Herkes doğduğu ilde yaşasaydı en kalabalık kent hangisi olurdu?

Türkiye'nin en kalabalık illeri listesinin ilk 3'ünü artık hepimiz az çok biliyoruz. İstanbul'un açık ara liderliğini Ankara ve İzmir takip ediyor. Peki ya herkes doğduğu ilde yaşasaydı? Herkes doğduğu ilde yaşasaydı en kalabalık kent hangisi olurdu?

Herkes doğduğu ilde yaşasaydı en kalabalık kent hangisi olurdu?

İstanbul, Ankara ve İzmir ilk 3'te

83 milyon nüfusa sahip bir ülkede yaşıyoruz. Ve yaklaşık 25 milyona yakın bir nüfus da Türkiye'nin üç büyük kentinde yaşıyor. İstanbul 15 küsür milyonluk nüfusuyla zirvede yer alırken, başkent Ankara ikinci sırayı, Ege'nin incisi İzmir ise üçüncü sırayı paylaşıyor. Peki ya herkes doğduğu ilde yaşasaydı, o zaman en kalabalık kent hangisi olurdu?

 

 

Birinci Şanlıurfa olurmuş

İşte bu sorunun cevabı oldukça enteresan... Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre, Türkiye'de yaşayanlar eğer doğdukları kentte kalmış olsaydı ülkenin demografisi de bugünkünden oldukça farklı olacaktı. TÜİK verilerine göre, 2 milyon 839 bin 823 nüfusu ile Şanlıurfa, Türkiye'nin en kalabalık kenti olurmuş.

 

 

Diyarbakır, Samsun, Sivas ve Erzurum

İkinci sırada 2 milyon 603 bin 448 kişi ile Konya yer alırken, İstanbul ise 2 milyon 558 bin 75 nüfus ile üçüncü sırada yer alacakmış. Listenin dördüncüsü Diyarbakır, beşincisi Ankara, altıncısı İzmir, yedincisi Samsun, sekizincisi Sivas, dokuzuncusu Erzurum ve onuncusu ise Bursa olacakmış... Sonuçlar enteresan. En kalabalık iller listesinde ilk 10'a giremeyen Diyarbakır, Samsun, Sivas ve Erzurum, bahsettiğimiz ihtimal gerçek olduğunda ilk 10'a giriyorlar. Bu ne demek? Özellikle bu kentlerde doğanlar başka şehirlerde yaşamayı tercih ediyor demek...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak