Geri Dön
Kültür Sanatilk kez aslan mumyası bulunmuş olabilir

ilk kez aslan mumyası bulunmuş olabilir

Mısır’da Sakkara nekropolisinde bulunan hayvan figürleri antik döneme ait inançlara ışık tutuyor

ilk kez aslan mumyası bulunmuş olabilir

Mısır’da yapılan arkeolojik kazılarda Firavunlar dönemine ait kedi heykelleri ve mumyaları bulundu. Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid el-Anani, Giza kentindeki Sakkara kazı alanında düzenlediği basın toplantısında, Firavunlar dönemi müzesi oluşturacak büyüklükte bir keşif gerçekleştirdiklerini söyledi.
Anani, kazılarda çeşitli boyutlarda ahşap ve bronzdan yapılmış 75 kedi heykeli ve içinde mumyalanmış kedilerin bulunduğu hiyeroglif yazılarıyla süslü 25 sandığın çıkarıldığını ifade etti.

ilk kez aslan mumyası bulunmuş olabilirAltın masklar

Bu sandıklarda 5 adet büyük kedi mumyasının bulunduğunu belirten Anani, ilk incelemelerde bu mumyalardan ikisinin aslan yavrularına ait olması ihtimalinin ağırlık kazandığını bildirdi.

Anani, bu mumyaların aslanlara ait olduğunun ispatlanması durumunda ilk kez “aslan mumyası” keşfedilmiş olacağına dikkati çekti.

Anani, kazıda ayrıca Firavunlar döneminde kutsal kabul edilen Apis boğası, küçük timsahlar ve eski Firavun tanrılarına ait heykellerle, altın masklar ve aslan iskeleti bulunduğunu kaydetti.

ilk kez aslan mumyası bulunmuş olabilirMısır’ın imajı

Mısır’da yerli ve yabancı arkeologlar tarafından gerçekleştirilen kazılarda, binlerce yıllık tarihi eserler ortaya çıkarılıyor. The Guardian gazetesine açıklama yapan Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid el-Anani, eserlerin Mısır’ın imajı için önemli olduğunu ve bu eserlerin ülkenin promosyonu açısından da çok kıymetli olduğunu vurguladı. Kahire Amerikan Üniversitesi’nden Egipoloji uzmanı Doktor Salima Ikram ise, bulunan figürlerin dini törenler sırasında kullanılmış olabileceğini ve bunların antik dönemin inançlarına ışık tutabileceğini vurguladı. İkram, bulunan eserlerin MÖ 30 yıllarına denk düşebileceğini söyledi ve mumyaları, “Bugüne kadar bulunan hayvan mumyaları serilerinin en önemli ve en heyecan verici olanları” diye niteledi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler