Geri Dön

Ev alıcılarının üzerindeki yük nasıl kalkar?

Sektör temsilcileri 2016 yılında konut satışlarının artacağını öngörüyor.

Ev alıcılarının üzerindeki yük nasıl kalkar?

2016 yılına sayılı günler kala inşaat sektöründe umutlu bir bekleyiş hakim. 2015 yılında siyasi gelişmeler nedeniyle istenen performans yakalanamamıştı ancak 2016 yılında 2015 yılının satış rakamlarının katlanacağı öngörülüyor.
Milliyetemlak.com olarak 2016 yılı değerlendirmeleri için Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ile konuştuk.
2015 yılında ilk kez konut satışlarının 2015 Eylül’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,1 daralmasının istisnai bir durum olduğunu söyleyen Nazmi Durbakayım, söz konusu gerilemenin nedenlerinin faizlerdeki yükseliş, seçimler nedeniyle beklemeye geçen talepler olduğunu ifade etti.
Konut satışlarını faiz oranları belirleyecek
Durbakayım, 2016 yılında faiz oranlarının belirleyici rol oynayacağını açıkladı. “Mevcut faizler aylık % 1- 1,2 seviyelerinde bulunuyor” diyen Nazmi Durbakayım “Eğer mortgage yasası tam işlerliğe kavuşursa konut kredilerindeki faiz oranı aylık bazda % 0,60- 0,70 seviyelerine inebilir. Dolayısıyla konut alıcılarının üzerindeki yük büyük ölçüde kalkar” dedi.
Ev alıcılarının üzerindeki yük nasıl kalkar
Markalı konut projelerinde satışlar artacak
Nazmi Durbakayım “2014 ve 2015 yıllarında gerçekleşen konut satışlarının büyük bir kısmı mevcut projelerdeki dairelerin satışlarıydı. Gelecek yıl ise art arda çıkmasını beklediğimiz yeni projelerdeki dairelerin satışlarına tanık olabiliriz“ sözleriyle proje patlamasına işaret etti.
Mütekabiliyet yasası sektöre ne kazandıracak?
Durbakayım, üreticiler cephesinde yasanın ne kazandıracağını şöyle özetledi: “Yabancıya gerçekleştirilen satışların 2016’da katlanarak büyümesini bekliyoruz. Ancak burada hem tüketici hem de üretici olarak bazı beklentilerimiz var. Yabancı bireysel yatırımcı müktesep hakkının korunmasını ve vatandaşlık haklarının kalıcı olmasını istiyor. Biz üreticiler ise yabancıya yaptığımız satışların ihracat kapsamına alınmasını ve vergi iadesinden faydalanmak istiyoruz.
2016’nın yabancılar açısından başka bir önemi var. Bireysel yabancı yatırımcının yanı sıra, kurumsal yabancı yatırımcıların da Türk gayrimenkul piyasasını yakından takip ettiğini biliyoruz. Direkt yabancı yatırımları kapsamında bu kurumsal yatırımcıların gelebilmesi için makroekonomik adımların kararlı bir şekilde atılması gerekmektedir. Cari açık, enflasyon hedefleri gibi ekonomik verilerin iyileşmesi de bu kapsamda önem kazanmaktadır.”
Teknik Yapı yeni yıla hızlı girecek
2016 yılına hızlı bir giriş yapacaklarını ifade eden Durbakayım, "Yılın ilk çeyreğinde 1.500 daireden oluşan Denizli ve 830 daireden oluşan Fikirtepe 3. Ada projelerini satışa sunmayı hedefliyoruz. Ayrıca Kadıköy’deki Suadiye Sahil projesi ile Bağdat Caddesi’nde yer alan 5 ayrı butik projenin satışlarına da hazırlık yapıyor. Bu projelerde ise toplamda yaklaşık 100 lüks rezidans daire yer alıyor.
Diğer taraftan her zaman olduğu gibi verdiğimiz sözü yerine getirerek Halkalı’da 1.412 daireden oluşan Metropark projemizin teslimlerini yılın ilk yarısında tamamlamayı planlıyoruz. Ayrıca Fikirtepe’de iki adadan oluşan 1.185 dairelik Concord İstanbul projelerindeki satışları da sürecek." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber