Geri Dön
Kültür SanatCennette bir gün! Deniz ve müzik Assos'ta buluşuyor...

Cennette bir gün! Deniz ve müzik Assos'ta buluşuyor...

Mert Sarı ve Ozan Korkmaz'ın kurucusu olduğu Contrapol tarafından düzenlenen Assos Caz Maz, Kuzey Ege'nin gözdesi Assos'ta 11 Eylül, Cumartesi günü ilk kez katılımcılarıyla buluşuyor. Çağıl Kaya Trio, VISAL ve Kahadır Bartal'ın sahne alacağı festival, davetlilerine denizle iç içe bir müzik deneyimi sunuyor. Festivale katılan herkesin kendini rahat ve güvende hissedebilmesi için her türlü önlemi aldıklarının altını çizen Contrapol kurucu ortağı Mert Sarı, gelecek seneki festival hakkında ise müjdeleri peş peşe sıraladı.

Cennette bir gün! Deniz ve müzik Assos'ta buluşuyor...

Nazlı Erdol Akar / milliyet.com.tr Pandemi nedeniyle özlemek zorunda kaldığımız şeylerin başında konserler ve festivaller geliyor. Adım adım eylül ayının ortasına gelirken, hem yaza veda edebileceğiniz hem özlediğiniz festival ortamını yaşayabileceğiniz hem de keyifle müzik dinleyebileceğiniz bir ortam hayal edin. Assos Caz Maz işte davetlilerine bunu sunuyor. Contrapol tarafında düzenlenen ve "Sıfırıncı Sene" adı altında doğan festival, konuklarına sessiz sakin bir beach ve glamping ortamında, deniz, güneş, müzik, farklı lezzetler ve keyifli sohbetler vadediyor. 

İlk adımları pandemi zamanında atılmış olsa da Contrapol'ün kurucuları Mert Sarı ve Ozan Korkmaz hiç umutsuzluğa kapılmamış. Bunun yerine kendilerine yatırım yaparak şirketin temelini, kurumsal, finansal ve hukuksal taşlarını kuvvetlendirmeyi tercih etmişler. Pandemi döneminde üstlerine düşen her türlü tedbiri aldıklarını aktarırken, Assos Caz Maz'ı gelecek yıllarda üç günlük ve daha kapsamlı bir etkinlik olarak göreceğimiz müjdesini de aldık. Contrapol kurucu ortaklarından Mert Sarı ile Assos Caz Maz'ı ve etkinlik özleyenleri bekleyen yeni projelerini konuştuk. 

Cennette bir gün Deniz ve müzik Assosta buluşuyor...

 
 
Öncelikle 2019'da kurduğunuz Contrapol'den bahsetmek istiyorum. Bu oluşum için adım atarken nelerden ilham aldınız, kendinize nasıl bir misyon edindiniz?
Contrapol; 2019 öncesinde Ozan Korkmaz ile uzun seneler boyu hep hayalini kurduğumuz bir idealdi. Temel olarak, sanatsal bütünlüğü her zaman ön planda tutarak yapabileceğimiz ve bizi heyecanlandıran, bir hikayesi olan bütün yaratıcı işleri bir çatı altında toplayıp, akıntının her zaman tersine gitmekti. İlk günden beri yanımızda olan kurum, kuruluş ve çalışma arkadaşlarımızın bize karşı olan inanç, güven ve destekleriyle kendi yolumuzda istediğimiz özgürlükte yürümeyi başardık ve bu günümüzde marka değeri, bilinirliği ve esması adına bizi mutlu eden bir yere gelebilmeyi başardık.

Cennette bir gün Deniz ve müzik Assosta buluşuyor...Contrapol'ün kuruluşu ve ilk zamanları pandemi dönemine de denk geldi. Bu sizi nasıl etkiledi, umutsuzluğa kapıldığınız zamanlar oldu mu?     
Tabii ki biz de zorlandık. Ama umutsuzluğa kapılmadık. Şirketin ön yüzüne, yapmak isteyip yapamadığı işlere ve bizden bağımsız oluşan global koşullar sebebiyle değerlendiremediği fırsatlara değil, şirketin arka yüzüne kanalize olduk. Kendimize yatırım yaptık. Şirketin temelini, kurumsal, finansal ve hukuksal taşlarını kuvvetlendirdik. 2021 yazı itibariyle işlerin bir şekilde tekrar açılacağını ön görererek planlamımızı ona göre yaptık ve öyle olmasıyla birlikte, yavaş yavaş geri kazandığımız ivmemizle birlikte Assos Caz Maz'a geldik. 

Assos Caz Maz'ın oluşum sürecini anlatır mısınız, bu festival için Assos'u seçmenizdeki etkenlerden bahsedebilir misiniz, özel bir Assos sevginiz var mı? 
Benim, Kaz Dağları'nda otuz senelik bir geçmişim, hatıralarım var. Aynı şekilde Ozan için ve Contrapol'e yakın olan sevdiklerimiz için de bölge de geçirilimiş yoğun zaman ve birçok yaşanmışlık var. Çok sevdiğimiz ve saydığımız bir bölge. Madem öyle, bölge nasıl bize iyi geliyorsa, o zaman bizde gücümüz yettiğince bölgeye iyi geleceğini düşündüğümüz, her anlamda devinimini pozitif etkliyeceğini düşündüğümüz bir şeyler yapalım dedik ve Assos Caz Maz'ın ilk sohbetlerini etmeye başladık. Akabinde en başta Kozluyalı ve %100 Müzik'in bize olan inancı ve bilinmezliklerle dolu bir dönemde, yanımızda olma isteği ile birlikte proje çok hızlı bir şekilde ayağa kalktı ve "Sıfırıncı Sene" adı altında bir doğum sürecine girdi. 

Cennette bir gün Deniz ve müzik Assosta buluşuyor...Tek günlük bir festival olan Assos Caz Maz'a gelen konuklarınızı neler bekliyor? 
Önünüzdeki sene itibari ile üç günlük bir akışı ve çeşitliliği yüksek bir programı olacak olan festivalin bu seneki tek günlük akışı, tamamen biz bize olmak ve tohumumuzu atarken hiç kimseyi yormadan, günümüzün şartlarını zorlamadan sağlıkla bu anlamda bölgede yaptıgımız ilk işimizin altından alnımızın akıyla kalkabilmek üzere verilmiş bir karardı. Dolayısıyla bu sene, sessiz sakin bir beach ve glamping ortamında, keyifli insanlarla birlikte biraz yemek yediğimiz, biraz denize girdiğimiz, biraz müzik dinleyip sohbet muhabbet ettiğimiz kendi halinde, sakin bir gün bekliyoruz biz.

Assos Caz Maz konseptindeki hem müzik, (hatta caz) hem de plaj etkinliği festivallerin dünyada çok benzerleri var mı?
Tabii, muhakkak vardır. 

Assos Caz Maz'ı gelecek yıl yine davetlilerle buluşturmayı hedefliyor musunuz? 
Kesinlikle. Birinci senemizde büyürüz. Normal akışımıza geçer, sesimizin yüksekliğini biraz artırıtırz. Her anlamda. 

Cennette bir gün Deniz ve müzik Assosta buluşuyor...Festivale katılmaya istekli olmalarına rağmen içinde bulunduğumuz koronavirüs pandemisi nedeniyle tereddüt yaşayan müzikseverlere bir mesajınız var mı? Ne gibi önlemler aldınız? 
Hem Kozluyalı hem biz, üstümüze düşen her türlü tedbiri ve önlemi tabii ki de alıyoruz. Genelgeler ve kurallar çerçevesinde, o gün bizimle birlikte olan herkesin kendini rahat ve güvende hissedebilmesi bizim için önemli. Herkesin üstüne düşeni yapması, bu hassas konuya karşı dikkatli yaklaşımı temennimizdir. 

Yeni sezondaki projelerinizden kısaca bahsetmek ister misiniz?
Şu anda birçok proje üzerine aktif olarak çalışıyoruz. Caz Maz sonrası muadil ölçekteki ilk işimiz heralde kışın kar yağışı bol olan bir dağın tepesinde bir şeyler yapmak olur diye düşünüyorum. Hep deniz, hep güneş nereye kadar.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler