Koronavirüs kış aylarında artacak mı?

Yeni yılın ilk aylarından itibaren yaşadığımız zorlu süreç, yaz aylarının gelmesiyle biraz hafiflese de henüz hiçbir şey bitmiş değil. Bu yüzden kış aylarında Koronavirüs'ün artmasına ilişkin haberleri nasıl karşılamayız bilemiyoruz. Kış aylarında Koronavirüs artacak mı? Uzmanların yorumları neler? 

Koronavirüs kış aylarında artacak mı?

Mevsimsel hastalıklardan çok farklı

Mevsimsel hastalıklardan çok farklı

Uzmanlar, kış aylarının virüslerin yayılması için daha uygun bir ortam olduğunu söylüyor. Fakat Koronavirüs mevsimsel hastalıklardan farklı hareket ediyor. Her ne kadar virüsün yaz aylarında hafiflediği algısına kapılsak da uzmanlar Koronavirüs'ün yaz aylarında da etkisinin azalmadığını söylüyor. 

Her şey daha kötü olabilir mi?

Her şey daha kötü olabilir mi?

Virüsler hava soğukken insan vücudu dışında daha uzun süre canlı kalabiliyor. Kışın insanların kapalı ortamlarda daha fazla kalması ve hava sirkülasyonu için yeterli ortamın oluşamaması Koronavirüs'ün etkisini arttırması için yeterli bir neden olabilir.

BBC'ye konuşan, Londra Hijyen ve Tropikal Hastalıklar Fakültesi'nden Dr. Rachel Lowe, "Kışın zirve yapan diğer virüslere bakarsak mevsimsel etki söz konusu olabilir. Ama bunun nedeninin, hava koşullarından mı yoksa insan davranışından mı kaynaklandığı tam bilinmiyor" dedi.

Londra'daki Imperial College'dan Prof. Wendy Barclay da, "İnsanlar makul ve haklı olarak kaygılılar. İkinci bir dalga olması ihtimali yüksek; sürü bağışıklığı seviyesine ulaşamadığımız açık ve ikinci dalga için kış elverişli bir zaman. Şu an büyük bir bilinmezle karşı karşıyayız ve süreç kötü gelişebilir" şeklinde açıklamada bulundular. 

DSÖ ne diyor?

DSÖ ne diyor?

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris ise Koronavirüs'ün influenza gibi mevsimsel bir hastalık olmadığını belirtti. Harris, "İnsanlar hâlâ salgının mevsimsel olduğunu düşünüyor. Bilmemiz gereken şey bunun yeni bir virüs olduğu ve farklı hareket ettiği" dedi. Harris, salgının influenza gibi mevsimsel olarak değişmediğini, şu anda 'bir büyük dalga' yaşandığını belirtti. Harris, "Bir büyük dalga gibi bazen artıp bazen azalıyor. Yapılacak en iyi şey bunu düzleştirmek ve etkisini yere sermek" dedi. 
 

Tedbirli olmalıyız

Tedbirli olmalıyız

Kış aylarında zorlu süreçlerden geçtik. Çoğumuzun alışık olmadığı bir süreçti bu. Bir anda hayatlarımızın ortasına "Hooop!"diye düşen bu virüs hepimizin alışkanlıklarını değiştirdi. En azından  hiç tanımadığımız insanlar için bile önlem alabilmeyi öğrendik. Bu da virüs sürecinin bizde bıraktığı olumlu davranışlardan biri oldu.

Peki yaz aylarının gelmesiyle ne oldu? Bir miktar rahatladık mı sanki, köpük partileri falan plajlarda da baya mesafesiz gibiyiz. Yani gezin, gezmeyin demiyoruz yine gezin de biraz tedbiri elden bıraktık gibi. Fakat Korona bu, şakaya gelmiyor. Yaşadıklarımızı unutmamamız gerekiyor, hiçbir şey henüz bitmiş değil. 

 

Bu makaleye ifade bırak