R

Ortak wi-fi ağlarındaki gizli tehlikeye dikkat!

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Ücretsiz ve ortak kullanıma açık wi-fi’ler, özellikle mobil internetin çekmediği ya da yeterli gelmediği durumlarda kullanıcılara oldukça kolaylık sağlıyor. Ancak farklı kanallardan gelen birçok veri akışının yaşandığı bu ağlara güvenmek ne kadar doğru? Ortak wi-fi’ye bağlanmanın risklerini gelin hep beraber inceleyelim…

Şifresiz wi-fi’lere şüpheyle bakın!

İnternete acil bağlanmanız gereken bir sırada gördüğünüz herhangi bir şifresiz wi-fi, yüzünüzde anlık bir tebessüm oluşturabilir. Ancak söz konusu bu ağ, kişisel verilerinizi kopyalamak için hazırlanmış tuzak bir wi-fi ağı olabilir. Bu nedenle güvenilirliğinden emin olmadıkça bu tip ağlara bağlanmaktan kaçınmanız önerilir.

VPN kullanın

Herhangi bir ağa bağlanırken bağlantınızı şifreleyerek kimliğinizin korunmasını sağlayan VPN (sanal özel ağ), özellikle ortak wi-fi kullanımında size güvenli bir alan sunar. Bu sayede korsan yazılımcıların bilgilerinize erişme riski oldukça azalır.  

Site ziyaretlerinde seçici olun

İnternet bankacılığı, alışveriş siteleri ve e-devlet sistemi gibi kişisel verilerinizi yoğun olarak kullandığınız sitelere ortak wi-fi ile bağlanmanız, siber suçlara davetiye çıkarabilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için söz konusu sitelere ortak wi-fi üzerinden giriş yapmamanız en güvenli olanıdır.

Şahsi wi-fi ağınızı ortak kullanıma açmayın

İyi niyetinizle wi-fi şifrenizi paylaşmanız, ileride siber bir suç nedeniyle şüpheli konumuna düşmenize neden olabilir. Böyle bir durumda “Ben yapmadım, komşum/arkadaşım yapmış” demeniz, kanıtlayamayacağınız için size hiçbir fayda sağlamayabilir. Söz konusu wi-fi ağı sizin üzerinize kayıtlı olduğu için birinci dereceden suçlu sayılabilirsiniz. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak wi-fi şifresini paylaşmamak en güvenli yöntemdir.

İnternet ve buna bağlı kullandığımız cihazlar iş hayatının olmazsa olmazları. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken, pek çok dijital riski de beraberinde getiriyor. Ortak wi-fi ağlarında olduğu gibi dijital güvenliğimizi tehdit eden dijital riskler hakkında bilgi sahibi ve hazırlıklı olmak için siz de Aksigorta Dijital Güvenlik Platformu’na tıklayın.

Advertisement