Halil Sezai neden şiddete başvurdu?

Gün geçmesin ki hiç beklenmedik kişilerden hiç beklenmedik şiddet olaylarına tanık olmayalım. Bu sefer şiddetle gündeme gelen sanatçı ise Halil Sezai… Kamera kayıtlarında kendinden yaşça büyük bir adama Aytaç Ağırlar'la birlikte darp ettiği görüntülere tanık olduk. “Ne? Neden? Niçin?” diye sormadan “Ne gereği vardı Halil Sezai?” dediğimiz bir olayla karşı karşıya kaldık yine. Ne oldu? Halil Sezai şiddete neden şiddete başvurdu?

Halil Sezai neden şiddete başvurdu?

Ne olmuş?

Ne olmuş?

Kamera görüntülerinden tam olarak anlaşılmıyor ama iddialara göre İstanbul Tuzla'da film çekimi için kiraladığı villanın yanında bulunan villa sahiplerinin kendisine film çekimi için itiraz etmiş.

Bu nedenle tartışan Halil Sezai yaşlı bir adamı darp etmekten geri kalmamış ve karakolluk olmuş. Bunun üzerine de tam olarak 67 yaşında olan Hüseyin Meriç’i tek de değil yanındakilerle birlikte dövdüğü kamera kayıtlarıyla ortaya çıkmış.

“Ezan mı okuyorsun l** sen?"

“Ezan mı okuyorsun l** sen?"

67 yaşındaki mağdur Hüseyin Meriç ise çıktığı bir sabah programında, "Beni döverken kelime-i şehadet getirdim, 'Ezan mı okuyorsun l** sen?' diye daha çok dövdü" diyerek bir kez daha ağızlarımızı açık bırakacak bir detaya değinmiş. Yani adamın 67 yaşında olmasına mı üzüleyim, Halil Sezai’nin sanatçı olmasına mı üzüleyim, toplu halde saldırmalarına mı üzüleyim, neye üzüleyim? Bilemedim.

Her yönden haksız...

Her yönden haksız...

Olaya baktığınız zaman Halil Sezai’nin her yönden haksız olduğunu görüyorsunuz. Halil Sezai, Aytaç Ağırlar ile birlikte film için bir villa kiralıyor. Fakat film çekimi için kiraladıkları yer siteden oluşuyor ve içerisinde dört tane daha villa var. Ve bu villa sakinleri film çekimlerinden haliyle etkilenebilecek bir konumdalar. Rahatsız olduklarını film çekimlerine müsaade etmek istemediklerini söylüyorlar. Bu tartışma Nisan ayından beri sürüyor. Ve sadece Hüseyin Meriç’le değil diğer villa sahipleri ile de bazı anlaşmazlıklar mevcut.

Barbarlığı seçiyorlar

Barbarlığı seçiyorlar

Ve bütün bunlardan sonra ülkemizin aydın yüzü olan sanatçılarımız; şarkıcı, oyuncu, senarist, yönetmen diyeceğimiz insanlar, kendi evinin etrafından olan bir olay için, söz hakkı olduğu ve hakkını aramak isteyen bir insanı, tehdit etmeyi tercih ediyorlar. Ne güzel dille ne kanunla halletmeyi değil de barbarlığı tercih ediyorlar yani.  Hem de bir değil de birkaç kişi. Gerçekten ağızlarımız açık kalıyor.

 

Şikâyetçi oldu

Şikâyetçi oldu

Sonra Hüseyin abimiz de kanuna sığınıyor ve polise gidip şikâyetçi oluyor. Polis şikâyetçinin ikametinde bulunan kamera kayıtlarını alarak olayda ismi geçen yönetmen Aytaç Ağırlar, Ecem Ağırlar ve Mustafa Taner Okçular'ı Tuzla Asayiş Büro Amirliği'ne davet ediyor. Halil Sezai ve diğer şüphelileri yakalamak için çalışma başlatıyor.

Serbest bırakılıyor

Serbest bırakılıyor

Aslında işin garip yanı şu. Halil Sezai, Kadıköy’deki evinden alınıyor. İfadesini veriyor ve sonra serbest bırakılıyor. “Gerçekten bu kadar kolay mı?” diyorsunuz ama sanırım bu kadar kolay. Umarım bir daha Hüseyin Meriç’i darp etme girişiminde bulunamazlar.

Gülünç kaçıyor

Gülünç kaçıyor

Her geçen gün biraz daha fark ediyoruz ki şiddetin ne eğitimi var ne yaşı ne cinsiyeti ne sanatçısı ne hocası. Baktığınız zaman başka biri kendi yaptıkları eylemi yapsalar “Barbar ve yobaz” demekten geri kalmayacak insanlar. Sosyal medya üzerinden her türlü şiddete karşı olduklarını beyan eden insanların en ufak bir olayda bu şekilde kendi şiddetlerine karşı koyamamaları oldukça gülünç bence.

Filmi gişe yapar mı?

Filmi gişe yapar mı?

Halil Sezai’nin bu olaydan sonra yapacağı filmin gişesi olur mu? Umarım olmaz. Sevgililerine ya da eşlerine şiddet gösteren Ozan Güven, Özer Arkun (şimdilik aklıma gelen bu isimler) ve daha birden çok isme gösterilen tutumun Halil Sezai de gösterilmesi taraftarıyım.

Saygınlığını yitirir mi?

Saygınlığını yitirir mi?

Çünkü şiddetin ne kadını ne çocuğu ne yaşlısı ne genci hiçbir türlüsünün affı yok bence. Özellikle de kendine karşılık verebilecek güçte olmayan birine hiç yoktur diye düşünmekteyim.

Halil Sezai neden şiddete başvurdu?” sorusunun da tek cevabı; “Barbarlığından dolayı şiddete başvurdu” olmalıdır, diye düşünmekteyim. Şu günden sonra da severleri tarafından, umarım ki saygınlığını yitirir. Ve bu şekilde; bırakın şiddet göstermeyi, hiç kimse şiddetin adını alamaz. Tabi bunlar bazı umutlar... Öyle olur mu? Pek sanmıyorum. Daha güzel şeyler konuştuğumuz nice günlere diyorum…

senolfazilet@hotmail.com

twitter.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak