Geri Dön
Kobiİşçi Gittiler Patron Döndüler!

İşçi Gittiler Patron Döndüler!

Terör olayları başta olmak üzere çeşitli nedenlerle 1990'lı yıllarda köyden kente göçün yaşandığı illerden olan Batman'da, iş bulamadıkları için geçim sıkıntısı yaşayan insanlar bir süre sonra büyükşehirlere göç etmek zorunda kaldı.

İşçi Gittiler Patron Döndüler!

İstanbul, İzmir ve Bursa'ya göç edip, oradaki tekstil atölyelerinde çalışan 150'ye yakın girişimci aldıkları devlet desteğiyle memleketlerinde üretim tesisi kurdu. Bu sayede son 10 yılda Batman'da kurulan yaklaşık 200 tekstil atölyesinde 20 bin kişiye istihdam imkânı sağlandı. Söz konusu atölyelerde üretilen giysilerin büyük kısmı Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Batı illerinde özellikle tekstil sektöründe çalışanlar için, 2003 yılından sonra siyasi gelişmelerin ekonomi üzerindeki olumlu etkisi, sağlanan huzur ortamı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınması için uygulanan teşvik ve kamu kuruluşlarının projeleri, memlekete yatırımı daha cazip hale getirdi. Girişimcilere verilen bedava arsa, makine desteği, sigorta primi, enerji ve vergi indirimi ile İŞKUR, KOSGEB ve Dicle Kalkınma Ajansının (DİKA) sağladığı destekle Batman, tekstilciler için gözde bir üretim merkezi haline geldi.

İşçi olarak göç ettiği İstanbul'dan işveren olarak memleketine dönen girişimcilerden biri de Ferit Eren. İş bulmak için 2001 yılında Batman'dan İstanbul'a göç eden ve orada 6 yıl tekstil atölyesinde işçi olarak çalışan Ferit Eren (32), daha sonra bir arkadaşıyla küçük bir atölye kurdu. Kısa sürede işlerini büyütmeyi ve sermaye birikimi oluşturmayı başaran Eren, devletin sağladığı teşvik ve destek fırsatlarından faydalanarak memleketinde yatırım yapma kararı aldı. Hasankeyf ilçesinde 90 kişinin çalıştığı atölyeyi kuran Eren, yaklaşık 7 ay önce de Batman merkezde 130 kişinin istihdam edildiği ikinci tesisini açılışını yaptı. Genç nüfusa sahip ilde, kalifiye eleman sıkıntısını İŞKUR'un sağladığı "işbaşı eğitim programı" sayesinde çözen Eren, İstanbul'dan daha işi şartlarda üretim yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Doğu Tekstil sahibi Ferit Eren, Batman'a ilk yatırım yapan tekstil firmaları arasında yer aldığını söyleyerek, kente ilk geldiği dönemde tekstil sektörünün gelişmeyeceğini düşünenlerin kendisine güldüğünü ifade etti. Atölyesindeki makineleri DİKA'nın sağladığı % 50 hibe desteğiyle aldığını vurgulayan Eren, "Devletin sunduğu imkânları görünce bölgeye gelmek cazip geldi. Fason üretim yapıyoruz, kendi markamızı üretmek istiyoruz. İşimizi büyütmek için çalışıyoruz." açıklamasını yaptı.

Ferit Eren, "İŞKUR olmasaydı kalifiye eleman yetiştiremezdik. İŞKUR ile önce gençleri eğitip, ardından atölyede iş başı yaptırdık. Bunun çok büyük faydasını gördük. İşçi olarak işe başladık bugün işveren olduk. Bunu devletin sağladığı imkânlara borçluyuz. Devletin sürdürdüğü politikalar sayesinde ayaktayız. Yerli ve yabancı çok sayıda firma bu avantajlardan faydalanmak için Batman'a yöneldi. Devletin sunduğu imkânlar bölgeye büyük yatırımlar yapılmasına teşvik ediyor. Teşvik Batman'ı şahlandıracak." ifadelerini kullandı.

Bir başka işverende Fareks Tekstil sahibi Cengiz Kaptanoğlu ise 20 yıl önce ailesiyle göç ettiği İstanbul'da bir tekstil atölyesinde ütücü olarak işe başladığını söyledi. Daha sonra sektörde farklı kademelerde görev aldığını ve ardından atölye kurduğunu belirten Cengiz Kaptanoğlu, genç nüfusa sahip Batman'da yatırımcılara sağlanan avantajlar dolayısıyla memleketinde ortağıyla üretime başladığını söyledi. İlk etapta 60 kişiyle başladıkları iş yerinde bugün 400'e yakın kişinin çalıştığını, hedefinin üretim kapasitesini yükselterek 700 kişiye istihdam sağlamak olduğunu belirten Kaptanoğlu, "İstanbul'dan gelip Batman'da atölye kuran birçok şirket var, sırada bekleyen çok girişimci de var. Organize sanayi bölgesinde arsa tahsisi bekleyen 100'ü aşkın tekstil şirketi var. Günlük yaklaşık 20 bin ürün üretiyoruz. Ürünlerimizin çoğu, Danimarka, İspanya, İngiltere, Almanya'ya gidiyor, buralardan da diğer Avrupa ülkelerine dağılıyor. Batman bu gidişle ileride bir tekstil kenti olacak. Şu anda 200 atölye var, istihdam sayısı da 20 binin üzerinde. Bu firmaların % 90'ı da İzmir, İstanbul ve Bursa'dan geldi." İfadelerini aktardı.


Kaynak: Kobi-Line
Son anketten çıkan çarpıcı sonuç! Daha uygun konjonktür bulunamaz ama...
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
İki ülkenin de başı  büyük belada! Çözüm için son umut
Sapık doktorun başka görüntüler de ortaya çıktı! Sedyedeki hastaların çıplak fotoğrafları...
Çarpıcı karne uyarısı! Düşük notun sebebi...
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Bulgar turistler gelmekten vazgeçti! ‘Bu parayı veremeyeceklerini söylediler’
Fatih Terim için olay iddia! Galatasaray'dan ayrılır ayrılmaz yeni adresi...
Kripto paralarda büyük kayıp! İşte sebebi...
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Kahve keyfi öğretmenin sonu oldu! Karne vermek için erkenden uyandı
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!
Feci olay! Otomobilin kapısını açtı, parmakları koptu
Acun Ilıcalı'dan bomba transfer! Fenerbahçe'nin yıldızı teklifi kabul etti