Geri Dön

Cannes Film Festivali çıkarması

Uluslararası Antalya Film Festivali, tecrübeli uluslararası ekibi ile 69. Uluslararası Cannes Film Festivali’ne çıkarma yaptı.

Cannes Film Festivali çıkarması

69 yıldır dünyanın en önemli sinema buluşması olmaya devam eden Cannes Film Festivali’ne Antalya, bu yıl adeta damgasını vurdu. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Direktörü Elif Dağdeviren, Antalya Film Forum Direktörü Zeynep Atakan, Uluslararası Film Direktörü Nesim Bencoya, Festival Danışmanı ve FIPRESCI Başkanı Alin Taşçıyan, Festival Uluslararası Danışmanı Shane Danielsen’ın önemli proje ve etkinliklerle dahil olduğu festivalde, 11 gün boyunca Antalya havası esti.

Belediye Başkanı Menderes Türel’in bir sinema şehri olma hedefi koyduğu Antalya için, çok önemli bir itici güç olarak görülen Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Direktörü Elif Dağdeviren, bu hedef doğrultusunda gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda 53. IAFF’nin Dünya Festivalleri Buluşması’na ev sahipliği yapması yönünde anlaşmalar gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra Asya, Avrupa ve Amerika’da Sinema ve Kadın konusunda çalışmalar yapan kuruluşları bir araya getirme hedefli yapılan toplantılar da olumlu sonuçlanarak, Antalya’nın bu konuda da bir buluşma noktası olarak konumlandırılması yönünde önemli adımlar atıldı.

Uluslararası Antalya Film Festivali Danışmanı Alin Taşçıyan Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI Jüri Başkanıydı

Uluslararası Antalya Film Festivali Danışmanı ve geçtiğimiz ay yeniden Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu FIPRESCI Başkan’lığına seçilen Alin Taşçıyan, bu yıl aynı zamanda Cannes’daki 9 kişilik FIPRESCI jürisinin de ikinci kez başkanlığını yaptı. Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu’nun Cannes'daki 70. Yılı nedeniyle düzenlenen etkinliklere katılan Taşçıyan, 21 Mayıs'ta düzenlenen FIPRESCI ödül töreninde de evsahipliği yaptı ve Cannes Film Festivali Genel Yönetmeni Thierry Fremaux'ya sinema sanatına katkılarından dolayı bir plaket verdi.

Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Program Direktörü Nesim Bencoya’dan 69. Cannes Film Festivali’nde “Türkiye'den Kısalar Özel Seçkisi”

Bu sene Cannes’da bir kısa film seçkisi düzenlemesi teklif edilen Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Program Direktörü Nesim Bencoya’nın, Türkiye’den seçtiği 9 kısa filmden oluşan seçki festival boyunca buluştuğu sinemaseverlerden ve uluslararası medyadan övgüler aldı.

"Short Film Corner" adı verilen bu bölümün büyük bir pazar olduğunu ve dünyanın her tarafından binlerce kısa filmin başvurduğunu dile getiren Bencoya,"Bunların bir kısmı kabul edilip bir kısmı reddediliyor. Cannes Film Festivali'nin "Short Film Corner" organizasyonu bu yıl bize başvurdu ve Türkiye seçkisi yapmamızı istedi. Biz de "Hezarfen Film Galeri - Türkiye'den Kısalar Özel Seçkisi" adıyla toplam 120 dakikalık bir program oluşturduk. Filmler festival kapsamında 16-22 Mayıs tarihleri arasında gösterime sunuldu" dedi.

Antalya Film Festivali Uluslararası Film Danışmanı Shane Danielsen, Antalya Film Festivali için bol bol film izledi

Bu yıl 69.su gerçekleşen Cannes Film Festivali'nde Antalya Film Festivali Uluslararası Film Danışmanı ve eski Edinburg Film Festivali Direktörü Shane Danielsen geçen sene yönetmenliğini yaptığı kısa filmi ile Cannes’da yarışmış ve uluslararası basından çok övgü almıştı. Bu yıl da Cannes’a davet edilen Danielsen, tam bir Antalya elçisi gibi çalıştığı 69. Cannes Film Festivali’nde Festival Direktörü Elif Dağdeviren ile birlikte Antalya Film Festivali’ne bu yıl katılması düşünülen birbirinden ünlü uluslararası oyuncular ve aralarında Filipinlerin Nuri Bilge Ceylan’ı olarak bilinen Brillante Mendosa’nın da bulunduğu sinema sektörünün değerli isimleri ile bir araya geldi.

Cannes'dan Antalya ve Türkiye’ye Güzel Haber: Mert Can Mertoğlu'nun "Albüm" Filmi Festivalden Ödülle Döndü

Geçtiğimiz yıl Uluslararası Antalya Film Festivali’nde ilk kez düzenlenen Antalya Film Destek Fonu ödülü için yarışan, büyük bir kısmı Antalya’da çekilen Mehmet Can Mertoğlu'nun yazıp yönettiği, başrollerini ise Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç'ın paylaştığı "Albüm" filmi, 69. Cannes Film Festivali “Semaine De La Critique” bölümünde "Yenilikçilik Ödülü"ne layık görüldü. Albüm; Bertolucci, Inarritu, Ken Loach gibi isimlerin çıkış yaptığı “Semaine De La Critique” bölümüne başvuran 1100 film arasından sıyrılarak 69. Cannes Film Festivali'nde yarışmaya hak kazanan 7 filmden biri olmuştu.

Antalya Film Forumu’ndan Cannes Film Festivali L’atelier Programına: “Yatılı Okul”

Yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi katkı sunarak onları teşvik etmeyi hedefleyen Uluslararası Antalya Film Festivali bünyesinde yer alan Antalya Film Forum da daha ikinci yılından itibaren uluslararası hedeflerine ulaşmaya başladı. Zeynep Atakan’ın direktörü olduğu Antalya Film Forum, Kurmaca Pitching Platformu’nda geçtiğimiz yıl Finansal Destek Ödülü kazanan Rezan Yeşilbaş’ın yönettiği Yatılı Okul filmi, Cannes Film Festivalinde gerçekleşen L’atelier Programında yer aldı. Her yıl dünyanın farklı bölgelerinden seçilen 15 proje içinde yer alan Yatılı Okul, L’atelier’de uluslararası ortak yapımcılara, satış ajansları ve dağıtımcılara sunuldu.

Bütün bunların yanı sıra Uluslararası Antlay Film Festivali adına Cannes’da bulunan tüm ekip, 11 gün süren festival boyunca tüm filmleri izlediler ve yeni fikirler, uygulamalar için girişimlerde bulundular. Sayısız toplantı yapan festival ekibi, hem Türkiye çadırında hem de festivalin çeşitli organizasyonlarında yer alarak Türkiye’nin ve Uluslararası Antalya Film Festivali’nin adından sıkça söz ettirdiler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber