Geri Dön
Kıbrıs‘Türkiyesiz başarı elde edilemez’

‘Türkiyesiz başarı elde edilemez’

İstanbul’da düzenlenen 3. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi’nde konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taşoy, Doğu Akdeniz’de Türkiyesiz bir süreç istendiğini söyleyerek, “Kıbrıslı Türkler olarak Türkiyesiz bir Kıbrıs olamayacağını her fırsatta dile getiriyoruz. Doğu Akdeniz’de atılacak adımların Türkiyesiz başarı elde edemeyeceğini net olarak ifade etmek gerekir” dedi.

‘Türkiyesiz başarı elde edilemez’

Taçoy, İstanbul - Çırağan Palace’de gerçekleştirilen, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katıldığı 3. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi’ndeki konuştu. Taçoy, Doğu Akdeniz’in yanı sıra, Maraş, enterkonnekte sistem, KKTC’nin yerli ilk elektrikli aracı Günsel ile ilgili de konuştu.

Kıbrıs’ta Kapalı Maraş’ın açılması yönünde önemli bir süreci başlattıklarını da söyleyen Bakan Taçoy, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlık ettiği önemli toplantıyı ‘Hayalet Şehir’ olarak da bilinen Maraş’ta yaptıklarını anımsattı.

“Bizler, Kapalı Maraş’ı insanlığa kavuşturmak istiyoruz” diyen Bakan Taçoy, “Rumların ezberini bozan ve yine yeni bir denemeyle Maraş’ı pazarlık konusu yapma yerine, Maraş’ı insanlığa kazandırma adımını beklemeden atıyoruz. Bir elli yıl daha Rumları beklemektense Maraş’ı açma istemcimiz sonuçlanacaktır” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler