İnsanları etkileyebileceğiniz psikolojik hileler

İnsanları etkilemek her daim önemlidir. İster ikili ilişkiler olsun ister belirli çıkar amaçları olsun psikolojik hilelere başvurabiliyoruz. Böylece kendimiz için avantajlar sağlayabiliyoruz. Biz de psikolojik hilelere Molatik olduk. İnsanları psikolojik hilelerle daha kolay nasıl etkileyebilirsiniz?

İnsanları etkileyebileceğiniz psikolojik hileler

Konuşurken kafa sallamak önemli

Konuşurken kafa sallamak önemli
Biriyle konuşurken ona soru yönelttiniz. Sorduğunuz soruda istediğiniz cevabı alabilmeniz için soruyu kafanızı hafif ileri geri sallayarak sorun. Bu durum sizi doğrulama isteği doğuracak ve soruyu kabullenecektir.

Büyüklere atıfta bulunmak

Büyüklere atıfta bulunmak
Anlattığını bir konunun doğruluğunu ispatlamak için büyüklerinizi referans gösterebilirsiniz. Bu durum insanların sizin ‘büyüklerine değer verdiği, sözleri ciddiye aldığı’ izlenimi yaratır. Karşınızdakinin de size bir şey söylerken dinleyeceğinizden emin olmasını sağlar.

'Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek'

'Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek'
Türkçenin güzel deyimlerinden birisidir. Ancak bir başka adı da ‘brokoli hilesidir’. Bir şeyi yaptırmak istediğiniz insana daha kötü seçenekleri öncelikle sunun, devamında ise daha iyi olan şeyi yani sizin istediğiniz şeyi söyleyin. Kötüyü görüp seçmek yerine sizin söylediğinizi seçecektir.

Esnemek iyi bir taktik

Esnemek iyi bir taktik
Bir mekanda biriyle kesiştiniz ya da birinin sizi izlediği izlenimi oluştu. Esneyerek bu durumu açığa kavuşturabilirsiniz. Esnemek, gülmek gibi bulaşıcıdır. Karşınızda birisi esnerse ister istemez siz de esnersiniz. Böylece o kişiyi açığa çıkarabilirsiniz. (Fotoğrafa bakarken esnediniz değil mi?)

İyilik yaptırın iyilik bulun

İyilik yaptırın iyilik bulun
Size karşı mesafeli birini yanınıza çekmek için ona iyilik yaptırın. Efsaneye göre Benjamin Franklin’i sevmeyen bir adam varmış. Benjamin Franklin bu adamı kazanmak için ondan kendisine az bulunan bir kitabını ödünç vermesini istemiş. Adam kitabı verince de tüm kalbiyle teşekkür etmiş. Bunun sonucunda kendisinden hiç hazzetmeyen bu adamla arkadaş olabilmişler. Benjamin Franklin’in sözüne göre: Size bir iyilik yapan bir kimse, daha fazlasını yapmaya kendisini hazırlamış hissedecektir. Mantıken insanlar birine bir iyilik yaptıklarında o kişinin iyilik yapılmaya değer biri olduğunu otomatik olarak düşünürler.

Yorgunluktan faydalanın

Yorgunluktan faydalanın
Bir insandan bir şey isteyeceğiniz zaman onun en yorgun anını tercih edin. Fiziksel ve ruhsal olarak yorgun olacağı için sizin isteğinizi akıl süzgecinden tam olarak geçiremeyecektir. Tam olarak o an yapmasalar da istediğinizi, ilerleyen dönem için yarım ağız olumlu cevap vereceklerdir. Bu da onları bağlayacaktır.

Sevmediğiniz insana yakın olur

Sevmediğiniz insana yakın olur
'Dostlarınızı yakın, düşmanlarınızı daha yakın tutun' diye bir söz var, bilenler bilir. Eğer sizden hoşlanmayan birisi varsa her daim yanınızda tutun o kişiyi. Örneğin, bir toplantıda sizden hazzetmeyen birisinin aleyhinizde konuşmasını istemiyorsanız onun yanına oturun. Bu durum onun kendini tam olarak ifade etmesinin önüne geçecektir. Yakınlık onda stres yaratacaktır.

 

Basit istekle başlayıp olayı büyütün

Basit istekle başlayıp olayı büyütün
Birinden isteyeceğiniz şey karşınızdakinin reddedeceğini bir durumsa basit bir hile kullanın. Daha basit bir talepte bulunun ondan. Bunu karşıladıktan sonra yelkenleri indirecektir. Aradan bir süre geçtikten sonra asıl isteğinizi yerine getirebilirsiniz.

Bu makaleye ifade bırak