Geri Dön

Halkın ve Hükümetin Enflasyonu Farklı mı?

Milliyet yazarı Sayın Abbas Güçlü, editörümüz Bengü Öner'in sektörle ve güncel konularla ilgili sorularını cevaplandırdı.

Halkın ve Hükümetin Enflasyonu Farklı mı?

Türkiye'de eğitimin kanayan yarasına parmak basan, sistemin ve öğrencilerin sesini duyurmak için çalışmalarına devam eden Milliyet yazarı Sayın Abbas Güçlü, editörümüz Bengü Öner'in sorularını cevaplandırdı.

Ekonomi, gayrimenkul sektörü ve eğitim hakkında görüşlerini bizimle paylaşan Abbas Güçlü, var olan sistemi açıklarken, tecrübelerine dayanarak yaptığı eleştiri ve tavsiyeleriyle de durumu analiz etti. İşte detaylar...

Bengü Öner: 2013, Türkiye ekonomisi için nasıl bir yıl olacak sizce?

Abbas Güçlü: Herkesin beklentisi 2012 ya da 2000'li yıllara göre çok çok iyi olması yönünde. Var olan bir kriz beklentisi var ama ekonomi tam tersine daha da iyi gidiyor. Dışarıdaki kriz beklentileri Türkiye'yi de etkileyebilir ama beklentimiz 2012'den daha iyi olması yönünde.

Bengü Öner: Sizce 2012 nasıl etkiledi Türkiye'yi?

Abbas Güçlü: Eldeki veriler ekonominin çok iyi, enflasyonun çok düşük olduğunu gösterse de halka baktığımızda bambaşka bir tablo çıkıyor. Halkın enflasyonu ve hükümetin enflasyonu birbirini tutmuyor.
Ama her şeye rağmen dünya geneline baktığımızda ekonominin dünya geneline göre çok daha iyi gittiğini görebiliriz. Ekonominin büyümesi güzel… Genel ekonomi büyüyor ama halkın ekonomisinin de büyümesi, cebine giren paranın artmasında yarar olacaktır.

Bengü Öner: Peki bunun olması için neler yapmak gerekiyor?

Abbas Güçlü: Biraz yatırım yapmak gerekiyor. İnşaat sektörünün dışında lokomotif sektörler olması gerekiyor. Sadece gayrimenkul sektörü büyüyor, dış ticarette de sadece ithalata bağlı bir büyüme var. Genel bir büyümenin olması lazım. Yeni yatırımlar olması lazım. Yeni yatırımlar olacak ki, işsizlik azalsın, istihdam artsın.

Bengü Öner: Gayrimenkul sektöründen bahsetmişken, bu konu hakkında görüş ve öngörüleriniz neler?

Abbas Güçlü: Herkesin elinde olduğu gibi devletin ve müteahhitlerin elinde de bir birikme olmaya başladı. Yatırımcıların da ellerinde var olan yatırımlar var ama satış süreci daha sıkıntılı olabiliyor. Bu yüzden de hem sektörü hem devlet hem de müteahhitler açısından sıkıntı yaratmasın diye eldeki stokun azaltılmasında yarar olacaktır. Yeni inşaatlara başlarken bu konuyu göz önünde bulundurmakta fayda olacaktır. Aslında şu ara konuşulması gerekenlerin konuşulacağı bir dönemdeyiz.

Bengü Öner: Sizin gayrimenkul yatırımlarınız var mı?

Abbas Güçlü: Tabi, ben de yatırım aracı olarak arsa ya da eve ilgi duyarım her zaman için. Kooperatifleri de bu yüzden araştırırım.

Bengü Öner: Biraz da eğitimden bahsedersek eğer... Siz Türkiye'deki eğitim sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Abbas Güçlü: Türkiye'de şu an "eğitimden memnun musunuz?" diye sorduğunuzda "evet" cevabını almak çok zor. Hemen herkes şikâyetçi. İyileştirmeler elbette oluyor ancak biraz yetersiz kalıyor. Hala kalabalık sınıflar var. Hala yarım gün eğitim yapılıyor hala değil şehirler, aynı şehir içinde iki semt arasında bile eğitim eşitsizliği yaşanıyor. Ekonomide birinci ligde oynuyorsak, eğitimde ikinci ligde oynuyoruz diyebilirim.

Bengü Öner: Peki sizin bu sıkıntılar için bir model öneriniz var mı? Hem devleti hem öğrencileri hem de velileri memnun edebilecek?

Abbas Güçlü: Sandıkta nasıl herkesin oyu eşitse, eğitim alırken de aynı durum olmalı. Eğitim koşulları her yerde aynı olması gerekir. Eğitim uçurumu korkunç bir şekilde. En azından standart eğitimin her yerde aynı şekilde verilmesi lazım… Bu şekilde olanağı ya da yeteneği olanlar yolunu çizebiliyor ama temel eğitim herkese verilemiyorsa, okuma yazma oranında Avrupa'nın en gerisindeysek, eğitimle bilimle bir yere gelemiyoruz demektir. Dünyanın bir numara ülkeleri hep eğitimde bilimde kültürde gelişen ülkeler, yoksa madende petrolde zengin ülkeler değil.

Bengü Öner: Var olan sistem için bir tavsiyeniz var mı?

Abbas Güçlü: Eğitim konusunda herkes bir şeyler yapmalı, anne, baba, öğrenciler her şeyden önce de medyanın elinden geleni yapması lazım. Bu ülkede 20 milyon öğrenci var ancak medya organlarında eğitime ayrılan yer ve süre son derece yetersiz.

29 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte magazin dünyasında öne çıkan gelişmeler

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber