Geri Dön
Kültür SanatBakan Ersoy sergileri gezdi

Bakan Ersoy sergileri gezdi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) Yeniden Çağdaş Sanat Sergisi’nin açılışına katıldı.

Bakan Ersoy sergileri gezdi

Açılışa Bakan Ersoy’un eşi Pervin Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz,  Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay ve Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören’in eşi Revna Demirören de katıldı.

‘Marka olacağız’

Bakan Ersoy daha sonra, yürüyerek Gezi Parkı içinde bulunan sergiyi de ziyaret etti. Ersoy, Taksim Maksim Sofitel Otel’deki Dönüşüm Sergisi, Bernard Pras Sergisi ile Taksim Camii’ndeki Mirasın İzinde sergilerini de gezdi.

Açılışların ardından değerlendirmede bulunan Bakan Ersoy,AKM’nin yeniden açılmasıyla birlikte Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ni de başlattıklarını hatırlattı. Ersoy, “Artık her sonbaharda ve ilkbaharda gerçekleşecek. Şu anda bu 17  günlük süreçte 1000’den fazla sanatçının katılımıyla 64 ayrı noktada yüzlerce etkinlik gerçekleştiriliyor. İnşallah kültür ve sanat konusunda çok iyi marka olacağız” dedi. 

Bakan Ersoy sergileri gezdi

Kültür Yolu’nda 42 farklı sergi

Küratörlüğünü Haldun Dostoğlu’nun üstlendiği AKM Yeniden Çağdaş Sanat  Sergisi, Beyoğlu çevresindeki galeriler tarafından temsil edilen genç sanatçıların eserlerini bir araya getiriyor. Sergide, 16 sanatçının 29 eseri  sanatseverlerle buluşuyor.

Küratörlüğünü Ali Akay’ın yaptığı Kartografya Yaya Sergisi ile küratörlüğünü Erdem Akan’ın yaptığı Beyoğlu Işık Sergisi ise Gezi Parkı’nda düzenleniyor.

Taksim Maksim Sofitel Otel’de açılan Dönüşüm sergisi ve Fransız sanatçı Bernard Pras’ın Pierre Auguste Renoir’in La Grenouilliere eserini  yorumladığı Recycle Enstalasyonu da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Ayça Okay küratörlüğündeki Dönüşüm sergisi de çeşitliliğe ve çok sesliliğe ev sahipliği yapan Beyoğlu’nun kendi içindeki uyumunu ve birbirinden  uyumsuz hazır nesnelerden oluşan yapıtları izleyici ile buluşturuyor.

Taksim Camii Kültür Merkezi’ndeki “Mirasın İzinde” sergileri de  sanatseverlerle buluştu. Hat, tezhip, minyatür, kalemişi, ebru, çini ve seramik  gibi geleneksel sanatlardan oluşan Selçuklu Dönemi eserlerinin 29 sanatçı  tarafından yorumlandığı sergide, 74 eser bulunuyor.

Monet&Friends Dijital Sergisi ise Galataport O2 Binası’nda açıldı.  Grande Experiences küratörlüğündeki sergi, Monet’nin yanı sıra Pisarro, Renoir, Cezanne gibi ressamların nefes kesen fırça darbelerini ziyaretçilere Debussy,  Tchaikovsky, Ravel ve Offenbach gibi bestecilerin eserleriyle eş zamanlı olarak sunuyor.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında kültür yolu duraklarında 42 farklı sergi yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu'na tazminat davası açtıdava
Biden'a büyük şok! Ziyaretinden sadece birkaç saat önce oldu
Fatma Girik'in vasiyeti yerine getirildi!
'Dünya'nın nazar boncuğu'na can suyu
Tuzlaspor'dan Galatasaray'a tarihi fark: 6-2
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! Birçok il için sarı kodlu uyarı
Şebnem hemşirenin babası bu sözlerle anlattı: Kızımı tutup attı
Oktay Kaynarca'nın yakasındaki altınlar dikkat çekti! 'Bu işler kısmet'
Mesai 4 güne düştü, maaş ise... 'Türkiye'de tamamen değişir!'
Sedef Kabaş’ı kurtaran jeans biri! Ne olduysa bundan sonra oluyor
Alisson'dan Valencia'ya sert hareket! Kartlar havada uçuştu
Tarifsiz acı! Ece Erken'den ilk paylaşım
Skandal tanıtım sonrası yeni kararı ortaya çıktı
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta