Geri Dön
Kültür SanatEduard Monet’nin kuzeniyle tanışın

Eduard Monet’nin kuzeniyle tanışın

Edouard Monet’nin yaptığı “Mösyö Jules Dojouy’un Portresi”nin, Galler Ulusal Müzesi tarafından restore edileceği açıklandı.

Eduard Monet’nin kuzeniyle tanışın

Monet’nin hem başdanışmanı hem de dostu ve sırdaşı olarak sanatçının hayatında önemli izler bırakan gözlüklü yaşlı kuzeni Dojouy’u betimlediği eser 2019 yılında müze tarafından satın alınmıştı. Eser restorasyon tamamlandıktan sonra ilk kez Galler Ulusal Müzesi tarafından sergilenecek.

Tablo, 1894’teki ölümüne dek Dejouy’un koleksiyonunda  kaldı. 1926 yılında sanat koleksiyoncusu Erich Goeritz satın aldı. Daha sonra aile üyeleri tarafından vergi borçlarının silinmesine karşılık, İngiliz vergi yasası kapsamında Goetriz koleksiyonunda tutulan eser 2019 yılında müze tarafından gerçek değerinden önemli ölçüde daha düşük fiyata satın alındı. Müze görevlisi Adam Webster eser için “Şu anda yüzey kiri ve rengi atmış vernik örtüsünün altında. Bunları kaldırılmasıyla muhtemelen resim inceliğini geri kazanacak. Aynı zamanda derinlik hissini geri kazandırmak için görüntü yeniden doygun hale getirilecek” dedi. 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler