İskambil kağıtlarının anlamları

Uzun yıllardan beri insanların kullandığı eşyalardan birisi de iskambil kağıtlarıdır. Kimi eğlenmek için kimi ise kötü amaçlar için kullandığı iskambil kağıtlarının anlamları ise öğrenenleri şaşırtıyor. Molatik’in bu defaki konusu iskambil kağıtlarının anlamları.

İskambil kağıtlarının anlamları

İskambil kağıtlarının tarihi

İskambil kağıtlarının tarihi

Tarihin uzun devirlerinden beri insanlar iskambil kağıtlarıyla iç içedir. Taaa 7. yüzyıla kadar dayanıyor tarihi de. Çin ve Hindistan’da oynanan oyunlar iskambil kağıtlarının modern benzerleri olarak kayıtlara geçmiş. Bu kart sistemini de ünlü gezgin Marco Polo, Avrupa’ya taşımış. Bugün oynadığımız standart 4 sınıflı 52 kâğıt ise 14. yüzyılda Fransa'da geliştirilmiştir. Buradan da tüm dünyaya yayılmıştır.

Sınıfları temsil ediyor
 

Sınıfları temsil ediyor<br />
&nbsp;
İskambil kağıtları genel olarak 4 sınıfı ve 4 mevsimi temsil eder. Her sınıfa ait 13 kartın da her bir mevsime ait haftaları temsil ettiği düşünülür. Bu takvim ve zaman kavramına bağlılığından dolayı iskambil kartlarının oyun için icat edildiği fikrinden çok fal bakmak için icat edildiği fikri genel olarak kabul görür.
 

Sinek dediğimiz kağıtlar yonca yaprağı şeklinde gösterilir. Bu da köylü toplumunu, işçileri ve çalışma hayatını anlatır. Ateş elementine sahiptir. Temsil ettiği sınıf yüzünden iskambil oyunlarında Sinek en değersiz sınıftır.

İskambilde Maça ne anlama gelir?
 

İskambilde Ma&ccedil;a ne anlama gelir?<br />
&nbsp;
Fransa’da 14. yüzyılda sıkça kullanılan mızrak ucundan esinlenerek ortaya çıkan Maça orduyu temsil eder. Hava elementine sahiptir, ölüm, keder ve ihanet olarak yorumlanır.
 

İskambilde Kupa ne anlama gelir?
 

İskambilde Kupa ne anlama gelir?<br />
&nbsp;
Kalp şeklindeki sembolüyle asil sınıfı ve kiliseyi temsil eder. Destedeki en mutlu kartlar Kupa’ya aittir. Toprak elementine sahip olan Kupa aynı zamanda aşk, arkadaşlık ve aile olarak yorumlanır.
 

İskambilde Karo ne anlama gelir?
 

İskambilde Karo ne anlama gelir?<br />
&nbsp;
Elementi toprak olan Karo orta sınıfı temsil eder. Kariyer, para ve seyahat olarak yorumlanır. Şekli, yine dönemin Fransa'sında bulunan Ticari Deniz İşletmelerin kiremitlerini tasvir eder.
 

İskambil kağıtlarındaki resimlerin anlamları
 

İskambil kağıtlarındaki resimlerin anlamları<br />
&nbsp;
İskambil kağıtlarında Vale, Papaz ve Kız olarak resimler bulunmaktadır. Genel olarak Vale (Jack) ünlü komutanları, Kız (Queen) önemli kadınları, tanrıçaları ya da kraliçeleri, Papaz (King) kralları ve peygamberleri temsil eder.
 

İskambil kağıtlarındaki resimlerin temsil ettiği kişiler
 

İskambil kağıtlarındaki resimlerin temsil ettiği kişiler<br />
&nbsp;
Vale; Sinek - Büyük İskender, Maça - Ogier The Dane, Kupa - La Hire, Karo - Julius Sezar
 

Kız; Sinek - Argeia, Maça - Athena, Kupa - Judith, Karo - Hz. Yakub'un karısı Rachel
 

Papaz; Vale - Sir Lancelot, Maça - Hz. Davud, Kupa - Fransa Kralı VII. Charles, Karo - Prens Hector (Truva)
 

Bonus: Teoman'dan gizli gönderme

Teoman’ın "Kupa Kızı - Sinek Valesi" parçasında yaptığı gönderme de "Zengin kız - fakir oğlan" hikayesine göndermedir.
selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak