Hande Ünsal: Depresyondayken ne yapıyorsam, klipte o var

Müzisyen bir aileden gelen Hande Ünsal, yaptığı dört şarkıyla müzik piyasasında kendine yer bulmaya hazır. Yeni şarkısı 'Seni Sever Miydim' ile şimdiden fırtınalar estirmeye başladı. Hem yeni çalışmasını hem de müziğe nasıl başladığını Molatik'e anlattı.

Hande Ünsal: Depresyondayken ne yapıyorsam, klipte o var

Öncelikle yeni şarkınız 'Seni Sever Miydim' hayırlı olsun. Bu şarkıyla tanışmanız nasıl oldu? Hazırlık aşamalarından bahseder misiniz? 
Şarkının sözleri Sinan Akçıl'a, bestesi Zülfi Badalov‘a ait. Sinan 'Demesinler' şarkısı çıktığı zaman beni arayıp canlı bir video istedi, ben de gönderdim. Sonra arayıp "Kızım sende nasıl bir ses var, sana hemen bir şarkı yapmam lazım" dedi ve yemin ederim iki gün sonra "Şarkın hazır, gel dinle" dedi. Koşarak gittim ve ilk duyduğum anda vuruldum. Bu nedenle kendi şarkılarımdan ayıramıyorum. Aranje ve klip için ayrı ayrı çok çalıştık. Uzun uzun, düşüne düşüne, ilmek ilmek işledik. Ekibimle gurur duyuyorum. Klibi her izlediğimde yönetmenimiz Onur Sarsıcı’yı alkışlıyorum.

Klipte buzdolabının içine girdiniz, hatta basın bülteninde “Yarım kilo çikolata” yediğiniz yazıldı. Bu doğru mu? Neler yaşandı çekimlerde?
Vallahi billahi yedim. Zaten klip için diyet yapmıştım, çikolata olunca kendimi kaybettim resmen. Bir daha aldık, bir daha çekiyoruz, bir daha, bir daha derken, ağzım burnum çikolata oldu. Klip bütün kadınların depresyon hallerini anlatıyor. Hatta açıkça ben depresyondayken neler yapıyorsam klibe de onu yansıttım. Buzdolabının içine neden girdiğimi soranlar oldu, bunu da buradan açıklamış olayım. Klipte kız terk edilmiş arkadaşlar, içi yanıyor içi! Buzdolabına girmeyip ne yapsın? Derin dondurucu olsa kesmez bir durum var ortada. Buzdolabı yine iyi yani. Klibi çekerken çok gülüp eğlendik. Umarım siz de beğenmişsinizdir.

 

"Hep bir 90'lar özlemi çeker vaziyetteyiz"

 

 

Siz de besteler yaparak sanatçı dostlarınızla paylaşıyorsunuz. Şarkı yapma yeteneğinizi ne zaman keşfettiniz?
Gerçekten bilmiyorum. Sürekli bir şeyler karalayıp dururdum, ne ara şarkı yapar hale geldim; fark etmedim. Küçükken çevremde olan bütün söz yazarlarına yazdıklarımı okutup "Olmuş mu?" diye sorardım. İlk beğenen, "Aferin kızıma" diyen Günay Çoban oldu. Sonra Zeki Güner... Ama aralarında bana söz yazarlığı için akıl veren, yönlendiren, "Kızım sen çok yeteneklisin, yaz" deyip teşvik eden Gökhan Şahin’dir. Hepsine minnettarım. Bence beste yapmak kolay iş, tabii eğer müzikal olarak yeterli donanıma sahipsen... Söz yazarlığı edebiyat bilgisi ister, çok okumak ister, günümüzde böyle mi orası tartışılır ama eskiden öyleymiş. Gönül ister ki yine öyle olsun. O yüzden de hep bir 90'lar özlemi çeker vaziyetteyiz.

Bestelerinizi ilk kime dinletirsiniz?
En yakın arkadaşlarım Halil Güzel ve Melda Gürbey'e. Zaman zaman bestelenmeden bile sırf sözlerini attığım oluyor.

Şu an beste verdiğiniz biri var mı?
Tuğba Yurt'un albümünde iki şarkım var. 

 

"Albüm için biraz daha büyümem gerek"

 

 

Şarkıların çok hızlı tüketildiği dönemdeyiz. Genç bir müzisyen olarak bu durumu nasıl değerlendirirsiniz?
Ayak uydurmaya çalışmak zorunda kalıyoruz, bu da beni üzüyor. Keşke daha uzun ömürlü şarkılar olsa, bu kadar hızlı tüketilmese...

Bu soruyu herkese soruyorum; piyasada olan şarkılardan hangisini “Keşke ben okusaydım” dediniz?
Sezen Aksu’nun bütün şarkıları. Aklıma ilk bu geldi ama birçok şarkı var. Öyle güzel çalışmalar yapılmış ve yapılıyor ki, "Keşke benim olsa" dedirtiyorlar. Mesela Ebru Gündeş'in 'Söyleyin', Gülşen'in 'Gel Çarem', Sıla'nın 'Yan Benimle'... Sabaha kadar sayarım! Bunlar ilk aklıma gelenler.

Bir sonraki projeniz neler? Albüm gelir mi?
Albüm için erken. Biraz daha büyümem gerek. Bana göre albüm, şarkıcının müzikal kimliğini ortaya koyması, "Ben buyum" demesidir. Bir süre daha böyle single ile devam edeceğim. 

twitter.com/fcanhazar
instagram.com/furkancanhazar
furkancanhazar@gmail.com  

Bu makaleye ifade bırak