İngiltere Prensi Philip Mountbatten: 99 yıllık bir ömür

Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth'in eşi Prens Philip hayatını kaybetti. 99 yaşında hayata gözlerini yuman Philip Mountbatten'in sevenleri ve ailesi derin bir yas içindeler. Royalcanlar'ı üzen cinsten bir gelişme ile İngiliz Kraliyet ailesine Molatik oluyoruz...

İngiltere Prensi Philip Mountbatten: 99 yıllık bir ömür

Prens Philip kimdir?

Prens Philip kimdir?

10 Haziran 1921 tarihinde dünyaya gelen Philip Mountbatten'a doğumunda Danimarka ve Yunanistan Prensi unvanı verildi. Bu unvan, hayatının sonraki dönemlerini düşünürsek tek unvanı olmayacaktı. Yunanistan'da doğmasına rağmen ihtilal sonrası dönemin şartları gereği ailesi sürgün edildi. Hatta kendisinin yaşamı ile ilgili verilen bilgilerde sürgün sırasında çocukluğunun portakal kasaları içerisinde geçtiği bilgisine de yer verilir.

Prens Philip; Fransa, Almanya ve İngiltere'deki eğitimlerinin ardından 1939'da 18 yaşındayken İngiliz Kraliyet Donanması'na katıldı. Ardından Prens Philip, şimdi Kraliçe olan Prenses Elizabeth ile 1934'te tanıştı ve ikili evlenmeye karar verdi. 1947'deki nişan töreni öncesi Danimarka ve Yunanistan Prensi unvanından feragat eden Philip, İngiliz vatandaşı oldu, anne ve büyükbabasının soyadı olan Mountbatten'i aldı. Philip Mountbatten ve Kraliçe Elizabeth 20 Kasım 1947'de evlendiler. Prens unvanından feragat eden Philip Mountbatten tarafına Kraliçe Elizabeth'in babası Kral 6. George tarafından, Edinburgh Dükü, Merioneth Kontu ve Greenwich Baronu unvanları verildi.

Elizabeth 1952'de Kraliçe olurken, Prens Philip de komutan rütbesine ulaştığı ordudan ayrılarak 1957'de İngiliz Prensi unvanını aldı. Yıllar içinde eşinin yani Kraliçe'nin aldığı tüm kararlara sorgulamadan saygı duyan ve yanında olan Prens Philip'in Charles, Anne, Andrew ve Edward adları verilen 4 çocuğu oldu. Kraliçe Elizabeth'i tahttaki görevi sırasında yalnız bırakmayan Prens Philip, herkes tarafından çok sevilen biriydi. 

En uzun dönem hizmet veren Kraliyet ailesi eşlerinden biri oldu

En uzun dönem hizmet veren Kraliyet ailesi eşlerinden biri oldu

Kraliçe Elizabeth'in 6 Şubat 1952 yılında tahta geçtiği gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda Prens Philip'in de Kraliyet ailesine en uzun dönem hizmet veren eşlerden biri olduğu gerçeğiyle karşılaşıyoruz

Prens Philip'in son ayları

Prens Philip'in son ayları

Prens Philip'in hastalığı ile ilgili son aylarda önemli gelişmeler yaşanmıştı. Prens Philip, ilk olarak enfeksiyon nedeniyle sarayda tedavi altına alınmıştı. Ancak daha sonra 16 Şubat'ta doktorların tavsiyesiyle özel Kral Edward VII Hastanesi'ne yatırılmıştı. Tam iyileşti diye düşünülürken, Prens Philip'in devam eden kalp sorunları nedeniyle de tedavi görmesi gerekmişti. Prens Philip, kalp ameliyatının ardından taburcu edilmiş, ancak bir süre sonra yeniden Kral 7. Edward Hastanesi'ne götürülmüş ve 28 gün süren tedavisinin ardından 16 Mart'ta tedavisi tamamlanmıştı. Hastalığı süresince sevenleri Prens'in malum virüs Koronavirüs'e yakalandığından endişe etmişti. Fakat bu süre içerisinde yetkililer tarafından yapılan açıklamada Koronavirüs'e yakalandığına dair herhangi bir bilgiye ulaşmamıştık. 

Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklama

Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklama

9 Nisan 2021'de Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklama ile Prens Philip'in sevenleri derin bir yasa boğuldu. Saray'dan yapılan açıklama, "Majesteleri Kraliçe, çok sevdiği kocası Edinburgh Dükü Majesteleri Prens Philip'in ölümünü büyük bir üzüntüyle duyurdu. Majesteleri bu sabah Windsor Kalesi'nde huzur içinde vefat etti" şeklinde oldu. 

Prens Philip'in cenaze töreni için tarih belli oldu

Prens Philip'in cenaze töreni için tarih belli oldu

Prens Philip'in cenaze töreni ile ilgili Saray'dan gelen açıklamaya göre, tören 17 Nisan Cumartesi günü yerel saatle 15.00'te Prens Philip’in hayatını kaybettiği Windsor kalesindeki St. George's Şapeli'nde yapılacak. Törenin düzenleneceği güne kadar tüm ülkede ulusal yas ilan edildi. 18 Nisan saat 08.00'e kadar tüm resmi binalardaki bayrakların yarıya indirilmesi söylendi. Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle halka kapalı gerçekleştirilecek törene yalnızca 30 kişinin katılacağı bildirildi.
 

İngiltere'de halk Prens Philip’i anıyor

İngiltere'de halk Prens Philip’i anıyor

Prens Philip’in 99 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından halk, Prens'i anmak için Buckingham Sarayı önüne akın etti. Londra'dan aldığımız bilgilere göre Kraliyet ailesinin saray önlerine çiçek bırakılmaması çağrısı yapmasına rağmen halkın Buckingham Sarayı önüne çiçek bırakmak için uzun kuyruklar oluşturduğu söyleniyor. Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, halktan Koronavirüs tedbirlerine uyması ve gelişmeleri televizyondan takip etmeleri istendi. Birleşik Krallığı derin bir üzüntü kaplarken Edinburgh, Cardiff, Belfast şehirlerinde ve Cebelitarık'ta da Prens Philip’i anmak için 41 pare top atışı yapıldı.

Kraliçe 8 gün yas tutacak

Kraliçe 8 gün yas tutacak

Kraliçe Elizabeth'in, sevgili eşinin ölümünün ardından Birleşik Krallık gelenekleri gereği Windsor Kalesi arazisindeki Frogmore Bahçeleri'ne gömülmesi beklenen Prens Philip için 'sekiz günlük yas dönemi'ne gireceği bildirildi. Kraliçe Elizabeth'in, yas sürecinde kanunlara 'Kraliyet Onayı' verilmeyeceği ve devlet işlerinin de duraklatılacağı bildirildi. Kraliçe'nin bu sekiz günlük yasın ardından, 30 gün daha resmi Kraliyet yasına devam etmesi bekleniyor.

Prens Harry ve Meghan Markle’dan ‘Prens Philip’ mesajı

Prens Harry ve Meghan Markle’dan ‘Prens Philip’ mesajı

Üzücü haberin ardından elbette gözler Prens Harry ve Meghan Markle'a çevrildi. Çiftin, cenaze törenine katılıp katılmayacağı konusunda sorular havada uçuştu. Meghan Markle ve Prens Harry ise kısa bir süre içinde mesajlarını kendi kurdukları hayır kurumu Archewell'in internet sitesinden yayınladılar.

Çift yayınladığı mesajında, "Majesteleri Edinburgh Dükü'nün sevgi dolu anısına, 1921-2021. Hizmetiniz için teşekkürler, çok özleneceksiniz" şeklinde oldu. Peki çiftimiz törene katılacak mı? Bu konu ile ilgili İngiliz basınına yansıyan haberlere göre Prens Harry, çok sevdiği ve aralarında hiçbir problem olmadığı dedesi için Londra'da olacak. Fakat ikinci bebeğine hamile olan Meghan Markle ile ilgili henüz bir bilgi verilmedi. 
 

twitter.com/betulyaseminn
instagram.com/betulyaseminkeskin
blykeskin@gmail.com
 

Bu makaleye ifade bırak