Geri Dön

Haberiniz olsun

Haberiniz olsun

Haberiniz olsun


Haberiniz olsun
Olivia Newton John ve John Travolta’nın döktürdüğü tam da klişe deyimle efsanevi "Grease" müzikali üçüncü filmiyle Sandy ve Danny’yi ebeveyn yapıyor. Hem de kızları rolünde Kylie Minogue’u oynatarak. 24 yıl aradan sonra üçüncüsü çevrilecek filmde önceleri Holly Valance’ın oynaması planlanmış. Yönetmenliğini Randal Kleiser’ın yapacağı "Grease 3öte, Stockard Channing, Jeff Conaway ve Didi Conn da var.

"Sarhoş Atlar Zamanı"nın yönetmeni Bahman Ghobadi, "Anavatanımın Şarkıları" adlı yeni filmiyle 38. Chicago Film Festivali’nde "Altın Plaka" ödülünü kazandı. Ama ödülü almak için ABD’ye gitmesi gereken yönetmene vize verilmedi. Ghobadi’nin açıklaması şöyle: "Film festivaline gitmek için yaptığım vize başvurusunun ABD yönetimi tarafından reddedilmesini protesto için, ödülümü Beyaz Saray’a ve Amerikalı yetkililere vereceğim"


Ankara’nın 14 yıllık film festivalinin başlamasına bir aydan az kaldı. Bu arada festivalin "ulusal uzun film" bölümünde yarışacak filmler ve jüri de belli oldu. Jürimizin bütün üyeleri kadın. Tomris Giritlioğlu, Mahinur Ergun, Sevin Okyay, Başak Köklükaya ve Yard. Doç. Dr. Ruken Öztürk. Ümit Ünal’ın "Dokuz", Hakan Şahin’in "Ayna", Aydın Sayman ve Ümit Güven’in "Sır Çocuklar", Çağrı Irmak’ın "Bana Şans Dile", Semir Aslanyürek’in "Şellale", Nuri Bilge Ceylan’ın "Uzak" ve Bülent Pelit’in "Martılar Açken"i birincilik için kapışacak.

8. Avrupa Filmleri Festivali ayın 18’inden yarına kadar Bursa’da. Tabii biz de oradaydık. Filmlerin hepsi çok sağlamdı. Bu arada Bursa bir sürü konuk ağırladı. Festival’in açılışı Duygu Sağıroğlu’nun filmi "Bitmeyen Yol" ile yapıldı. Filmin oyuncuları Fikret Hakan ve Tuncel Kurtiz de ilk gösterimde oradaydılar. Festival’in yönetmen konuklarından biri de Ömer Kavur’du. Ömer Kavur kendi için hazırlanan kitabı aldı. Bülent Oran, Mehmet Dinler, Rekin Teksoy, Agah Özgüç Türkiye’den katılan konuklardan sadece birkaçı.

Birleşik Rehberler Turizm tarafından düzenlenen Aziz Nesin Vakfı’na Nostaljik Tren Gezisi, 27 Ekim Pazar günü yapılacak. Herkese açık olan gezinin özel konukları fotoğrafçı İsa Çelik, şair Refik Durbaş ve yazar Ceyhun Demirtaş. Saat 08.30’da hareket edecek olan ekip katılanlarla yapılan söyleşiler ve köy gezisiyle gün boyu sürecek. (0212 - 252 65 78)

Uzun zaman önceydi... Abartmıyoruz, Melike Demirağ yıllar sonra sahnelere geri döndü. İstanbul Bizim Tiyatro’nun kotardığı Melike Demirağ ile Zafer ve Nazan Diper’in oynadığı Nâzım Hikmet’in 12 eserinden derlenen "Hoş Geldin Bebek" isimli oyun Ürgüp’te oynandı. Bu arada Demirağ, başlamışken hızını kesmek istemiyor besbelli. Sinema da yapmak istiyor ve ayrıca gelecek ay albüm çalışmalarına başlıyor. Artık dinlemek 2003 yılının Mart’ına.

Hollywood sakinleri hiç de sakin filan durmuyor. Bakınız... İki Avustralyalı Nicole Kidman ve Russell Crowe’un bu aralar sık sık görüştüğü dedikodu kazanına girmiş durumda. Hatta Crowe, Kidman’ın "Cold Mountain" filminin çekimlerini yaptığı Romanya’ya bile uçmuş. Çift kimselere yakalanmamak için özel bir çaba sarf ediyormuş. İki Avustralyalı birbirini bulmuş işte.

Emre Kınay, bu sefer yönetmenliğe soyunuyor. Hakkını yemeyelim, bu, Kınay’ın ilk yönetmenlik denemesi değil. Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda oynanan "Mary Maryöyi de kendileri yönetiyor. Emre Kınay’ın yönettiği ve kasımda oynanmaya başlayacak yeni oyunun adı "İkinci Caddenin Mahkûmu". Yazarı da çok bildik bir isim: Neil Simon. Sahnede terleyenler de Fidan Tek, Ayşe Demirel, Nurhayat Atasoy, İlter Genay ve Sait Genay.

Heykeltraşlar Derneği, 26 Ekim - 3 Kasım tarihleri arasında Beylikdüzü’nde gerçekleştirilecek olan ART - İST 2002’ye katılıyor. Bu, derneğin düzenlediği üçüncü sergi olacak. Heykeltraşlar Derneği, ART - İST 2002’de profesyonel meslek yaşamına yeni katılan genç üyelerine de yer vererek, genç heykeltraşların ilk kez sanat çevrelerine ulaşmalarına da aracı olacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber