Geri Dön
Kültür SanatBoş tuvaller tartışma başlattı

Boş tuvaller tartışma başlattı

Danimarka’nın Aalborg kentindeki Kunsten Modern Sanat Müzesi’nden kâğıt para kullanarak Danimarka ve Avusturya’da yıllık ücreti tasvir eden iki eseri yeniden üretmesi karşılığında 534 bin kron yani yaklaşık 83 bin dolar alan ve müzeye iki boş tuval yollayan ressam Jens Haaning’den suçlamalara yanıt geldi.

Boş tuvaller tartışma başlattı

Ressamın  “Parayı Al ve Kaç” adını verdiği iki boş tuvali müzeye teslim etmesinden sonra müze paranın iade edilmesini beklediğini açıklamıştı. Ancak Haaning parayı iade etmeyeceğini söyledi. “Eser, benim onların parasını almamla ilgili” diyen Hanning, “Çalışma koşulları benim gibi sefil olan diğer insanları da aynı şeyi yapmaya teşvik ediyorum” dedi. Haaning, eski eserlerini yeniden üretmesi halinde 25 bin kron (3 bin 900 dolar) zarar etmiş olacağını söyledi.

Daha önceki açıklamasında Haaning’in yaptığını nükteli bulduğunu söyleyen Müze Direktörü Lasse Andersson ise müzenin Haaning’e adil ödeme yapmadığı iddiasını yalanladı. Ressamların sergilenen eserleri için yapılan ödemenin  artırılması yönünde Danimarkalı ressamlar derneği ile yeni bir anlaşma imzaladıklarını belirten Andersson, “Jens’in anlaşmayı bozduğu kanısındayım” dedi.