Geri Dön

Sermayesi Olmayanlara Müjde!

Hemen hemen her insanın hayali, kendi işini kurmak ve işini en doğru şekilde yürüterek büyüme sağlamaktır. Kimileri kendi imkânlarıyla hayalini gerçekleştirirken, kimileri ise amacına maalesef ulaşamamaktadır.

Sermayesi Olmayanlara Müjde!

İtibar görecek ve insanların rağbet göstereceği bir işin kurulması kolay adımlardan oluşmaz. Öncelikle konu ya da işin analizleri, değerlendirme ve sonuçları net bir yapılmalıdır. Yani baştan sona plansız bir şekilde gidilmemesi işin olumlu bir şekilde ilerlemesine katkı sağlayacaktır. Bunun dışında işin kurulmasına etki eden en önemli noktalardan bir diğeri ise kaynak ya da sermayedir. Hatta ve hatta temel unsurlardandır. Sonuçta bir işin kurulmasındaki temel amaç kazanç elde etmekse, ürün ya da hizmetlerin devreye sokulabilmesi için sermaye gereklidir. Bu noktada sermaye sıkıntısı çekenlerin yardımına KOSGEB faizsiz kredi desteği yetişmektedir.

KOSGEB, 1990 yılında hizmete başlamış, küçük ve orta hizmetler veren işletmelere karşılıklı ya da karşılıksız olarak maddi destek fırsatı sağlayarak sanayi paylarını arttıran kuruluşlardan biridir. Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan kuruluş faaliyetlerini, Bilim ve Sanayi Bakanlığı'na bağlı olarak devam ettirmektedir. Son dönemlerde kendi işinin patronu olmak isteyen girişimci adaylarına da faizsiz kredi desteği sunmakta ve verdiği kredileri bazı ayrıcalıklı kişilerden tahsil dahi etmemektedir. Yaratıcı olan girişimcilerin ticarete atılması ve hem kendilerine hem de ülkeye fayda getirmesi maksadıyla KOSGEB tarafından faizsiz krediler verilmektedir. Sunulan krediler girişimcinin niteliklerine göre farklılık göstermekle beraber, geri ödemeli ya da geri ödemesiz olarak ayrılmaktadır.

KOSGEB kredisi başvurusu yapılan projelerin büyüklüğüne ve eğitim seviyelerine göre farklılık gösterir. Üniversiteden mezun olmuş gençlere küçük ölçekli işletmeler kurması için 50.000 TL'den 100.000 TL'ye kadar hibe kredileri imkânı verilir. Ulusal ve uluslararası düzeyde lojistik, pazarlama hizmeti verecek olan firmalara, işin büyüklüğü açısından geri ödemesiz hibe olarak 250.000 TL, 6-24 ay içerisinde ödenmesi için ise 500.000 TL toplamda 750.000 TL faizsiz kredi desteği sunulur.

KOSGEB kredisi almak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kredi başvurusu nasıl yapılır, destekten faydalanıp faydalanamayacağınız nasıl belli olur, hangi sertifika ve belgelere ihtiyacınız olacak, projeniz nasıl yazılacak, dosyanızda hangi evraklar olması gerekecek, proje onay süresi ne kadar sürecek, onay sürecinden sonra hangi adımlar atılacak, ödemeler nasıl gerçekleşecek gibi birçok detayı adım adım hayata geçirmeniz gerekecek.


Kaynak: Kobi-Line
Deve şakası arkadaşının aklını başından aldıBirleşik Arap Emirlikleri'nde aç kalan develer yoldan geçen araçları durdurdu. Araçta bulunanlar ise develere ekmek verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber