Hindistan Koronavirüs'le nasıl mücadele ediyor?

Bir yandan aşılar bir yandan mutasyonlar derken henüz gezegenimizin üzerindeki kara bulutlar dağılmış değil. Son zamanlarda birçok ülkede görülen Hint varyantı ve Hindistan'ın Koronavirüs'le mücadelesi tüm dünyanın gündemine oturmuş durumda. Hindistan'da neler oluyor? Hint varyantı da nedir? Hindistan varyantına Molatik oluyoruz...

Hindistan Koronavirüs'le nasıl mücadele ediyor?

Gözler Hindistan'a çevrildi

Gözler Hindistan'a çevrildi

Son zamanlarda Hindistan'dan pek de iyi haberler aldığımız söylenemez. Koronavirüs Hindistan’da giderek artan bir tehlikeyle devam ediyor. Hindistan'da her gün vaka ve ölüm sayılarında ciddi bir artış yaşanıyor. Hastanelerde teknik malzeme yetersizliği olduğu gibi hastaları yatıracak herhangi bir yerin olmaması da başlı başına en büyük problemlerden biri. Hindistan’daki mevcut Koronavirüs krizi, dünyaya hızla yayılması endişesi taşıdığından ve Hindistan'ın içinde bulunduğu durumdan dolayı gözler Hindistan'a çevrildi.

Ölü yakma kuyrukları oluştu

Ölü yakma kuyrukları oluştu

Hindistan'da Koronavirüs'e bağlı ölüm oranlarında yaşanan aşırı artışı birkaç cümle ile açıklayabiliriz. Geçtiğimiz günlerde Yeni Delhi’deki Seemapuri krematoryumunun başındaki Jitender Singh Shunty'nin verdiği röportajda, “Pandemiden önce günde 8 ila 10 ölü yakıyorduk. Şimdilerde bu sayı, günlük 100 ila 120 arasında değişiyor” şeklinde ifadeleri yer alıyor. Verilen bilgilere göre vatandaşlar acı kayıpları için bilet alıp ölülerini yakmak için -kendi geleneklerine göre- kuyruğa giriyorlar.

Yeni Delhi’den yayın yapan CNN muhabiri Clarissa Ward, “Daha önce hiç böyle bir şey görmedim. Şehirdeki her aile en az bir yakınını kaybetmiş ve herkes yasta” şeklinde yaptığı açıklamayla acı tabloyu bizlere aktardı.

Hastanelerde yer kalmadı

Hastanelerde yer kalmadı

Günlük ölüm oranlarının 3 bin 600'ü geçtiği bildirilen Hindistan'da günlük vaka sayıları son 10 gündür hem kendi rekorunu kırıyor hem de küresel rekora imza atıyor. Küçük büyük tüm şehirler hatta başkent Yeni Delhi de dahil birçok hastanede yataklar dolmak üzere. Yetkililer, bazı yataklarda birden fazla hastanın yatmak zorunda kaldığını bildiriyor.

Hindistan varyantı nedir?

Hindistan varyantı nedir?

Hindistan'ın son durumundan bahsetmişken Hint varyantından da bahsetmemiz gerekiyor. Hindistan varyantı veya Hindistan mutantı bugüne dek çıkmış diğer mutasyonlu Koronavirüs türlerinden oldukça farklı.

Teksas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi'nden Türk Bilim İnsanı ve İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Özpolat, Hindistan varyantı ile ilgili, "Hindistan'daki varyant iki mutasyon içeriyor. Mutasyonlardan bir tanesi Kaliforniya varyantındaki mutasyonla aynı. Bu nedenle, bunun da (hücre içinde) daha hızlı bölünebildiği ve insan hücresine daha sıkı bağlanabildiği düşünülüyor. Spike proteindeki bahsettiğim mutasyondan dolayı, ilk çıkan virüs formuna göre hücreye daha sıkı bağlandığı için, daha çok virüs insan hücresine girebiliyor, hücreye giren virüs daha hızlı bölünebiliyor. Dolayısıyla enfeksiyon riskini de artırıyor. Hindistan'da bulunan iki mutasyonlu 'double mutant' dediğimiz bu varyantın, Hindistan'ın özellikle çok fazla Koronavirüs vakası bulunan bölgelerinde yüzde 20 oranında bulunduğu tespit edildi. Buradaki vaka artışlarının nedenlerinden birisi olarak düşünülüyor" diye bir açıklamada bulundu. 

Hindistan varyantı hangi ülkelerde görülüyor?

Hindistan varyantı hangi ülkelerde görülüyor?

Dünya Sağlık Örgütü'nün haftalık salgın bildiriminde yaptığı açıklamada, 'Hint varyantı'nın dünyada en az 17 ülkede görüldüğü bildirildi. DSÖ'nün yaptığı açıklamada, varyantın bulunduğu örneklerin çoğunun, 'Hindistan, İngiltere, ABD ve Singapur'dan geldiği belirtildi. Henüz diğer ülkelerin adı verilmese de Belçika, İsviçre ve Yunanistan gibi birçok Avrupa ülkesinde Hint varyantına rastlandığı bildiriliyor.
 

Uluslararası yardım kampanyaları başlatıldı

Uluslararası yardım kampanyaları başlatıldı

Salgının kontrol edilemez bir noktaya ulaşmasıyla sağlık sistemi çökmek üzere olan Hindistan için uluslararası yardım kampanyaları başlatıldı. Hindistan ile dostane ilişkileri bulunmayan Çin ve Pakistan dahil olmak üzere, İngiltere, ABD, Kanada gibi ülkeler Hindistan için yardıma hazır olduklarını ilettiler.

Seyahat yasakları geldi

Seyahat yasakları geldi

Durum böyle olunca, Hindistan'dan yapılan uluslararası seyahatlere kısıtlamalar getirildi. İspanya ve İngiltere gibi ülkeler Hindistan'dan gelen yolculara 10 günlük zorunlu karantina uygulaması getirdi. İngiltere ve İspanya'nın dışında Yemen hükümeti de Kovid-19 tedbirleri kapsamında, Hindistan'a uçak seferlerini durdurma kararı aldığını bildirdi. 

Hindistan varyantı Türkiye'de de görüldü

Hindistan varyantı Türkiye'de de görüldü

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın İstanbul'da beş kişide Koronavirüs'ün Hindistan Varyantı’nın tespit edildiğini açıklaması üzerine Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Merkez Yürütme Kurulu, bir bilgilendirme metni yayımladı. TÜSAD, bu çift mutasyonlu varyantın 'süper mutasyon'a dönüşmesinden duyulan endişeye dikkat çekerek, “Aşı olmuş veya hastalığı geçirmiş kişilerin antikorlarının, iki mutasyona sahip bu varyantta yeterince etkili olmama tehlikesi de bulunuyor” uyarısı yaptı. 

Dünya Sağlık Örgütü'nden açıklama

Dünya Sağlık Örgütü'nden açıklama

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da Hindistan'daki durumla ilgili 'derin endişe' taşıdığını söyledi. DSÖ, Hindistan varyantını 'ilgi konusu olan bir varyant' olarak sınıflandırıyor. Tüm dünyanın endişe içinde yaklaştığı ve akıllara birden fazla cevaplanmamış soruları getiren Hindistan varyantı şu an bazı bilinmezlikler taşısa da mevcut kurallara uymakta fayda var.

 

twitter.com/betulyaseminn
instagram.com/betulyaseminkeskin
blykeskin@gmail.com

 

Bu makaleye ifade bırak