Geri Dön
Kültür SanatEmre Tankal: Kadıköy benim için çocukluk gençlik ve yetişkinlik dönemimin özeti

Emre Tankal: Kadıköy benim için çocukluk gençlik ve yetişkinlik dönemimin özeti

Emre Tankal, Türkiye'nin önce gelen caz gitaristlerinden biri. Grup arkadaşları Emre Tankal Quartet ile birlikte ortaya çıkardığı Kadıköy albümü pandemi sürecinin tüm olumsuzlukları karşısında bir nefes olarak karşımıza çıkıyor. Emre Tankal, ilhamını eski normalde İstanbul'un en renkli ve hareketli noktalarından biri olan Kadıköy'den alan albümü ve müzikal yolculuğu hakkında sorularımızı yanıtladı.

Emre Tankal: Kadıköy benim için çocukluk gençlik ve yetişkinlik dönemimin özeti

İhsan Dindar - milliyet.com.tr - ihsan.dindar@milliyet.com.tr

 

Öncelikle pandemi günleri nasıl geçiyor? bunu sorarak başlamak istiyorum.

Pandemi dönemi açıkçası zor geçiyor. Konserlerin olmaması her müzisyen gibi beni de etkiledi. Tek iyi yanı daha yoğun ders vermem ve öğrencilerime daha çok vakit ayırabilmem oldu. Ancak canlı konser vermeyi çok özlediğimi söyleyebilirim.

 

Geçtiğimiz günlerde Kadıköy ismini taşıyan albümünü dinleyicilerle buluşturdunuz. Albümün hikâyesini de dinlemek isterim ama öncelikle İstanbul ve Kadıköy gibi semtlerin sizdeki karşılığını yarattığı ilham nedir?

İstanbul Beşiktaş doğumluyum. Ancak 3 yaşımdan beri Kadıköy’de yaşıyorum. Kadıköy benim için çocukluk gençlik ve yetişkinlik dönemimin özeti gibi. İlk buluşma, ilk aşk, son aşk hepsi Kadıköy’de yaşandı. Her zaman kendimi özgür hissettiğim bir yer. Albümü Kadıköy’de yaşarken orada biriktirdiğim anılar üzerinden yazdım.

 

Şimdi yavaş yavaş Kadıköy albümüne gelelim. Albüm nasıl bir çalışmanın ürünü? Bu albümde kimler yer aldı?

Albüm hayatımda bir değişikliğe ihtiyacım olduğunu hissettiğim yaşam tarzımı ve alanımı değiştirdiğim bir dönem yazdığım parçalardan oluşuyor. Hayatın telaşından kurtulduğum, tekrar öğrenci gibi hissettiğim ve yaşadığım bir dönem. Parçaları yazdıktan sonra daha önce de bir çok projede beraber çalıştığım müzisyen arkadaşlarıma götürerek yürüyen bir süreç burada Tamer Temel, Berke Özgümüş ve Volkan Topaloğlu'ndan oluşan Emre Tankal Quartet’in bestelerimin gelişiminde rolü çok büyük.

 

Bu devirde albüm pek de tercih edilir bir şey değil. Buna rağmen böyle bir işe imza atmak nasıl bir motivasyonun ürünü?

Albüm yapmamın tek sebebi gerçek müzik dinleyicisine ulaşmak. Kitlelere hitap etmek gibi bir hedefim yok. Saygı duyduğum sevdiğim müzikal öngörüsüne güvendiğim insanların geri dönüşleri benim için kitlelerden daha önemli.

 

Siz doğaçlama sololarınızla da ünlü bir müzisyensiniz. Ancak bu konsersizlik dönemi pek çok şey gibi bundan da mahrum bıraktı dinleyici. Online konserlere nasıl bakıyorsunuz?

Online konserler benim için açıkçası çok az şey ifade ediyor. Özellikle doğaçlama çalınan müzikler dinleyiciyle aktif bir alışverişle ortaya çıkıyor. Doğaçlama benim için kendini en iyi ifade etme şekli. O sırada kimse olmadığı zaman kendini ifade etmek de çok anlamlı olmuyor. Tabii insanların evlerinden dinlemesi de önemli ancak aynı ortamda olmak gibi olmuyor.

 

Geleceğe nasıl bakıyorsunuz? Bu yaz konserler olacak mı? Bu yönde bir hazırlık var mı?

Çok bir fikrim yok. Umudumuz konserlerin başlaması yönünde. Canlı konser vermeyi çok çok özlediğimi söyleyebilirim. Ancak herkes ne biliyorsa biz de o kadar biliyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler