Geri Dön
KoronavirüsSağlık Bakanlığı ramazan tedbirlerini coronaya göre güncelledi!

Sağlık Bakanlığı ramazan tedbirlerini coronaya göre güncelledi!

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan enfeksiyon kontrol önlemleri kapsamında, COVID-19 hastalığının seyri ve bilimsel gelişmelere göre, ramazanda alınması gereken tedbirler de güncellendi.

Sağlık Bakanlığı ramazan tedbirlerini coronaya göre güncelledi!

Ramazanda insanlar arasındaki iletişim ve temasın daha fazla olduğu ve bu durumun COVID-19 salgınının seyrini olumsuz yönde etkileyebileceği vurgulanan enfeksiyon kontrol önlemlerinde, dini vazifelerin yerine getirilmesinde sağlığın korunması adına dikkat edilmesi gereken bazı tedbirler ve uyarılar sıralandı.

Sağlıklı insanların istedikleri takdirde bu ramazan boyunca önceki yıllarda olduğu gibi oruçlarını tutabileceği belirtildi.

65 YAŞ ÜSTÜ OLANLAR VE KRONİK HASTALIĞI BULUNANLAR HEKİMLERE DANIŞMALI

- Oruç tutmayı düşünen 65 yaş üstü veya diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalığı olanlar hekimlerine danışarak karar vermeli.

COVİD-19 ORUÇ TUTMAYA ENGEL Mİ?

- Oruç tutmanın COVID-19 enfeksiyonu riskini artırdığıyla ilgili yapılmış çalışma bulunmuyor. COVID-19 hastaları da diğer hastalıklarda olduğu gibi bu konuda hekimlerine danışmalı.

EĞLENCE, FUAR, ÇARŞI VE TÜRBE ZİYARETLERİ YAPILMAMALI

- Çok sayıda insanın bir araya gelmesi ve sosyal mesafenin korunamaması nedeniyle ramazanda yapılan etkinlikler, eğlence ile fuar ve çarşı faaliyetleri ile türbe ziyaretleri yapılmamalı. Bu konuda televizyon ve sosyal medya desteğiyle faaliyetler yapılmalı.

İFTAR ÇADIRLARI VE ORGANİZASYONLAR GERÇEKLEŞTİRİLMEMELİ

- Gerçek ve tüzel kişiler tarafından iftar çadırları ve iftar organizasyonları gerçekleştirilmemeli. Bunlar yerine önceden hijyen kurallarına uygun olarak paketlenmiş gıdalar, porsiyon yemekler evlere dağıtılabilir. Bu dağıtımın organizasyonunda sosyal mesafe ve hijyen kuralları ön planda tutulmalı.

DAĞITIMDA GÖREV ALACAKLARIN UYACAĞI KURALLAR

- Dağıtımda görev alacak kişiler el hijyeni, maskenin doğru kullanımı ve sosyal mesafe konularında önceden bilgilendirilmeli ve bu kişilerin kullanacakları maske, el antiseptiği gibi malzemeler sağlanmalı. Bu kişiler, ellerini sık sık su ve sabunla yıkamalı ya da alkol bazlı el antiseptiği ile temizlemeli. Ateş, öksürük, nefes darlığı olanlar yardım çalışmalarına alınmamalı.

- Dağıtım görevlileri yardımları, hane içine girmeden kapıdan teslim etmeli.

EVDE İFTAR DAVETİ VERİLMEMELİ

- Salgın devam ettiği müddetçe sosyal izolasyon kuralı çerçevesinde başkalarıyla temastan kaçınmalı, bu doğrultuda akraba, komşu ve dostlarla beraber evde iftar yemekleri düzenlenmemeli.

TOPLU İBADETLER YAPILMAMALI

- Camiler kapalı olduğu için teravih namazları, mukabeleler ve dualar gibi ibadetleri herkes kendi evinde yapmalı. Bu faaliyetler için televizyon, radyo, dijital ve sosyal medya gibi platformları kullanarak sanal alternatifler oluşturulabilir. Ev, apartman, bahçe, site ya da mahalle gibi yerlerde toplu ibadetler yapılmamalı.

- İbadetler sırasında kullanılan seccade, tespih gibi malzemeler kişiselleştirilmeli ve herkes kendisine ait malzemeyi kullanmalı.

SOSYAL MESAFE KURALINA UYULMALI

- Ramazan ayı boyunca yapılacak zekat, sadaka, fitre, bağış gibi her türlü ayni ve nakdi yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması esnasında maske takılmalı ve sosyal mesafe kuralına uyulmalı.

- Evden çıkmanın zorunlu olduğu durumlarda kişilerle temasta en az 1 metrelik sosyal mesafe korunmalı, maskeler uygun şekilde kullanılmalı, tokalaşmadan kaçınılmalı, uzaktan selamlama yapılmalı.

EKMEK VE PİDE SIRASINDA EN AZ 1 METRE ARA

-Ekmek ve pide sıralarında maske takılmalı ve en az 1 metre aralıkla durulmalı." 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler