Geri Dön
Kültür SanatBoşanma müzayedesi büyük rekor getirdi

Boşanma müzayedesi büyük rekor getirdi

New Yorklu zengin çift boşanırken sanat koleksiyonlarını paylaşamadı. Mahkeme kararıyla satışa çıkan sanat koleksiyonunun ilk kısmından 676 milyon dolar gelir elde edildi

Boşanma müzayedesi büyük rekor getirdi

Hayatı paylaşmak kolay peki ya sanat koleksiyonunu? Söz konusu New Yorklu gayrimenkul zengini çift ise onun da hiç kolay olmadığını gördük. Bundan üç yıl önce boşanan New Yorklu gayrimenkul geliştiricisi Harry Macklowe ve eşi Linda Macklowe yollarını ayırsa da sahip oldukları büyük sanat koleksiyonunu paylaşamadı. Hangi eserin kimde kalacağına karar verilemeyince sanat koleksiyonu açık artırmayla satıldı. Toplam 676 milyon dolar ile sonuçlanan müzayede, Sotheby's tarihindeki en büyük sanat satışı oldu. "The Macklowe Collection"da neler yok ki... Mahkeme Pablo Picasso'dan Andy Warhol'a ve Jackson Pollock'a kadar birçok büyük sanatçının eserlerinden oluşan 65 parçalık koleksiyonun ikilinin üç yıl boyunca orta yolu bulamaması sonucu satışa çıkarılmasına ve gelirin ikiye bölünmesine karar verdi. 65 sanat eserinden oluşan koleksiyonun 35 eserden oluşan ilk bölümü geçtiğimiz günlerde New York'taki Sotheby's Müzayede Evi'nde büyük bir açık artırmayla satıldı.

İkinci bölüm seneye

Soyut eserleriyle ünlü Mark Rothko'nun "No.7" isimli eseri yaklaşık 83 milyon dolara alıcı bulurken, Alberto Giacometti'nin "Le Nez" heykeli yaklaşık 79 milyon dolara satıldı. Müzayedede Jackson Pollock'un "Number 17, 1951" isimli tablosu 61 milyon dolar, Cy Twombly'nin "Untitled" eseri ise 58.863 milyon dolara satıldı. Müzayede de dikkat çeken eserler arasında Andy Warhol'un Marilyn Monroe'yu resmettiği "Nine Marilyns" isimli resmi 47.373 milyon dolara alıcı bulurken Warhol'un suikast sonucu hayatını kaybeden eski ABD Başkanı John F. Kennedy'nin eşi Jacqueline Kennedy'i resmettiği "Sixteen Jackies" eseri yaklaşık 34 milyon dolara satıldı. Müzayedede dikkat çeken diğer eserler arasında 33 milyon doları geçen fiyatıyla Gerhard Richter'in "Abstraktes Bild" tablosu, Pablo Picasso'nun 26.278 milyon dolara satılan "Figure (Project pour un monument a Guillaume Apollinaire)" heykeli, Philip Guston'un 24.393 milyon dolara satılan "Strong Light" eseri ve Willem de Kooning'in 12 milyon dolarlık tahmini fiyatını ikiye katlayarak 24.393 milyon dolara satılan "Untitled XXXIII" tablosu yer aldı. Macklowe çiftinin 65 parçalık sanat koleksiyonunun ilk 35 eserinden oluşan "Macklowe Koleksiyonu" isimli dev açık artırma, toplam 676 milyon ile 277 yıllık Sotheby's Müzayede Evi tarihindeki en büyük sanat satışı olarak kayıtlara geçti. Sanat koleksiyonundan geriye kalan 30 eserin ise Mayıs 2022'te New York'taki Sotheby's Müzayede Evi'nde gerçekleşecek ikinci bir açık artırmayla satılması planlanıyor. 

 

Kripto para mağduruna dava şoku! 16 milyon lirasını kaptırdı
Yeni kabus! Psikiyatrik hastalık pandemisi
Kahveleri termosta, yemekleri sefer tasında! 10 parça elbise ve tek bir çatal...
Karadeniz gazıyla ilgili flaş açıklama! 5 ay sürecek
Akılalmaz olay! 'Doktor hastasına ilaçla tecavüz etti'
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
Hatayspor - G.saray maçının tartışmalı pozisyonlarını yorumladı
'Soğuğu bahane edip sahneye çıkmadı!' Ünlü şarkıcı özür diledi
Hırsızlar yolu çalıp götürdü! Tam 300 metrekare
Washington Post manşetten verdi! Yok etme görüntüleri Moskova'yı alarma geçirdi
Pandemi en çok onlara yaradı! Saniyede 15 bin dolar kazandılar
Meteoroloji tarih verdi, İstanbul dahil! Kara kış geliyor
Net mesaj: Bu milletin paraları onların cebine girmemeli
Hülya'nın yüzüğü dikkat çekti: Hazır değilim, çekmeyin!
Kulübede gerginlik! 'İçeride görüşeceğiz'