Geri Dön
KobiSelzede KOBİ’lere acil destek başladı

Selzede KOBİ’lere acil destek başladı

KOSGEB, Batı ve Orta Karadeniz’i etkileyen sel felaketinden zarar gören esnaf ve KOBİ’lere yönelik olarak Acil Destek Kredisi Programı’nı başlattı. 250 bin lira üst limitli kredinin ilk 12 ayı geri ödemesiz olacak.

Selzede KOBİ’lere acil destek başladı

EBRU SUNGUR - Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), 9-11 Ağustos’ta yaşanan su baskınlarının ardından Batı ve Orta Karadeniz bölgelerinde ekonomik ve sosyal hayatın süratle normale dönmesi için Acil Destek Kredisi Programı başlattı. Zor günler geçiren esnaf ve KOBİ’lere destek sağlayacak olan KOSGEB, afetlerden etkilenen işletmelerin yükünü azaltacak.

Hızlı erişim

KOSGEB, Kastamonu, Sinop ve Bartın müdürlükleri selden zarar gören ilçelerde geçici temsilcilikler kurarak KOBİ ve esnafa acil destek programı hakkında bilgi verdi. Verilen bilgiye göre, işletmelerin hızlı bir şekilde finansmana erişimi amaçlayan programdan, durumlarını valilik, kaymakamlık gibi resmi makamlardan belgeleyen işletmeler yararlanabilecek. Kredinin üst limiti 250 bin lira olarak belirlendi. 2020 yılı net satış hasılatı veya dönem içinde elde edilen hasılat tutarı 100 bin TL’nin altında olan işletmeler de 100 bin TL’ye kadar kredi kullanabilecek.

Faizsiz kredi

Bankalar aracılığıyla kullandırılacak kredinin, ilk 12 ayı geri ödemesiz olacak. Ardından gelen 24 ayda ödemeler, 3’er aylık eşit taksitler halinde yapılacak. Toplam 36 ay vadeli krediyi kullanacak işletmeler, faiz veya kar payı ödemeyecek. Faiz veya kar payının tamamını KOSGEB karşılayacak. Teminat sıkıntısı çeken işletmeler için Kredi Garanti Fonu devrede olacak.

KOSGEB, 2021 yılı içerisinde Düzce, Rize ve Artvin’deki su baskınları ile Antalya, Muğla, Hatay, Osmaniye ve Mersin’deki yangınlar nedeniyle de Acil Destek Kredisi Programı başlatmıştı.

Selzede KOBİ’lere acil destek başladı

Hangi bankalar kapsamda?

Sel felaketinden etkilenen işletmeler, program kapsamında yer alan şu bankalara başvuru yapabilecek: Halkbank, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Katılım Bankası.

Tsunami bağlantıyı kopardı! Uyarı geldi: Endişe verici
Yumruklar havada uçuştu! Başkanlık seçiminde kavga
En 'parlak' intikam sosyal medyayı salladı! Aldatıldığını öğrenince...
Kiracılarına dehşeti yaşatmıştı! Yeni saldırı için gün verdi
Demirören Holding'den Azerlotereya'ya yatırım
Geri sayım başladı! Yol süre yarım saatten 5 dakikaya düşüyor
Çok konuşulacak sözler: Mesut Özil'e bu yapılmaz!
Survivor All Star'da sürgün adasına giden Birsen'in korku dolu anları!
Meteoroloji tarih verdi, İstanbul dahil! Kara kış geliyor, günlerce sürecek
Böyle komşu düşman başına! 258 ailenin yaşadığı lüks sitede...
Lazio'dan Vedat Muriqi için resmi açıklama! Yeni takımını duyurdular
Photoshop kurbanı olan Merve Boluğur kendisiyle alay etti
Yolcu otobüsü kaza yaptı! Ölü ve yaralılar var
Fabrikada çalışan işçiden iç çamaşırı şakası! Yargıtay'dan tazminat kararı
Oktay Kaynarca'dan 'Eşkıya' çıkışı: Bizi ilgilendirmiyor!