Geri Dön
Kültür SanatBüyük ustaya son veda

Büyük ustaya son veda

Beyoğlu’nun en güzel abilerindendi Ferhan Şensoy. Son yolculuğuna da İstiklal Caddesi’nden uğurlandı. Önce Galatasaray Lisesi’nden, sonra da Ses Tiyatrosu’ndan veda etti sevenlerine...

Büyük ustaya son veda

Mesut Yılmaz Yazın son günü Ferhan Şensoy’un ölüm haberini aldık. Onun Turgut Uyar’ın ardından söylediği “Çok komiksin Azrail” sözüne inanmak istedik. Ama onu dün yapılan törenlerin ardından son yolculuğuna uğurladığımızda artık Şensoy’a veda vaktinin geldiğini anladık. Çok sevdiği Galatasaray Lisesi’nde başladı ilk tören. Kızı Müjgan Ferhan Şensoy da onun Galatasaray sevgisinden dem vurdu “Babamın burada olmaktan mutlu olduğunu biliyorum. Hastanede hep Galatasaray’ı soruyordu. Babamı kucakladığınız için sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Beyoğlu’nun en güzel abilerinden Ferhan Şensoy’un cenazesi her kaldırım taşında izleri olan İstiklal Caddesi üzerinden törenin yapılacağı Beyoğlu Ses Tiyatrosu’na taşındı sonra. Cenazeyi takip eden kızı Derya Şensoy kucağında babasının fotoğrafıyla yürürken yol boyunca gözyaşlarını tutamadı. Şensoy’un cenazesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tören mangası tarafından omuzlara alınarak usta tiyatrocunun kurucusu olduğu Ses Tiyatrosu’na götürüldü.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, sanatçı dostları ve çok sayıda seveni katıldı törene.

Büyük ustaya son veda

‘Varsayalım ölmedin’

Anma töreninin açılış konuşmasını Okan Bayülgen yaptı. Bayülgen, “Bu bir anma töreni değildir. Bu bir uğurlamadır. Onu sevenlerle, ona hayran olanlarla, benim gibi onun yetiştirdiği öğrencilerle, sanatçı dostlarıyla kısa ve soğukkanlı bir törenle uğurlamaya çalışacağız Ferhan Abimizi” dedi.

İsmail Dümbüllü’ye ait olan kavuğun son temsilcisi Şevket Çoruh, “Şimdi onun emaneti için” diye başladı söze ve “Bu tiyatroyu biz yaşatacağız. Burası bizim emanetimiz” diyerek uğurladı ustasını. Ali Poyrazoğlu, eski eşi Derya Baykal veda ettiler sırayla Ferhan Şensoy’a. Poyrazoğlu “Türk tiyatro seyircisi meslektaşları ve kendisi hiç yorulmadı. Emek sarf etti ama çok eğlendi, tadını çıkardı” diye konuştu. Derya Baykal tüm sevenlerinin içinde geçeni söyledi: “Bilgeler ölmez… Varsayalım ölmedin!” dedi. 2014’te evlendiği Elif Durdu Şensoy ise “İnsan birini kaybedince ona olan sevgisini, aşkını kaybedemiyor” dedi.

Törenin ardından Ferhan Şensoy’un cenazesi Teşvikiye Camii’ne götürüldü. Kılınan cenaze namazının ardından da Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Büyük ustaya son veda

 “Aşar okyanusları, çok yunusları...”

Törenin en hüzünlü anıydı kızı Derya Şensoy’un üniversite yıllarında babasına yazdığı şiiri okuması: “Zamanlardan bir zaman çıksa gelse, Ben o gün izlemeye doysam seni, Hadi diyelim dünya tersine dönse, Ve okumaya doysam seni, Hatta haftanın 8. günü, Aklına bile doyarım belki, Ama sana hiçbir zaman doyamam baba.” Sonra da babasının kendisine “Bir baba-kız aşkıdır. Aşar okyanusları, çok yunusları…” cevabını yazdığını söyleyerek “Baba-kız aşkımız şimdi okyanusları, çok bulutları ve yıldızları aştı” dedi.

Şensoy’un diğer kızı Müjgan Ferhan Şensoy “Küçükken babamın bu kadar sevilen birisi olması, bu sevgiyi paylaşmak zorunda olduğum için zorlardı beni. Onu en çok benim sevdiğimi ispat etmeye  uğraşırdım. Birkaç gündür bu sevgiyi sizlerle paylaşmak ve bu özlemi bölüşmek yüreğimi biraz olsun hafifletiyor. Bir insanın tüm benliği ve sahiciliğiyle gerçekleştirmesi ve bundan bir an bile şüphe duymaması. Ölümden hiç korkmadı babam” diye konuştu.

Mert Baykal ise, “Anladım ki insanın iki tane babası olabilirmiş, dağ gibi iki tane babası olabilirmiş. Anladım ki benim bu babam Don Kişot’muş ve yel değirmenleriyle savaşıyormuş” ifadelerini kullandı. Tören sonunda Mert Baykal’ın hazırladığı bir video gösterildi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler