Geri Dön
Kültür SanatHeykelin keşif platformu

Heykelin keşif platformu

Milliyet Sanat’ın düzenlediği “II. Heykelde Yeni Keşifler” yarışmasına başvurular başladı. Başvurular 9 Haziran’a kadar sürecek, kazananlar ise Ağustosta açıklanacak. Yarışmanın küratörü Sabiha Kurtulmuş, “Sergilenmeye hak kazanacak eserler ve sanatçılar ciddi bir keşif platformu olacak” dedi.

Heykelin keşif platformu

Türkiye’nin 49 yıllık en köklü sanat ve kültür dergisi Milliyet Sanat’ın, heykel sanatının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği “II. Heykelde Yeni Keşifler” yarışmasına başvurular başladı. Heykelin Türkiye’deki yerine katkı yapmak ve bu alanda çalışmak isteyen sanatçıları teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmaya başvurular 9 Haziran’a kadar sürecek. İlki 2019 yılında yapılan ve sanat dünyasında büyük ses getiren yarışmayla; eserlerini sergileme fırsatı bulamayan yetenekli sanatçıların görünürlüğünü artırmak hedefleniyor.

Heykeller sergilenecek

Bu yıl Mesa Holding sponsorluğunda düzenlenen II. Heykelde Yeni Keşifler Yarışması’nın ilk elemesi Haziran ayının sonunda gerçekleştirilecek ve dereceye giren 10 eser belirlenecek. Ağustos ayında ise birinci belli olacak. Seçici kurul tarafından belirlenecek 10 eser arasından ilk 3’e giren yarışmacıların her biri 10 bin TL üretim desteğinin sahibi olacak. Yarışmanın birincisi ise yurtdışında bir ay sanat eğitimiyle ödüllendirilecek.

Yarışma aynı zamanda genç sanatçıların eserlerini sergileme imkanı da sunuyor. Dereceye giren 10 heykel, açık hava sergi alanlarının en güzel mekanlardan biri olan Kemer Country Club’ta Eylül ayında düzenlenecek sergide sanatseverlerle buluşacak. Eserler daha sonra Boğaz’ın eşsiz manzarasında yer alan tarihi Cemil Molla köşkü bahçesinde “Heykelde Yeni Keşifler” sergisi kapsamında sergilenecek.

Görünürlüğü artacak

“II. Heykelde Yeni Keşifler” yarışmasının küratörü Sabiha Kurtulmuş, yarışmanın hem genç sanatçıları hem heykel üretimi ve görünürlüğünü desteklediğini söyledi. Yarışmada sergilenmeye hak kazanacak eser ve sanatçıların galericiler için ciddi bir keşif platformu doğuracağına da dikkat çeken Kurtulmuş, “Heykel, sanatın en önemli medyumlarından biri, özellikle bizim gibi evlerinde yaşamayı çok seven toplumlarda heykele ilgi oldukça fazla” şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, “Heykel özellikle Türkiye’de oldukça zor bir alan. Çağdaş sanatta öne çıkmış çok önemli sanatçılarımız ve eserlerinin arasında heykelin yeri oldukça az. Bunun başlıca sebepleri arasında üretim maaliyeti ve mekansal sorunlar var. Heykelde öne çıkmış birkaç değerli isim dışında daha çok belediyelerin ve bazı özel girişimlerin teşvikleriyle sempozyumlarda heykel çalıştayları yapıldı. Bunların birçoğu görünür değil çünkü kamusal alan sergilemelerimiz çok kısıtlı, neredeyse yok. Çağdaş sanat dünyasına baktığımızda heykel artık gerek teknik, gerek form, gerek konsept olarak kusursuz işçilik ve anlatımla dünya sanatında ciddi bir şekilde önemini koruyor. Yeni keşifleri görünür kılmak adına bu yıl ikincisi düzenlenecek yarışmada üretim maaliyetlerine yardımcı olmayı, uluslararası bir eğitimle de heykeltraş adaylarını desteklemeyi hedefledik” dedi.

Seçici kurul üyeleri kimler?

Yarışmanın bu seneki seçici kurulunda Artsümer Galeri Kurucusu Aslı Sümer, Küratör & Sanat Yazarı Derya Yücel, Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı & Koleksiyoner Ebru Özdemir, Heykeltraş Fabio Lattanzi Antinori, Milliyet Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Filiz Aygündüz, Küratör & Sanat Danışmanı Melike Bayık, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı & Koleksiyoner Meltem Demirören Oktay, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölüm Başkanı Prof. Neslihan Pala, Merkur Galeri Kurucusu & Sanat Danışmanı Sabiha Kurtulmuş, Mesa Mesken Sanayi A.Ş. Tasarım Müdürü Sinem Konu Keskinok ve Sanatçı Seçkin Pirim yer alıyor. Detaylı bilgi www.milliyetsanat.com/yarismalar/heykeldeyenikesifler adresinde.

İlki 2019’da düzenlenen “Heykelde Yeni Keşifler” yarışmasında Canan Demir’in “Geçmişte Bir Gün”, Ferit Yazıcı’nın “İmkansız İletişim”, Evrim Kılıç’ın “İstanbul”, Genco Gülan’ın “Alo, Alo, Alo, Alo”, Mahir Yılmaz’ın “Koşan Atlet”, Nihal Konar Naş’ın “D-503“, Songül Girgin’in “Balık”, Tanzer Arığ’ın “Duomo”, Yılmaz Bulut’un “İsimsiz”, Yasin Uysallar’ın “Sütun” adlı eserleri dereceye girmiş ve Kemer Country Club’ta sergilenmişti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler