Hazal Kaya iyi ki 'Instagram annesi' değil...

Kasım 2019’da anne olan Hazal Kaya ve oğlu Fikret Ali son zamanlarda gündemden düşmüyor. Annelikle ilgili açıklamalarının yanında eğlenceli yönünü kaybetmeyen Hazal Kaya ‘Instagram anneleri’ profilinden biraz daha farklı bir tutum sergiliyor gibi. Hazal Kaya’nın farklı bir anne olmasının altında ne yatıyor?

Hazal Kaya iyi ki 'Instagram annesi' değil...

Fiko bebek

Fiko bebek

Beni en çok güldüren ve 'Hazal Kaya samimiyeti'ni iliklerime kadar hissettiren durumların ilki oğlu Fikret Ali’ye “Fiko” diye hitap etmeseydi. Hatta içimden “Aha geliyor Fikret Ali bebek” diye beklerken Hazal Kaya hepimizi dumura uğratıp güldürmüştü.

Normal isimleri unuttuk

Normal isimleri unuttuk

Artık hepimiz alışmıştık ünlü bir isim hamile kaldığında ya da çocuğu doğacağında bebeğe sıradan isim koymamalarına ve gelen o isimle çocuğun artı bebek ekiyle anılmasına. Mesela bakın Hira Bebek… Büyüdü ama hâlâ bebek diyoruz. Gerçi Fikret Ali’nin sonuna bebek eklesek Ebubekir Sıddık bebekle aynı etkiyi yaratır ama Hazal Kaya buna gerek duymadan oğlunu “Şşt Fiko gel bakayım buraya aslanım” diyebilecek bir edayla andı. İyi de etti.

Esprilere samimi cevaplar verdi

Esprilere samimi cevaplar verdi

Fiko’nun bu kadar konuşulmasının sebeplerinden biri aslında babası Ali Atay’a olan benzerliğiydi. Hazal Kaya ilk başlarda “Oğlum bana da benziyor” diyerek mücadele etmeye çalışsa da yapılan espriler karşısında artık kendini tutamayıp random gülerek “Arkadaşlar yapmayın, etmeyin” diye samimi açıklamalarda da bulunmuştu. “Bakın burnu aynı ben” diyerek kendini kasmadı ve gayet klas bir açıklama yaparak “Babasına çok aşıktım babasına benzeyecek tabii” dedi.

Anneliği kutsamadı

Anneliği kutsamadı

Kısacası Hazal Kaya “Anayım ben ana” moduna girmedi. Hatta yaptığı açıklamalarda da anneliğin kutsanmasından rahatsız olduğu ve bunun bir çeşit kadınlara yapılan baskı olduğunu söylemişti. Bu açıklamasına inanılmaz hak verdim. “Çünkü annelik kutsaldır” sözü çoğu kadını ‘yeterli anne’ olma endişesine sürüklediğini düşünüyorum.

"Doğurmak istemeyebilirdim"

"Doğurmak istemeyebilirdim"

Doğurmak istemeyebilirdim. Bu beni daha az kadın yapmazdı. Anne olmak istemeyen kadınları daha az kadın yapmıyor” diyerek bence evlilik ve kadınlık hakkında oluşan tabuları da yıktığını düşünüyorum. Anne olup da sosyal medyada anneliği abartmadan sade yaşayan nadir kadınlardan biri bence Hazal Kaya.

“Anne olmak hoşuma gitti “

“Anne olmak hoşuma gitti “

Yaptığı açıklamalarda da kimseye tavsiye vermemesi gözlerden kaçmadı. “Siz de anne olun”, “Muhteşem”, “Şöyle harika” minvalinde cümleler kurmadı. Sadece dedi ki “Anne olmak benim çok hoşuma gitti. Belki ikinci çocuğu da düşünürüm.” Kısacası anne olmak bana güzel ama belki başka bir kadına iyi gelmeyebilir. "Herkes anne olsun" diyerek kendi yaşadığı ve hissettiği şeyleri topluma mâl etmedi.

Kusursuzluğu aştı

Kusursuzluğu aştı

Oğlu Fikret Ali’yle uyuduğu bir fotoğrafı “Böyle durduğuma bakmayın saçımda kusmuk var” notuyla paylaşmıştı. Sosyal medyada artık sıkça karşılaştığımız kusursuz ‘anne-çocuk’ fotoğraflarının arka planını gözler önüne sermiş Hazal Kaya.

 

"Bir de bu kısmı var" demeyi unutmadı

"Bir de bu kısmı var" demeyi unutmadı

Eğer Hazal Kaya attığı fotoğrafı farklı bir notla paylaşsaydı muhtemelen herkes fotoğrafa bakıp “İnsanın çocuk yapası geliyor” diyecekti. Fakat Hazal Kaya “İyi hoş da bir de bunun saçında kusmuk olma ihtimali var” diyerek güzelliklerin arkasında yatan bazı zorluklara da vurgu yapmış. “Her şey öyle göründüğü gibi değil” mesajı vermiş.

‘En’ olma dürtüsü

‘En’ olma dürtüsü

Sosyal medyayla beraber artık birçok şeyi abartılı bir şekilde yaşamaya başladık. Sevinci, üzüncü, evliliği, anneliği... Her şey gözler önünde olsun ve her şeyin ‘en’i ben olmalıyım yarışına girdik gibi sanki. En güzel ben evleneyim, en mutlu ben görüneyim, en iyi anne ben olayım modunda yaşıyorduk.

Farklı kılan da bu

Farklı kılan da bu

Bence Hazal Kaya’yı farklı kılan da bu oldu. ‘Instagram anneciliği’ modundan sıyrılıp anneliği; sadeliğiyle, güzelliğiyle, zorluklarıyla kısacası bütün gerçekliğiyle abartmadan ve kendi halinde yaşaması, yapılan bazı esprileri de samimiyetle ve güler yüzle karşılaması Hazal Kaya’nın gündem olmasına ve onu farklı kılmasına sebep oldu.
 

senolfazilet@hotmail.com

twitter.com/SenolFazilet

 

Bu makaleye ifade bırak