Geri Dön

‘ACE2’, Kovid-19’un önüne geçebilir

Prof. Dr. İbrahim Benter, ürettiği “ACE2/Angiotensin-(1-7)” sistemiyle yeni tip koronavirüsün önüne geçilebileceğini belirtti

‘ACE2’, Kovid-19’un önüne geçebilir

ABD’de tıp eğitimi alan ve bu alanda 34 yıl araştırmalar yapan Kıbrıs Türkü Prof. Dr. İbrahim Benter, ürettiği “ACE2/Angiotensin-(1-7)” isimli sistemle Çin’de başlayan ve kısa sürede tüm dünyada etkili olan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) önüne geçebileceğini söyledi. KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Benter, tıp eğitimini aldığı ABD ve Avrupa’da yaklaşık 34 yıl bu alanda araştırmalar yaptı. Benter, kalp ve damar problemlerinin tedavisine ilişkin yaptığı eğitim ve araştırmaları dolayısıyla birçok ödüle layık görüldü. “Angiotensin-(1-7)” diye bilinen hormonu bulan Benter, Çin’de ortaya çıkan Kovid-19’un durdurulması için kullanılabilecek tedavi yönetimine ilişkin bilgi verdi. Benter, yeni tip koronavirüsün tüm dünyaya yayıldığını  belirterek virüsün özelliklerinin hala tam olarak anlaşılamadığını kaydetti. Hastaların hiçbir şey hissetmedikleri için dünyanın değişik yerlerine gittiğine ve virüsü buralara taşıdığına işaret eden Benter, durumun tehlikeli ve şu an için durdurulmasının imkansız olduğunu vurguladı.

Kovid-19’a karşı alınan karantina tedbirlerinin yetersiz kaldığının altını çizen Benter, “Yapılması gereken yaklaşım, aşı üretmektir. Bu da çok zor ve zaman alacak bir iştir. Dolayısıyla şu anda yapılması gereken tek yaklaşım, bu virüs vücudumuza girdikten sonra onu etkisiz hale getirebilmektir” diye konuştu. Benter, 1990’lı yılların başından bu yana üzerinde çalıştığı ve “ACE2/Angiotensin-(1-7)” isimli bir sistem bulduğunu söyleyerek bunun koronavirüsün durdurulmasında kullanılabileceğini söyledi.

Geliştirdikleri bu sistem sayesinde birçok hastalığa çare üretildiğini söyleyen Benter, “Bu sistemdeki ACE2 proteini, virüslerin çalışmasında da etkili  olabiliyor. Bir virüs vücudumuza girdiğinde, hücrenin içine girebilmesi için ACE2 proteinine bağlanması gerekiyor. Yani ACE2 proteini bir kapı rolü oynuyor. Virüs bu proteine bağlanıyor, hücrenin içine giriyor. Biz bu kapıyı kapatabilirsek ve virüs hücrenin içine giremezse zarar vermesini engelleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Benter, ABD’de daha önce yaptıkları çalışmalarda ACE2 proteini önleyicilerle durdurabildiklerini ve bu konuda birçok deney yaptıklarını belirterek “Şu anda bu hastalara yardımcı olabileceğimiz en etkili metot, bu önleyicileri geliştirerek virüsün çalışmasını önlemektir” dedi.

 

Hem dans ettiler, hem çöp topladılarİstanbul Bağcılar’da, çöp kamyonda bulunan 2 temizlik görevlisi arkadan gelen araçta çalan şarkının ritmine ayak uydurup oynadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber