepki: Son derece saygısız ahlaki olmayan bir yaklaşım
Son dakika: AK Parti Sözcüsü Çelik'ten CHP'ye tepki: Son derece saygısız ahlaki olmayan bir yaklaşımGelen son dakika haberine göre; AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Çelik açıklamalarında CHP'yi eleştirerek "Politik tartışma yerine meselenin içine aileyi karıştırıyorlar, bu son derece saygısız, ahlaki olmayan bir yaklaşım." ifadelerini kullandı. Yunanistan ile görüşmelere ilişkin bilgi veren Çelik, "Türkiye Cumhuriyetini köşeye sıkıştırmak ya da zarar vermek için başkalarıyla kurduğunuz ittifakların, hiçbir işe yaramayacağını biz biliyoruz siz de biliyorsunuz. Sonuçta yapacağınız en sağlıklı şey, oturup Türkiye Cumhuriyeti ile kazan kazan temelinde bir anlaşmaya varmaktır." sözlerine yer verdi.
23.02.2021Siyaset
Blinken, İsrail Dışişleri Bakanı Askhenazi ile Filistin'de iki devletli çözümü konuştu
Blinken, İsrail Dışişleri Bakanı Askhenazi ile Filistin'de iki devletli çözümü konuştuABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi ile yaptığı görüşmede, Joe Biden yönetiminin iki devletli çözümün "demokratik ve müreffeh bir Filistin ile yan yana yaşayan Yahudi ve demokratik bir devlet olarak İsrail'in geleceğini sağlayacak en iyi yol olduğuna" yönelik inancına vurgu yaptığı bildirildi.
22.02.2021Dünya
İsrail askerlerinden, Filistinlilerin Batı Şeria'daki gösterisine müdahale
İsrail askerlerinden, Filistinlilerin Batı Şeria'daki gösterisine müdahaleİsrail güçlerinin, işgal altındaki Batı Şeria'da yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ayrım (Utanç) Duvarı'nı protesto eden Filistinlilere müdahalesinde 1 kişi yaralandı, onlarca kişi göz yaşartıcı gazdan etkilendi.
19.02.2021Dünya
Son dakika: 'El turco' hayatını kaybetti! Arjantin'e bir dönem damga vurmuştu
Son dakika: 'El turco' hayatını kaybetti! Arjantin'e bir dönem damga vurmuştuArjantin'i 1989-1999 arasında yöneten eski Devlet Başkanı ve Senatör Carlos Saul Menem, 15 Aralık 2020'de idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle başkent Buenos Aires'te hastaneye kaldırılmıştı. Menem 90 yaşında hayatını kaybetti. Arjantin Ulusal Kongresinde Eski Arjantin Devlet Başkanı Carlos Menem'e cenaze töreni düzenleniyor. Menem'in ölümü dolayısıyla Arjantin'de 3 gün ulusal yas ilan edildi.
15.02.2021Dünya
Carlos Menem kimdir, nereli? El Turko Carlos Saul Menem neden öldü?
Carlos Menem kimdir, nereli? El Turko Carlos Saul Menem neden öldü? El Turko lakabı ile bilinen Carlos Menem hayatını kaybetti. Kullanıcılar ise Carlos Menem kim sorusunu araştırıyor. Arjantin Devlet Başkanı Menem 2 Temmuz 1930 tarihinde doğmuştu. Peki, Carlos Menem neden ve ne zaman öldü?
14.02.2021Gündem
Merkel: Irkçılık zehirdir
Merkel: Irkçılık zehirdirHanau saldırısının birinci yıldönümünde konuşan Almanya Başbakanı, kurbanların adlarını tek tek sayıp aşırı sağcı katilin bu insanları tanımadığına vurgu yaptı.
13.02.2021Dünya
İsrail basını: Ulusal Yahudi Fonu, Batı Şeria'da toprak satın alacak
İsrail basını: Ulusal Yahudi Fonu, Batı Şeria'da toprak satın alacakUlusal Yahudi Fonunun yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek amacıyla işgal altındaki Batı Şeria'da toprak satın alacağı bildirildi. Walla News haber sitesinde yer alan haberde, Ulusal Yahudi Fonu yönetiminin 14 Şubat Pazar günü Batı Şeria'da toprak satın alınmasını öngören politika değişikliğini onaylayacağı belirtildi.
11.02.2021Dünya
Marvel antisemitik kinayeyi kaldırdı
Marvel antisemitik kinayeyi kaldırdıMarvel Comics, tepkiler üzerine “Importal Hulk” adlı çizgi romanının yeni sayısının baskılarından antisemitik bölümü kaldırdı.
11.02.2021Kültür Sanat
Rembrandt’ın kölelikle bağlantısı mı vardı?
Rembrandt’ın kölelikle bağlantısı mı vardı?Hollanda’nın başkenti Amsterdam’daki Rijksmuseum bahar aylarında ‘kölelikle’ ilgili sanat eserleri ve tarihi objelerin yer aldığı bir sergiye ev sahipliği yapacak.
11.02.2021Dünya
Arap Birliği toplantısından "Filistin-İsrail görüşmeleri yeniden başlasın" mesajı
Arap Birliği toplantısından "Filistin-İsrail görüşmeleri yeniden başlasın" mesajıArap Birliği'nin dışişleri bakanları düzeyindeki olağanüstü toplantısında, İsrail-Filistin barış görüşmelerinin yeniden başlaması çağrısı yapıldı.
8.02.2021Dünya
Onlarca fanatik Yahudi Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi
Onlarca fanatik Yahudi Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediİsrail polisinin eşlik ettiği onlarca fanatik Yahudi, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa'nın avlusuna girdi.
7.02.2021Dünya
O bir barış güverciniydi
O bir barış güverciniydiRuth Dayan, İsrail’in en ünlü savaşçılarından Moşe Dayan ile evli olmasına rağmen “barış” yanlısıydı. Filistin ile barış içinde yaşamayı savunuyordu ve Arafat’ın kayınvalidesiyle de çok yakın arkadaştı. Filistinli çocuklara hediyeler dağıtan barış aktivisti ve modacı Ruth Dayan 101 yaşında İsrail’de öldü
7.02.2021Dünya
Dünyanın merkezi Manhattan
Dünyanın merkezi ManhattanNew York kentinin beş bölgesinden biri olan Manhattan aynı zamanda dünyanın en önemli finans merkezi olma özelliği taşıyor. 20. yüzyılın başlarında dünyada gökdelenlerin ilk olarak inşa edilmeye başlandığı yer olan Manhattan, İtalyan, Yahudi, Afrikalı, Çinli göçmenler mahalleleri, dünyaca ünlü şirketlerin yönetim merkezleri, müzeleri ve devasa Central Park'ı ile günümüz dünyasının en popüler bölgelerinden biri olma özelliği taşıyor. Bir zamanlar Hollanda'ya bağlı New Amsterdam adlı yerleşimin bulunmadığı bir ada olan Manhattan'ın kaderi sonraki yüzyıllarda değişti.
5.02.2021Tatil
B’Tselem: İsrail, Filistinlilerin aşıyı temin meselesini siyasileştirmemeli
B’Tselem: İsrail, Filistinlilerin aşıyı temin meselesini siyasileştirmemeliİsrailli insan hakları kuruluşu B’Tselem, İsrail’in Filistinlilerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını temin etme meselesini siyasete alet etmemesi gerektiğini belirtti. B’Tselem Sözcüsü Kerim Cibran, konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
5.02.2021Dünya
Nahl Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Nahl Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet MealiNahl suresi, Kur’an-ı Kerim’in 16.suresidir. Sure toplamda 128 ayetten oluşmaktadır. Mekke döneminde indirilmiş olan Nahl suresinin, Medine döneminde yazılmış son üç ayeti bulunmaktadır. Sure Allah’ın emri gelecektir ifadesiyle başlamaktadır. Mushaftaki sıralamada on altıncı, iniş sırasına göre yetmişinci suredir. Hicr suresinden sonra gelen Nahl suresi, sonrasında ise İsra suresi yer almaktadır. Sure adını 68. ayette geçen en- Nahl kelimesinden almıştır. En- Nahl, bal arısı anlamına gelmektedir. İnsanlara verilmiş olan nimetlerden söz edildiği için Niam suresi denir.
5.02.2021Sureler
Maide Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Maide Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet MealiMaide süresi Medine’de indirildi. Sürenin 3.ayeti ise Mekke’ de nazil olmuştur.
5.02.2021Sureler
Al-İ İmran Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet Meali
Al-İ İmran Suresi Okunuşu Ve Anlamı: Türkçe Tefsiri, Arapça Yazılışı, Fazileti, Diyanet MealiAl-i İmran süresi Medine’de indirilmiştir. Kuran-ı Kerim’in 3. süresidir. 200 ayetten oluşmaktadır. Al-i İmran süresinden önce en uzun süre olan Bakara, sonrasında ise Nisa süresi bulunmaktadır. Al kelimesinin anlamı aile, akraba veya sülale demektir. Al-i İmran süresinin 33.ayetinde yer alan imran ailesi anlamına gelen “Al-i İmran” dan oluşmaktadır. İniş sırasına göre 89. süre olmakla birlikte mushafta ki sıralaması üçüncüdür. Al-i İmran süresinin eman, tayyibe, kenz isimleri de bulunmaktadır.
5.02.2021Sureler
Bakara suresi Türkçe - Arapça meali (oku - dinle) Bakara suresi kaç ayet?
Bakara suresi Türkçe - Arapça meali (oku - dinle) Bakara suresi kaç ayet? Bakara Sûresi, Kur’an’ın ikinci suresidir. Kur'anın en uzun sûresi olan Bakara suresi, 286 ayetten oluşur. Arapça veya Türkçe olarak Bakara suresini araştıranlar için Bakara suresinin mealini ve tüm ayrıntılarını haberimizde derledik. İşte Bakara suresi okumak veya dinlemek isteyenler içinde seçenekler haberimizde...
5.02.2021Sureler
Son dakika... Uluslararası mahkemeden flaş Filistin kararı!
Son dakika... Uluslararası mahkemeden flaş Filistin kararı!Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), İsrail'in Filistin topraklarında işlediği savaş suçlarıyla ilgili soruşturmada, söz konusu suçları soruşturmak için yetkili olduğuna karar verdi. Filistin Adalet Bakanı, mahkemenin verdiği hükmün tarihi bir karar olduğunu söyledi. ABD ve İsrail karara tepki gösterdi.
5.02.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

israilfilistinKudüsMescid-i Aksabatı şeria

Yahudi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.