Geri Dön
KariyerOdyoloji Bölümü Nedir, Dersleri Nelerdir? Mezunu Ne İş Yapar?

Odyoloji Bölümü Nedir, Dersleri Nelerdir? Mezunu Ne İş Yapar?

İşitme ve denge bozukluklarının önüne geçilmesi ya da gerçekleşti ise; tanımlanması ve rehabilitesi ile ilgilenen bilim dalıdır. İş ve meslek seçimleri bakımından bu bilgilerin ne anlama geldiğinin bilinmesi önemlidir. Bu sayede seçmek istenilen iş konusunda da bilgi sahibi olmak açısından odyolojinin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. Sizin için odyoloji bölümü nedir? Odyoloji bölüm dersleri nelerdir? Odyoloji mezunları ne iş yapar, konularını detayları ile derledik.

Odyoloji Bölümü Nedir, Dersleri Nelerdir? Mezunu Ne İş Yapar?

İşitme ve denge bozukluklarının belirlenmesi, tedavisi, işitme cihazları ve yardımcı cihazlarının uygulanması ve takibi hakkında detaylı bilgiye sahip meslek sahipleridir.

Odyolojji Bölümü Nedir?

İşitme bilimi adı verilen odyoloji bir bilim dalıdır. Bu dalda insanların işitme durumu ve işitme dengelerinin kontrolleri incelenmektedir. Bu incelemelerin yapılmasında ki temel hedef, kişide bir işitme bozukluğu veya denge kontrol bozukluğu varsa bunun tespitini sağlamak suretiyle önlenme gayretidir. İşitme cihazının kullanımı konusunda da yine kişilerin bilgilendirilmesi söz konusu olmaktadır.

Odyoloji bölümü kişilerin işitme durumlarının yanı sıra bağlı denge bozukluklarını da konu alır. Üniversitelerin hemen hepsinde odyoloji bölümü bulunur. Başarı sıralamasında üst sıralarda yer almak koşuluyla daha iyi üniversiteler tercih edilebilir. Öğrenci değişim olanakları sunan üniversiteler aracılığı ile erasmus kapsamında yurt dışında da eğitim olanağı bulabilirsiniz. Peki, odyoloji eğitim süresi ve taban puanları;

Üniversitelerde 4 yıllık lisans bölümleri bulunmaktadır. Odyoloji teknikerleri yetiştirilmesi suretiyle ise 2 yıllık önlisans programları mevcuttur. Odyoloji bölümünü 4 yıllık lisans programı ile tamamlayanlara odyolog adı verilir.

Odyoloji bölümü için yapılması gereken net sayısı ise üniversitelerin taban puanlarına göre değişiklik göstermektedir. Sayısal puanın öncelikli olduğu bir bölüm olduğundan ağırlıklı olarak sayısal ve Türkçe neti yapmak yeterlidir.

Odyoloji Bölümü Dersleri Nelerdir?

Üniversitelerde odyoloji bölümü dersleri kapsamı;

Anatomi

Genel kimya

Oryantasyon

Fizyoloji

Bilgi teknolojileri

Akustik ve psikoakustik

Odyolojide temel kavramlar

Kulak burun boğaz hastalıkları

Çocuk psikolojisi

Odyolojide laboratuvar uygulamaları

İletişim becerileri

Enstümantasyon ve kalibrasyon

Akustik prensipler ve işitme

İşitme bozukluğu tarama teknikleri

Nöroanatomi

Genetik ve odyoloji benzeri derslerin eğitimleri verilmektedir. Bölüm derslerinde görüldüğü üzere anatomi ve tıp alanında kulak burun boğaz hastalıklarına ait eğitimlerde bulunmaktadır.

Odyoloji Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları, ilgili uzman hekimlerin yönlendirmeleri doğrultusunda çalışır. Uzman hekimlerin vermiş olduğu teşhis üzerine bir takım testler gerçekleştirir. Bu testlerin neticesinde yine uzman hekimler tarafından verilen tedavi biçimlerinin uygulanmasını sağlar. Tedavi konusunda hastaya etkin yönlendirme sunmaktadır. Sonuçlara göre hastaya işitme cihazı gibi destekleyici ürünler verilmesi halinde cihazların takılması ve takibini gerçekleştirir.

İş imkanları olarak bakıldığında oldukça geniş seçenekler bulunur. Sağlık sektöründe yoğun talep görülen bir bilim dalıdır. Odyoloji uzmanlarına ülkemiz sınırlarında oldukça fazla ihtiyaç vardır. Kısaca nerelerde çalışacağına bakılırsa;

Özel klinik ve özel hastane

Devlet hastaneleri

İşitme cihaz üretim merkezi

Üniversite hastaneleri

Kulak burun boğaz araştırma merkezleri gibi kurumlarda kolaylıkla iş bulma olanağı bulabilirler.

Bunun yanı sıra mezun odyologlar isteklerine göre; eğitim odyoloğu, klinik ve rehabilite odyoloğu, pediatri odyoloğu, endüstriyel odyolog gibi unvanlarla çalışma olanağı da bulabilir. Şayet eğitim noktasında gelişim göstermek isteniyorsa, formasyon almak suretiyle işitme engelliler için eğitmen olma olanağı da bulurlar.

 

 

Üç günlük mola! İptal yok, erteleme var
Erdoğan yakında tamamlanacağını söyledi! 3-4 aya yasal düzenleme
Kar yağışı ne zaman bitecek? Meteoroloji uyardı: Büyük tehlike!
'Dahi' lakaplı ünlü modacının sonu! Ölüm nedeni...
8.5 saatlik çile! ‘Saatlerdir tek lokma yemedik’
'Kendisini hiçbir zaman vazgeçilmez oyuncu olarak görmedi'
IMF'den kritik uyarı! Geçen hafta Türkiye'deydi
Survivor All Star'da ada karıştı! 'Korkuyorum'
Yaza düğün var! Özge Gürel: Evet, evleniyoruz
ABD teyakkuzda! 'Yeni Çeçenistan olur'
‘Ayrımcılık’ yüzünden hastaneye gitmiyorlar
Fenerbahçe'den golcü hamlesi! İşte listedeki isimler...
İstanbul'da vatandaşların mahsur kaldığı sıralarda İmamoğlu'nun yemek molası eleştiri konusu oldu
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
Arabayla uçmaya hazır olun! Onaylandı